Pasożyty i robaki – 6 objawów ich obecności w jelitach

Ponieważ niektóre objawy pasożytów i robaków mogą występować również w przypadku innych dolegliwości, po odnotowaniu kilku z poniższych symptomów koniecznie powinieneś wybrać się do lekarza, by upewnić się, czy pasożyty zagnieździły się w twoich jelitach.
Pasożyty i robaki – 6 objawów ich obecności w jelitach
Maricela Jiménez López

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wielu z nas na samą myśl o tym, że w naszych jelitach mogłyby się zagnieździć pasożyty, reaguje ogromnym lękiem i niesmakiem. Często jednak nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jakie stworzenia zalęgają się w naszym organizmie. Badania wskazują, że aż 80% dorosłych ludzi posiada w swoim ciele robaki, nawet o tym nie wiedząc.

Obecność robaków i pasożytów w różnych narządach jest problemem bardzo powszechnym. Występuje na wszystkich szerokościach geograficznych, nie tylko – jak mogłoby się wydawać – w krajach trzeciego świata. Dotyczy on zarówno dzieci, jaki i osoby dorosłe.

Nie ma się czego wstydzić – pasożyty mogą zaatakować każdego z nas i po cichu rozwijać się w jelitach bądź innych częściach organizmu. Poznaj najczęstsze objawy tego, że w twoim ciele zagnieździł się nieproszony gość.

Jeśli odnotujesz kilka z poniższych symptomów, koniecznie umów się na wizytę u lekarza. Tylko z jego pomogą będziesz w stanie szybko i skutecznie wyeliminować rozwijające się w twoich jelitach pasożyty. Dbaj o siebie i regularnie stosuj specjalne kuracje oczyszczające mające na celu wyeliminowanie wszelkiego rodzaju robaków.

Pasożyty i robaki jelitowe – czym się charakteryzują?

Pasożyty to organizmy, które żyją i odżywiają się kosztem innych organizmów żywych. Te, które rozwijają się w jelitach ludzkich, są uzależnione od zdrowia i kondycji żywiciela oraz od dostarczanych mu składników odżywczych.

Wszelkiego rodzaju robaki i inne organizmy pasożytnicze dostają się do naszego ciała na kilka różnych sposobów. Najpopularniejszą drogą zarażenia pasożytami jest droga ustna – czyli w wyniku połknięcia ich jajeczek bądź larw.

Przeczytaj koniecznie: Bakterie jelitowe a bóle stawów

Pamiętajmy, że larwy potrafią doskonale kamuflować się w surowym mięsie wieprzowym lub wołowym. Innym źródłem zakażenia może być również skażona woda albo świeże warzywa i owoce. Bardzo łatwą drogą zakażenia pasożytami jest również bezpośredni kontakt ze zwierzętami, nawet domowymi (kotami, psami, ptakami…).

Istnieje wiele różnych rodzajów pasożytów jelitowych, znanych pod różnymi nazwami (naukowymi i zwyczajowymi). Któż z nas nie zna popularnego wśród dzieci owsika, tasiemca czy glisty ludzkiej. Obserwuj swoje ciało i szybko reaguj w momencie, gdy podejrzewasz obecność robaków w swoim organizmie!

Objawy wskazujące na obecność pasożytów w jelitach

Biegunka

Biegunka jest popularnym symptomem wielu różnych chorób i dolegliwości. Niekoniecznie musi więc być sygnałem tego, że w naszych jelitach żyją robaki i pasożyty. Jej przyczyny mogą być bardzo różne: od zepsutych pokarmów po infekcje układu sercowo-naczyniowego lub oddechowego.

Nigdy nie powinniśmy jednak wykluczyć także i pasożytów jelitowych, ponieważ to właśnie one – zwłaszcza te jednokomórkowe – zawsze objawiają się biegunką oraz poważnymi zaburzeniami układu pokarmowego.

Kobieta w toalecie A pasożyty i robaki
  • Ten rodzaj pasożytów jest popularnie nazywany glistą ludzką, chociaż nie są one widoczne gołym okiem.
  • W przypadku glist o dość dużych rozmiarach (od jednego cala wzwyż) biegunka występuje jedynie w przypadku masowej kolonizacji jelita przez pasożyty. Robaki są wówczas łatwo dostrzegalne w wydalanym kale.

Ból brzucha

W wielu przypadków ból brzucha wywołany pasożytami jelitowymi bywa mylony ze skurczami. Jest on bowiem nagły i dość silny. Wiele kobiet nie jest świadoma tego, że jej jelita mogą być zapełnione robakami, gdyż silne skurcze brzucha przypisuje bólom menstruacyjnym.

  • Wywołany obecnością pasożytów ból brzucha występuje w dolnych partiach tej części ciała – znacznie bliżej miednicy niż żołądka.
  • Tego typu ból brzucha jest objawem długich glist, które czerpią pożywienie bezpośrednio ze ścian jelit. To z kolei prowadzi do podrażnień zakończeń nerwowych, a dalej do silnego, skurczowego bólu.

Powolny wzrost organizmu

Powolny wzrost to jeden z najczęstszych objawów pasożytów jelitowych u dzieci i młodzieży. Jak wspomnieliśmy powyżej, robaki odżywiają się cennymi substancjami dostarczanymi organizmowi wraz z pożywieniem, nie pozostawiając wiele dla ciała swego żywiciela. Młody organizm pozostaje zatem bez środków niezbędnych do wzrostu.

Pasożyty jelitowe konsumują ogromną ilość witamin i minerałów, których rozwijający się młody organizm potrzebuje do prawidłowego wzrostu. Stąd też dzieci zakażone pasożytami są niższe i szczuplejsze od swoich rówieśników.

Nogi dziecka a pasożyty jelitowe

Co więcej, dysponują znacznie mniejszą ilością energii, bez której nie są w stanie skupiać uwagi na codziennych obowiązkach. Jeśli twoje dziecko jest ciągle zmęczone i spędza większość dnia śpiąc, prawdopodobnie w jego jelitach zalęgły się pasożyty. Pójdźcie do lekarza i wykonajcie podstawowe badania.

Zmęczenie

Nadmierne i długotrwałe zmęczenie organizmu bardzo często bywa oznaką niedożywienia, a nie samej obecności pasożytów jelitowych. Kiedy te pozbawiają nas najcenniejszych substancji odżywczych, nasze ciało staje się coraz słabsze, zmęczone i senne.

Przyjrzyj się dokładnie swojemu organizmowi. Jeśli zauważysz drastyczny spadek formy, brak energii do życia, apatię i inne niepokojące symptomy, koniecznie wybierz się do lekarza i zrób odpowiednie badania, dzięki którym ustalisz źródło problemu.

Suchy kaszel

Można wyróżnić wiele gatunków pasożytów żerujących w jelitach ludzi przez znaczną część swojego cyklu witalnego. Pamiętajmy jednak, że w pierwszym etapie – larwalnym – mogą się one rozwijać w zupełnie innych częściach ciała.

Kaszlący mężczyzna, osłabienie odporności, a pasożyty
  • Niektóre pasożyty w pierwszych stadiach rozwoju migrują aż do płuc i przełyku, stając się przyczyną poważnych stanów zapalnych tkanek poszczególnych narządów dróg oddechowych.
  • Chroniczny suchy kaszel, którego nie są w stanie złagodzić żadne tabletki ani syropy, może być jednym z objawów rozwijających się w jelitach robaków. Dolegliwość ta bywa niezwykle irytująca, a nierzadko również bolesna.

Zaburzenia łaknienia

Pasożyty i robaki jelitowe to nic innego jak żywa masa zamieszkująca wnętrze twojego organizmu. Chociaż fizycznie nie odczuwasz ich obecności, twój mózg nieustannie otrzymuje wysyłane z jelit sygnały nerwowe informujące o tym, że jelito jest zapełnione trawionym pokarmem.

Oczywiście mózg nie jest w stanie wychwycić różnicy między trawionym pokarmem a ciałem pasożyta.

Nie dziwi więc fakt, że zamieszkujące twoje jelita pasożyty doprowadzają do zaburzeń łaknienia – jesz coraz mniej i czujesz się pełen nawet po spożyciu najmniejszego posiłku. Warto również wspomnieć o typie robaków, które pożerają większość dostarczanych do organizmu składników odżywczych, prowadząc do niedoborów cennych substancji.

W tym ostatnim przypadku powszechne jest częste odczuwanie wilczego głodu i widoczne zwiększenie ilości spożywanych posiłków.

Na zakończenie

Powinniśmy regularnie obserwować nasz organizm i z uwagą analizować wszelkie sygnały, jakie wysyła nam nasze ciało. Jeśli odnotujesz przynajmniej dwa z powyższych objawów, jest bardzo prawdopodobne, że padłeś ofiarą pasożytów jelitowych. Koniecznie umów się więc na wizytę u lekarza.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Aparicio Rodrigo, M., & Tajada Alegre, P. (2007). Parasitosis intestinales. Pediatria Integral. https://doi.org/10.1016/S1696-2818(11)70035-X
  • Agirrezabala, J., Iñigo, P., Miren, A., Iciar, A., Armendáriz, M., Barrondo, S., … Valverde, E. (2009). Parasitosis intestinales. Información Farmacoterapéutica de La Comarca.
  • Fumadó, V. (2015). Parásitos intestinales. Pediatria Integral.
  • Haque Rashidul. Human Intestinal Parasites. Scientist and Head of Parasitology Laboratory. J Health Popul Nutr. 2007 Dec; 25(4): 387–391. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2754014/
  • Miguel, E., & Kremer, M. (2004). Worms: Identifying impacts on education and health in the presence of treatment externalities. Econometrica. https://doi.org/10.1111/j.1468-0262.2004.00481.x
  • Morhouse, C. H. (1952). Intestinal Worms. British Medical Journal. https://doi.org/10.1136/bmj.2.4794.1152-a
  • Tabares, L. F., & González, L. (2008). Prevalencia de parasitosis intestinales en niños menores de 12 años, hábitos higiénicos, características de las viviendas y presencia de bacterias en el agua en una vereda de Sabaneta, Antioquia, Colombia. Iatreia.
  • Webster, P., & Kapel, C. M. O. (2005). Intestinal establishment and reproduction of adult Trichinella spp. in single and mixed species infections in foxes (Vulpes vulpes). Veterinary Parasitology. https://doi.org/10.1016/j.vetpar.2005.03.030

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.