Owłosienie - gdzie może wystąpić i jak się go pozbyć

W zależności od miejsca, w którym występuje niechciane owłosienie, należy dobrać odpowiednią metodę służącą jego usunięciu, ponieważ niektóre części naszego ciała są szczególnie delikatne
Owłosienie - gdzie może wystąpić i jak się go pozbyć
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Owłosienie pojawia się praktycznie na całym ciele. Nie zmienia to jednak faktu, że nie zawsze jest ono przez nas pożądane w niektórych jego częściach. Owłosienie niektórych części ciała wiele z nas przyprawia czasem o uczucie wstydu. Jak skutecznie się go pozbyć?

Nie zaskakuje nas fakt, że wiele kobiet próbuje różnych metod depilacji w zależności od miejsca, w którym owłosienie występuje. Dlaczego jednak włosy rosną nieraz w dziwnych miejscach? Często ma to związek z zachodzącymi w organizmie zmianami hormonalnymi.

Kiedy poziom estrogenu się obniża, a testosteronu podwyższa, może dojść do występowania niepożądanego owłosienia. W jakich miejscach może się ono pojawiać? I jak skutecznie je stamtąd usuwać?

Owłosienie – podbródek

Włosy na podbródku kobiety są bardzo nieestetyczne. Nie dość jednak, że czasem rosną właśnie na nim, to występują również w postaci wąsika. Stanowi to nie lada problem dla kobiet, które cenią sobie swój piękny wygląd.

Przeczytaj również podobny artykuł: Wąsik? – Jak pozbyć się włosków na twarzy

Trzeba zaznaczyć, że to realny problem, o którym wiele z nas woli po prostu nie wspominać. Dotyczy on jednak większości z nas. Niektóre z nas mają zaledwie kilka włosków, a u innych pojawia się delikatny meszek.

Aby stawić czoła problemowi należy pamiętać o dwóch ważnych sprawach. Po pierwsze, że w tej okolicy włosy odrastają bardzo szybko, a po drugie, że pod wpływem światła widać więcej.

Co należy więc zrobić? Unikaj starych metod usuwania owłosienia za pomocą brzytwy. Ten sposób sprawia, że włosy odrastają coraz szybciej i stają się coraz bardziej widoczne.

Przeczytaj również podobny artykuł: Naturalne remedia na wągry, brodawki i plamy

Zamiast tego użyj pęsety, której stosuje się zazwyczaj do regulacji brwi. Być może usuwanie potrwa nieco dłużej, ale ostatecznie przyniesie lepszy rezultat. Jeżeli natomiast masz zbyt bujne owłosienie w tej części ciała, zastanów się nad depilacją laserową.

Plecy i dekolt

Kobiece plecy

Porost włosów na plecach jest efektem menopauzy. Owłosienie występujące na plecach i na dekolcie jest krótsze i o wiele słabsze. Występuje raczej w postaci delikatnego meszku, który występuje od ramion do bioder.

Przeczytaj również podobny artykuł: Estetyczne problemy, które mogą oznaczać chorobę

U niektórych kobiet występuje wyłącznie w dolnej części pleców. Kobiety mające problemy hormonalne mają w tych miejscach włosy nieco silniejsze i dłuższe. Dobrą wiadomością jest to, że do ich eliminacji wystarczy zastosowanie kremu depilującego.

Podobnie jak wcześniej, użycie maszynki do golenia z czasem sprawiłoby, że włosy stałyby się mocniejsze i bardziej widoczne.

Twarz

Całkiem możliwe, że delikatne włoski występują u Ciebie na policzkach i na czole, ale poniżej linii włosów. Taki rodzaj owłosienia może wynikać z cech dziedzicznych i nie rzucać się w oczy, ale u niektórych kobiet może przybierać zbyt widoczną formę, która nie przypada nikomu do gustu.

Przeczytaj również podobny artykuł: Przebarwienia skóry twarzy? Oto 6 sposobów

Z tą drugą sytuacją wiele kobiet ma do czynienia zwłaszcza wtedy, gdy w ich organizmie z jakiegoś powodu obniża się poziom estrogenu. Owłosienie twarzy można wyeliminować stosując techniki delikatne ze względu na czułość skóry w omawianej okolicy.

Golenie maszynką nie jest w tym przypadku dobrym pomysłem. Rekomendowaną metodą w tym przypadku będzie wykonanie depilacji elektrolizą, która jest skuteczniejsza nawet od depilacji laserowej. Można ją stosować przy każdym kolorze owłosienia.

Sutki

Kobieta - klatka piersiowa

Przeczytaj również podobny artykuł: Dlaczego bolą nas piersi – poznaj 5 powodów!

Nawet, jeśli większości z nas się to nie podoba, to trzeba przyznać, że owłosienie w okolicy sutków jest jak najbardziej naturalne. Włosy w tej części ciała choć nieliczne, prawie zawsze są bardzo widoczne, ciemne i długie.

Niektóre z nas pozbywają się ich, kiedy tylko zaczynają wyrastać. Zastosowanie tym celu zastosowanie wosku czy kremu depilacyjnego może się w tym miejscu okazać bardzo bolesne.

Z tego powodu większość kobiet decyduje się na użycie pęsety kosmetycznej. Jeśli natomiast ból okazuje się dla Ciebie nie do zniesienia, zawsze możesz użyć precyzyjnych nożyczek kosmetycznych które pozwolą usunąć owłosienie tuż u nasady włosa.

Przeczytaj również podobny artykuł: Strefy erogenne – zaskakujące odkrycia naukowe

Owłosienie brzucha

Tak jak w poprzednim przypadku, porost włosów na brzuchu jest zupełnie naturalny. Jeśli więc Twoje poczucie estetyki sprawia, że wolałabyś się go stamtąd czym prędzej pozbyć, nie ma z tym większego problemu.

W tym przypadku często stosowaną metoda jest użycie wosku. Trzeba jednak pamiętać o tym, że po jakimś czasie włosy odrosną mocniejsze i grubsze. Jeżeli włosy na brzuchu są u Ciebie mocne, grube i ciemne, lepszym rozwiązaniem może się dla Ciebie okazać zastosowanie depilacji laserowej.

Kostki i palce u stóp

Owłosienie stóp pojawia się jako w naturalnym cyklu dojrzewania. Jednak pod wpływem zmian hormonalnych zachodzących w organizmie włosy te mogą stać się zbyt wyraźne i widoczne.

Najlepszą metodą ich usuwania jest stosowanie depilacji przy pomocy wosku. To szybka i skuteczna metoda, która w tej części ciała sprawia, że włosy za każdym razem stają się coraz słabsze i delikatniejsze.

Inną równie skuteczną metodą okazuje się zwykły krem depilacyjny, którego użycie nie sprawi Ci najmniejszego bólu.

Nos

Ten rodzaj owłosienia najczęściej występuje u mężczyzn, dlatego postrzegają go oni jako coś zupełnie normalnego. Jeśli jednak włoski te rosną na Twoim nosie, to nie masz powodu do stresu. W tym miejscu są one wyjątkowo łatwe do wyeliminowania.

Wystarczy, że użyjesz w tym celu trymera do nosa. Jeśli takowym nie dysponujesz, możesz, podobny rezultat przyniesie zastosowanie precyzyjnych nożyczek kosmetycznych.

Wystarczy od czasu do czasu powtórzyć przycinanie włosków, by stale cieszyć się niczym niezmąconym pięknem twarzy.

Stosując wyżej wymienione techniki dostosowane do odpowiednich części naszego ciała, będziesz mogła zadbać o siebie skutecznie i zdecydowanie ograniczyć odczuwanie przy tym jakiegokolwiek bólu.

A więc do dzieła, zadbaj o siebie z dokładnością do najmniejszego włoska.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.