Skóra twarzy - 5 nawyków żywieniowych, które ją niszczą

Bardzo często nasze problemy ze skórą mają swoje źródło w nieprawidłowych nawykach żywieniowych. Dowiedz się, jak zadbać o skórę twarzy od środka.
Skóra twarzy - 5 nawyków żywieniowych, które ją niszczą
Nelton Abdon Ramos Rojas

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Nelton Abdon Ramos Rojas.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Skóra twarzy może bardzo ucierpieć na naszych nieprawidłowych nawykach i wyborach żywieniowych. Zasada jest prosta – im zdrowsza Twoja dieta, tym piękniejsza i lepiej odżywiona Twoja cera.

Szkodliwe nawyki żywieniowe mogą wyrządzić wiele złego w Twoim organizmie, nie tylko od wewnątrz, ale i na zewnątrz.

Jeśli Twoja skóra wyraźnie zaczyna domagać się uwagi, być może już czas o nią zadbać i zmienić nawyki żywieniowe na zdrowsze. Przeczytaj koniecznie ten artykuł i poznaj 5 błędów żywieniowych, które przyczyniają się między innymi do rozwoju takich problemów jak trądzik.

Skóra naszej twarzy jest niezwykle podatna na szkodliwe działanie czynników zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Dajmy na to, trądzik może być skutkiem między innymi nadmiaru cukru we krwi, chronicznego stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego czy zaburzeń hormonalnych.

Co gorsza, niektóre konkretne produkty mogą sprawić, że problem ten tylko się pogorszy. Chcesz dowiedzieć się, jakich produktów unikać? Poniżej znajdziesz listę aż pięciu.

1. Skóra twarzy a cukier

Brązowy cukier

Nadużywanie cukru może bardzo negatywnie odbić się na skórze twarzy. To właśnie w ten sposób Twój organizm da Ci najszybciej znać, że zdecydowanie przesadzasz z obecnością tego składnika w swojej diecie.

Pierwsze objawy nadmiaru cukru w diecie (a więc zarazem i w organizmie) to zmiana zabarwienia skóry na lekko szarawy, blady. Co więcej, skóra stanie się cieńsza, pojawią się bolesne krostki, worki i cienie pod oczami oraz zmarszczki na czole.

Cukier w znaczny sposób redukuje elastyczność skóry. Jest to objaw charakterystyczny dla osób spożywających duże ilości produktów bogatych w przetwarzany rafinowany cukier. Unikaj cukru, bo może on przynieść Ci wiele więcej szkód niż tylko pogorszona kondycja skóry twarzy.

2. Gluten wrogiem Twojej skóry

Pieczywo

Czasami nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, w jaki sposób nasz organizm próbuje zwrócić naszą uwagę na dany problem. Tak może zdarzyć się na przykład w przypadku nadużywaniu produktów bogatych w gluten, które mogą przyczynić się do wielu problemów ze skórą.

Przede wszystkim objawem zbyt częstego spożywania tego rodzaju produktów są wągry pojawiające się na podbródku oraz zaróżowione i lekko opuchnięte policzki. Zwróć na to uwagę.

Z powodu nadmiaru glutenu w diecie ucierpieć może nie tylko skóra Twojej twarzy, ale także skóra w okolicy Twoich narządów płciowych.

Jeśli zaobserwujesz takie objawy jak krostki czy ciemniejsza pigmentacja skóry w okolicach intymnych może to świadczyć o nietolerancji na gluten, o której wcześniej nie wiedziałaś. Zastąp gluten błonnikiem i pij dużo wody. Dzięki temu szybko zregenerujesz swoją skórę i poczujesz zmianę w jakości życia.

3. Nietolerancja laktozy

Drugą obok nietolerancji glutenu bardzo częstą przypadłością jest nietolerancja laktozy. Świetnym sposobem, by sprawdzić, jak produkty mleczne wpływają na nasz organizm, jest baczne obserwowanie wszelkich zmian i problemów skórnych.

Oczywiście nie można ignorować też sygnałów wysyłanych nam przez układ trawienny.

Mleko krowie i sojowe

Nietolerancja laktozy objawia się na wiele różnych sposób: przede wszystkim pojawiać się może lekka opuchlizna w okolicy podbródka, niewielkie białe krostki, worki pod oczami czy opuchnięte powieki.

Nietolerancja tego rodzaju jest bardzo powszechna zwłaszcza u osób dorosłych, z biegiem lat tracimy bowiem zdolność do pełnego trawienia laktozy. Jeśli zauważysz u siebie takie objawy, odstaw produkty mleczne na około 20 dni i obserwuj reakcję swojego organizmu.

Jeśli odstawienie nabiału i mleka sprawi, że skóra twarzy odzyska zdrowy wygląd i dobrą kondycję, a Ty poczujesz się lekko, jak nigdy wcześniej, postaraj się zastąpić je innymi produktami już na stałe.

4. Tłuste produkty

Smażone potrawy

Produkty o wysokiej zawartości tłuszczu bardzo często są odpowiedzialne za problemy skórne, tłuszcz ma bowiem w tym względzie podobne działanie do cukru. Gdy poziom cukru czy tłuszczu we krwi wzrasta, przyczynia się to bezpośrednio do zatykania porów.

Substancje te uniemożliwiają też prawidłowe dostarczanie tlenu i substancji odżywczych do komórek skóry. Cera staje się więc zszarzała i pozbawiona zdrowego blasku. Ograniczając spożycie produktów bogatych w tłuszcz, zdecydowanie przyczynisz się do poprawy kondycji Twojej skóry.

5. Zbyt dużo kawy

Kawa to obowiązkowy punkt dnia dla wielu z nas. Pamiętaj jednak, że dwie filiżanki kawy dziennie to wystarczająca ilość. Nadużywając kawy zwiększasz produkcję adrenaliny w organizmie. To z kolei wywołuje symptomy bardzo zbliżone do stresu – cierpi na tym nie tylko Twoje zdrowie, ale też wygląd.

Kawa

Kofeina w zbyt dużych ilościach nie pozwala na dobrą jakość snu i wypoczynku. Sprawia to, że skóra nie jest w stanie w pełni oczyścić się z toksyn, a w rezultacie wygląda na zmęczoną i niezdrową.

Na koniec chcemy tylko podkreślić, że oczywiście nie musisz rezygnować całkowicie ze wszystkich opisanych wyżej produktów.

Pamiętaj jednak, że Twoja skóra z pewnością będzie Ci wdzięczna za poprawę swoich nawyków żywieniowych i wzbogacenie jadłospisu w takie produkty jak warzywa, owoce, pełne ziarna zbóż, naturalne soki, itp. Twoje ciało komunikuje się z Tobą za pomocą skóry; nie ignoruj tego!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.