Pestki winogron - czy o tym wiedziałeś?
Jedząc pyszne zielone bądź fioletowe owoce winogron, często razem z gałązkami wyrzucamy także i pestki winogron. Jednakże, ta część jest tak samo odżywcza, jak soczysty miąższ.
Pomimo niewielkiego rozmiaru, pestki winogron zawierają mnóstwo korzystnych dla człowieka wartości odżywczych.
W tym artykule odkryjesz mało znane korzyści wynikające ze spożywania pestek winogron. Z pewnością od dziś będziesz miał do nich zupełnie inny stosunek niż dotychczas!
Pestki winogron – dlaczego ich nie wyrzucać?
Pestki winogron należą do najbardziej odżywczego dla człowieka pożywienia, jakie istnieje. Mogą Ci pomóc utrzymać młodość i urodę, jak również wyleczyć choroby, a nawet stracić zbędne kilogramy.
Oto lista niezwykłych właściwości, jakie posiada to małe ziarenko (z pewnością jeszcze nie wszystkie zostały odkryte w badaniach naukowych):
- Stanowią wspaniałe źródło przeciwutleniaczy.
- Chronią ciało przed wolnymi rodnikami.
- Opóźniają proces starzenia się tkanek, organów i komórek.
- Pomagają zachować młode ciało.
- Rozjaśniają przebarwienia, a także niwelują zmarszczki.
- Poprawiają krążenie.
- Chronią organizm przed zanieczyszczeniami, szkodliwymi substancjami dymu papierosowego i innymi czynnikami chorobotwórczymi.
- Oczyszczają krew z resztek leków i substancji pochodzących z alkoholu.
- Dzięki temu, że zawierają flawonoidy, wzmacniają ściany żył i tętnic.
- Poprawiają zdrowie układu sercowo-naczyniowego, przez co są wysoce polecane pacjentom po przebytym ataku serca.
- Ich właściwości przeciwzapalne wspomagają leczenie chorób takich jak zapalenie stawów, zapalenie błony śluzowej żołądka, zapalenie zatok czy zapalenie skóry.
- Oczyszczają jelita.
- Pomagają utrzymać oczy, skórę i mózg w dobrej kondycji.
- Zapobiegają chorobom zwyrodnieniowym.
- Zapobiegają tworzeniu się płytek miażdżycowych w tętnicach.
- Pomagają powstrzymać wypadanie i pobudzają wzrost nowych włosów.
- Pomagają utrzymać młodość i zdrowie tkanek łącznych.
- Zawierają składniki antyalergiczne, przeciwwrzodowe i antyhistaminowe.
- Stanowią znakomitą profilaktykę antynowotworową.
- Spowalniają rozwój zaćmy i jaskry.
- Wzmacniają płuca i zapobiegają chorobom dróg oddechowych.
- Poprawiają i wzmacniają układ odpornościowy, dzięki czemu można uniknąć wielu chorób.
Przeczytaj także: Dobrotliwy wpływ winogron na zdrowie
Pestki winogron – jak je jeść?
Pytanie to może wyglądać na banalne, wydawałoby się, że trzeba po prostu zjeść winogrono razem z pestkami.
Jednakże, istnieją również inne metody spożywania pestek i czerpania korzyści z ich wspaniałych właściwości. W sklepach zielarskich i sklepach ze zdrową żywnością można nabyć ekstrakt i kapsułki z wyciągiem z pestek winogron.
Jeżeli zamierzasz jeść winogrona, pamiętaj o należytym umyciu ich, aby usunąć ze skórki zanieczyszczenia i resztki nawozów.
Najlepiej byłoby jeść winogrona z upraw organicznych. Innym sposobem jest usunięcie pestek z owoców, wysuszenie ich i dodawanie ich do smoothies, koktajli lub soków. Możesz to robić zarówno ze świeżymi, jak i wysuszonymi pestkami.
Niektórzy przed spożyciem namaczają pestki przez 24 godziny w wodzie, żeby je “uaktywnić”.
Pamiętaj o dokładnym pogryzieniu pestek, ponieważ w innym wypadku będą trudne do strawienia. Jeżeli zamierzasz brać kapsułki, zalecana dzienna dawka to 300 mg.
Nie ma przeciwwskazań do spożywania winogron. Owoce te stanowią idealną przekąskę, gdy Ty lub Twoje dzieci macie ochotę na coś słodkiego. Jedząc je, unikniesz spożywania zbyt dużej ilości słodyczy i skorzystasz z odżywczych wartości, jakie mają do zaoferowania winogrona.
Dieta na bazie winogron i ich pestek
Z racji korzystnego wpływu winogron na utratę zbędnych kilogramów i redukcję ilości tłuszczu w organizmie, ludzie chętnie sięgają po winogrona w codziennej diecie lub podczas detoksykacji organizmu (bo przecież – jak już wspomnieliśmy – jest to jedna z ich właściwości).
Jedyne, co musisz zrobić to kupić 1 kg czerwonych winogron (dostępne są różne rodzaje) i wybrać dzień tygodnia, w jakim chcesz zacząć detoksykującą i odchudzającą dietę.
Na czym polega winogronowy detoks?
- Maksymalny czas trwania diety to 24 godziny i nie można jej powtarzać zbyt często. Powinna być powtarzana w odstępach co najmniej dwumiesięcznych.
- Zażyj na czczo dwie łyżki oliwy z oliwek (typ extra virgin). Następnie dodaj kilka kropel soku z cytryny do szklanki z gorącą wodą i wypij.
- Pamiętaj, że nie możesz łączyć winogron z żadną inną żywnością. Musisz poczekać 20 minut, aż owoce się strawią. W innym przypadku cukier z winogron zacznie fermentować w żołądku powodując dyskomfort, gazy, niestrawność, itp.
- Wprawdzie możesz spożywać winogrona razem z innymi owocami, ale nie jest to zalecane, gdyż nie będziesz wtedy w stanie czerpać pełnej korzyści z żadnego z nich.
- Dobrze gryź pestki i miażdż je zębami.
- Po zażyciu oliwy z oliwek i wody z cytryną, poczekaj około 10 minut, zanim zjesz pierwszą porcję (mniej więcej zawartość jednej szklanki) świeżych winogron.
- Po dwóch godzinach, zjedz kolejną porcję winogron. Między kolejnymi porcjami, pij duże ilości wody.
- W porze obiadu (2 godziny po poprzedniej przekąsce) zjedz danie złożone z warzyw gotowanych na parze i garścią pełnoziarnistego ryżu.
- Zjadaj porcję winogron co dwie godziny do kolacji, która powinna składać się z miseczki zupy warzywnej, grillowanej ryby i surówki z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny.
- Zjedz ostatnią porcję winogron na 2 godziny przed pójściem spać.
Nie zwlekaj z wypróbowaniem tej świetnej diety, która pomoże Ci pozbyć się tłuszczu i zredukować wodę zatrzymaną w organizmie. Przede wszystkim jednak, pamiętaj o czerpaniu jak największych korzyści z odżywczych nasion winogron.
Zobacz także: Sok z winogron – 6 korzyści z regularnego picia
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Montealegre, R. R., Peces, R. R., Vozmediano, J. C., Gascueña, J. M., & Romero, E. G. (2006). Phenolic compounds in skins and seeds of ten grape Vitis vinifera varieties grown in a warm climate. Journal of Food Composition and Analysis, 19(6-7), 687-693. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0889157505000797?via%3Dihub
- Weseler, A. R., & Bast, A. (2017). Masquelier’s grape seed extract: from basic flavonoid research to a well-characterized food supplement with health benefits. Nutrition journal, 16(1), 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28103873
- Ma, Z. F., & Zhang, H. (2017). Phytochemical constituents, health benefits, and industrial applications of grape seeds: A mini-review. Antioxidants, 6(3), 71. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5618099/
- Zhang, H., Liu, S., Li, L., Liu, S., Liu, S., Mi, J., & Tian, G. (2016). The impact of grape seed extract treatment on blood pressure changes: A meta-analysis of 16 randomized controlled trials. Medicine, 95(33). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5370781/