Kawa – 7 niezwykłych korzyści

7 lipca, 2019
Picie kawy pomaga poprawić samopoczucie i uniknąć depresji, a w dodatku powstrzymuje rozwój niektórych schorzeń.

Kawa to drugi, zaraz po wodzie, najpopularniejszy napój świata. Codziennie sięgają po niego miliony ludzi, którzy doceniają jej niezwykłe walory smakowe i stymulujące. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu wierzono, że zawarta w kawie kofeina może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie.

Na szczęście obecnie wiemy już, że kawa spożywana z umiarem może przynieść organizmowi wiele korzyści. Pijanie kawy to codzienny rytuał wielu z nas, ale czy wiesz, jak i dlaczego, jeszcze warto ją wykorzystać? Przeczytaj ten artykuł i przekonaj się sama.

1. Kawa jest bogata w przeciwutleniacze

Do największych zdrowotnych właściwości kawy możemy zaliczyć wysoką zawartość przeciwutleniaczy, w dodatku o wiele łatwiej przyswajalnych niż te zawarte w owocach czy warzywach.

Filiżanka kawy

Antyoksydanty to niezwykle potężne cząsteczki, których głównym zadaniem jest neutralizowanie negatywnego wpływu wolnych rodników na komórki ciała. Ochrona przed wolnymi rodnikami pozwala więc uniknąć przedwczesnego starzenia się skóry i wielu przewlekłych chorób.

2. Kawa dodaje energii

Jest to prawdopodobnie najlepiej znana zaleta płynąca z picia kawy – zapewnia nam dodatkową dawkę energii, która pozwala zacząć dzień i efektywnie działać w pracy.

Kofeina, główny składnik kawy, ma zdolność stymulowania mózgu, co zwiększa naszą zdolność koncentracji i poprawia nasze zdolności intelektualne.

Zobacz także:    Jedzenie dodające energii – 8 najlepszych produktów

3. Chroni przed cukrzycą typu II

Szacuje się, że z problemem cukrzycy typu II zmaga się ponad 300 milionów ludzi na całym świecie. Cukrzyca to przewlekła choroba objawiająca się wysokim poziomem cukru we krwi, jak jednak udowodnili naukowcy, można jej zapobiec pijąc regularnie kawę.

Badanie cukru

Badanie opublikowane przez Amerykańskie Towarzystwo Chemiczne wykazało, że osoby, które piją do 4 filiżanek kawy dziennie są od 23 do 50% mniej narażone na zachorowanie na cukrzycę typu II.

4. Kawa chroni wątrobę

Wątroba to organ odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. A jego niewydolność i schorzenia wpływają negatywnie na jakość życia.

Badanie przeprowadzone na Uniwersytecie Medycznym w Singapurze udowodniło, że picie 4 filiżanek kawy dziennie znacznie zmniejsza ryzyko zachorowania na stłuszczenie wątroby.

Z kolei inne badanie z  2006 roku wykazało, że wystarczy 1 filiżanka kawy dziennie, by ustrzec się przed marskością wątroby.

Przeczytaj również:    Boldo – naturalny lek na chorą wątrobę

5. Kawa poprawia samopoczucie

Informacje podane przez Amerykańskie Narodowe Instytuty Zdrowia mówią, iż kawa spożywana z umiarem aż o 10% zmniejsza ryzyko zachorowania na depresję i inne zaburzenia psychiczne.

Kawa z przyjaciółką

Autorzy badania, w tym Honglei Chen, twierdzą, że może być to związane z omawianą już kwestią zawartości przeciwutleniaczy w kawie.

6. Kawa poprawia pracę mózgu

Przeciwutleniacze i inne substancje odżywcze obecne w kawie zmniejszają ryzyko takich chorób jak Alzheimer czy demencja.

Badacze z Uniwersytetu Południowej Florydy oraz z Uniwersytetu w Miami udowodnili, że wśród osób powyżej 65 roku życia, u których stwierdzono wyższy poziom kofeiny we krwi, choroba Alzheimera rozwijała się od 2 do 4 lat dłużej niż u osób niepijących kawy.

Oczywiście, kawa nie jest w stanie całkowicie powstrzymać rozwoju tej choroby. Jednak w znacznym stopniu opóźnia moment jej wystąpienia.

7. Doskonały kosmetyk

Zarówno picie, jak i aplikowanie kawy bezpośrednio na skórę, znacznie poprawia jej kondycję i zapewnia zdrowy wygląd. Odkąd udowodniono, że kawa może być świetnym sojusznikiem w walce z cellulitem i usuwaniem martwego naskórka, stała się ona także składnikiem wielu komercyjnych kosmetyków.

Warto jednak podkreślić, że doskonały peeling kawowy możesz przygotować sama w domu. Nie musisz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi, kremy czy balsamy. Kofeina w kontakcie ze skórą pobudza krążenie. Zapewnia też ochronę przed zmarszczkami i przebarwieniami.

Peeling kawowy

Czy potrzebujesz jeszcze jakiegoś powodu, by zacząć pić kawę codziennie? Ten  naturalny napój zapewnia Ci całą gamę korzyści. Nie tylko dla zdrowia, ale też i dla urody. Pamiętaj jednak, by spożywać ją z umiarem, by nie narazić się na ewentualne skutki uboczne.