Dobrotliwy wpływ winogron na zdrowie

Dobrotliwy wpływ winogron na zdrowie

Ostatnia aktualizacja: 20 listopada, 2022

Jedzenie winogron codziennie może dostarczyć nam wielu korzyści zdrowotnych. Warto poznać te wspaniałe owoce i ich właściwości, które łączą skarbnicę zdrowia i smaku. Wśród zalet winogron wymienić można działanie przeciwrakowe, a także mogą pomóc nam w zwalczaniu objawów przemęczenia i chorób nerek. Ich właściwości zależą od konkretnego rodzaju winogron. Czy chcesz dowiedzieć się więcej?

I czerwone i zielone winogrona mają swoje szczególne właściwości, które z całą pewnością okażą się niezwykle przydatne, więc nigdy nie przepuszczaj okazji i kupuj winogrona o każdej porze roku w swoim sklepie spożywczym.

Korzyści z jedzenia czerwonych winogron

Czerwone winogrona były cenione i bardzo często wykorzystywane już przez starożytnym Greków i Rzymian. Są niezwykle słodkie i pożywne, a oprócz tego zawierają kilka specjalnych zdolności. Oto kilka z nich:

świeże winogrona - wplyw winogron na zdrowie
 • Zapobiegają zmianom nowotworowym: ten przyciągając wzrok czerwony kolor mówi nam, że zawierają one dużą dawkę przeciwutleniaczy, oraz ogromne ilości wolnych rodników, które wiążą się ze związkami fenolowymi, co stanowi doskonałą broń do walki z rakiem.
 • Zapobiegają chorobom układu krążenia: ich komponenty, takich jak antocyjany, garbniki i flawonoidy są idealne dla zdrowia serca. Działają w sposób naturalnie rozszerzający naczynia krwionośne, co zapobiega gromadzeniu się osadów w tętnicach, zapobiegając w ten sposób problemom, takich jak stwardnienie tętnic.
 • Przeciwdziałają zaparciom: czerwone winogrona zawierają dość znaczącą dawkę błonnika, który działa jako środek oczyszczający (jeśli zjadamy jest razem ze skórką i nasionami).
 • Wspierają pracę żołądka: picie soku z winogron pomaga poprawić trawienie.
 • Zapobiegają infekcjom: czerwone winogrona mają silne właściwości antywirusowe i antybakteryjne, są doskonałe, jeśli chodzi o oczyszczanie krwi i narządów.
 • Zawierają kwas foliowy: dietetycy radzą spożywać kobietom w ciąży czerwone winogrona przez pierwsze kilka pierwszych miesięcy ciąży, ponieważ wspomagają one podział komórkowy i prawidłowy rozwój płodu przez te najważniejsze, pierwsze tygodnie.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Uporczywe zaparcia – 4 lekarstwa na bazie oliwy z oliwek

Pamiętajmy jednak, że przez wysoką zawartość cukru w czerwonych winogronach, nie jest ono odpowiednie dla chorych na cukrzycę.

Korzyści z jedzenia zielonych winogron

Największą zaletą tej odmiany – zielonych winogron – jest to, że można ją kupić przez cały rok. Jeśli sezon pozwala je kupić po odpowiedniej cenie – staraj się, w miarę możliwości, kupować je regularnie.

winogrona
 • Mają niską zawartość tłuszczu: zielone winogrona mają mniej cukru niż czerwone, a mimo to i tak są bogate w węglowodany. Mają nieco kwaśny smak.
 • Nie zawierają cholesterolu ani sodu: są idealne dla prawidłowego funkcjonowania nerek, wątroby i jelit. Mają duże ilości potasu i idealnie nadają się jako element wielu rodzajów diet.
 • Są bogate w minerały: szczególnie w żelazo i potas. Dzięki temu mogą one rekonstruować uszkodzone tkanki, usprawniać funkcjonowanie serca, a jednocześnie stymulować wytwarzanie czerwonych krwinek, które wspomagają dystrybucję tlenu po organizmie.
 • Zmniejszają ryzyko raka jelita grubego, raka prostaty i choroby Alzheimera: wszystkie te właściwości zawdzięczamy zawartemu w nich reswertarolowi i katechinom – silnym przeciwutleniaczom w organizmie, które, według wielu badań, mają ogromne znaczeniu w działaniu prewencyjnym przeciwko tym chorobom.
 • Są dobre dla o kości: dzięki witaminom K i B1, zielone winogrona pomagają zachować zdrowe kości na dłużej.

Ile winogron muszę jeść, aby odczuć poprawę swojego zdrowia?

Winogrona najlepiej jeść codziennie. Którykolwiek gatunek smakuje Ci bardziej, lub którykolwiek uznasz za bardziej odpowiadający Twoim wymaganiom, czy zielony czy czerwony, lub po prostu którykolwiek akurat jest do kupienia w Twoim osiedlowym sklepie. Warto kupować jedną kiść każdego dnia. Jeśli nie mogłaś ich nigdzie kupić – możesz poratować się sokiem winogronowym, spożywanym po posiłku.

Wino do kieliszka

Pamiętaj, że skórki i nasiona są bardzo dobre na zaparcia. Jeśli nie chcesz uzyskać efektu oczyszczenia jelit, możesz przygotować koktajl. Z czasem zaczniesz zauważać różnicę w zdrowiu. Istnieje wiele badań, które potwierdzają niesamowite korzyści dla zdrowia, jakie mogą zapewnić Ci zarówno zielone, jak i czerwone winogrona.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.