Osoby empatyczne – 5 charakterystycznych cech

Osoby empatyczne – 5 charakterystycznych cech

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Osoby empatyczne mają zdolność do wczuwania się w położenie innych ludzi, widzą świat z nie tylko ze swojego punktu widzenia. Empatia jest przydatnym narzędziem społecznym w otaczającym nas środowisku. Dzięki empatii możemy pogłębiać kontakty z ludźmi wokół nas.

Chociaż ta zdolność występuje wyłącznie u istot ludzkich, nie u każdego rozwija się ona w takim samym stopniu. Istnieją osoby empatyczne z natury i nie muszą ciężko nad nią pracować.

Inni potrzebują włożyć więcej wysiłku w to, żeby móc wykorzystywać empatię w komunikacji z innymi ludźmi.

W tym artykule podzielimy się z Tobą wiedzą na temat głównych cech charakterystycznych empatycznych osób.

1. Naprawdę słuchają tego, co inni mają do powiedzenia

Empatyczne osoby słuchają każdego słowa, które pada podczas rozmowy. W przeciwieństwie do innych, empatyczne osoby poświęcają temu całą swoją uwagę. Nie słuchają jednak tylko po to, żeby wiedzieć co później odpowiedzieć – takie osoby są naprawdę zainteresowane tym, co masz im do powiedzenia.

Nawet jeśli może wydawać się to nieistotne, uważne słuchanie jest darem, którym obdarza się swojego rozmówcę. Jest to przy tym trudna umiejętność.

Większość z nas często nie poświęca innym całej swojej uwagi. Najważniejsze dla większości z nas jest słuchanie w taki sposób, aby można było później coś odpowiedzieć lub włączyć się do dyskusji nad omawianą kwestią. Problemem jest to, że relacje, które tworzymy w ten sposób z innymi ludźmi nie zbyt silne.

Z drugiej strony empatyczne osoby reagują na to co mówisz całym swoim ciałem. Łatwo zauważyć, kiedy ktoś naprawdę Ciebie słucha. Zdradzają to gesty, energia i postawa.

2. Osoby empatyczne cenią sobie ciekawość

W dzieciństwie zaszczepiano w nas przekonanie, że zadawanie zbyt wielu pytań jest czymś nagannym. Ale rzeczywistość jest trochę inna. O niektóre rzeczy nie powinno się pytać dopóki nie jest się z kimś w zażyłej relacji. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się nigdy o nic pytać.

matka z córką, rozmowa

Empatyczne osoby nie wierzą w takie widzenie świata. Osoby empatyczne dają się ponieść ciekawości, którą czują w stosunku do zwyczajów, doświadczeń i wiedzy innych ludzi.

Tak więc następnym razem, kiedy będziesz z kimś rozmawiała, zapytaj o zainteresowania, marzenia i cele swojego rozmówcy. To ćwiczenie pomoże Ci rozwinąć empatię, a także pozwoli Ci dostrzec rzeczywistość z punktu widzenia innej osoby.   

3. Weryfikują swoje opinie

Empatyczni ludzie nie trzymają się bezmyślnie tych samych poglądów przez całe życie. Zamiast tego słuchają i zadają pytania.

Takie osoby rozumieją, że nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na wszystko, a także rozumieją, że każdy ma własne motywy. Ich celem nie jest to, aby cały czas mieć rację. Zamiast tego preferują dyskusję i wymianę myśli.

Nic więc dziwnego, że na zakończenie tego procesu często zmieniają swoją opinię lub przyjmują niektóre z przekonań swojego rozmówcy. Jednak nie zrozum tego źle – osoby empatyczne nie robią tego, żeby zdobyć Twoją sympatię. Zmiana opinii następuje z powodu szczerej wiary w jej słuszność.

Aby być bardziej empatyczną, rozmawiaj z ludźmi, którzy mają odmienne poglądy od Twoich na niektóre tematy. Wysłuchaj ich poglądów i opowiedz o swoich przekonaniach.

Najważniejszą rzeczą w tym procesie jest to, aby nie próbować nikogo przekonywać, że Twoje poglądy są słuszne. Po prostu słuchaj.

4. Zwracają uwagę na to co mówią

Kobieta z mężczyzną

Słowa, których używasz są równie ważne co słuchanie.

Osoby empatyczne rozumieją, że słowa są bronią, która może chronić lub ranić. Właśnie dlatego ostrożnie dobierają słowa. Kiedy coś mówią, robią to bez oceniania, stawiania żądań lub wytykania błędów. To oznacza, że zanim dadzą Ci jakąś radę, zapytają czy chcesz jej wysłuchać.

Czasami trudno odróżnić pomaganie i wywieranie na kimś presji. Z tego powodu, kiedy rozmawiasz z kimś kto przeżywa ciężki okres ważne jest, abyś używała takich zwrotów jak „Nie potrafię sobie tego wyobrazić” lub „Jak mogłabym Ci pomóc?”.

W ten sposób Twój rozmówca poczuje, że naprawdę go rozumiesz i go nie oceniasz.

5. Rozumieją, że każdego należy traktować indywidualnie

Empatyczne osoby rozumieją, że powiedzenie “Nierób drugiemu, co tobie niemiłe” nie jest zasadą. Nie każdy chce być traktowany tak samo.

Posiadanie empatii oznacza wyzbycie się arogancji i dumy. Oznacza to także zaakceptowanie faktu, że nie ma jednego prawidłowego sposobu postępowania.

Czasami odrzucamy kogoś na podstawie jednego zachowania lub doświadczenia. Nie myślimy o motywacjach drugiej osoby. Dla Ciebie dane zdarzenie mogło wydać się nieistotne, dla innej osoby jednak stało się ogromnym emocjonalnym ciężarem.

To nie znaczy, że empatyczne osoby nie podejmują decyzji ani nie mówią tego, co chcą. Wręcz przeciwnie. Wyjaśniają swoje uczucia i chęci, ale mają przy tym na uwadze uczucia swojego słuchacza.

Mając to wszystko na uwadze, czy uważasz się za osobę empatyczną? Czy chciałbyś być taką osobą? Spróbuj stosować powyższe wskazówki w swoim życiu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fernández-Pinto, I., López-Pérez, B., & Márquez, M. (2008). Empatía: Medidas, teorías y aplicaciones en revisión. Anales de Psicologia24(2), 284–298. https://doi.org/10.6018/42831
  • Moya-Albiol, L., Herrero, N., & Bernal, M. C. (2010). Bases neuronales de la empatía. Revista de Neurologia50(2), 89–100.
  • Extremera, N., & Fernández-Berrocal, P. (2004). Inteligencia emocional, calidad de las relaciones interpersonales y empatía en estudiantes universitarios. Clínica y Salud: Revista de Psicología Clínica y Salud15(4), 117–137. https://doi.org/10.1016/j.gloplacha.2006.04.001
  • Esquerda, M., Yuguero, O., Viñas, J., & Pifarré, J. (2016). La empatía médica, ¿nace o se hace? Evolución de la empatía en estudiantes de medicina. Atencion Primaria48(1), 8–14. https://doi.org/10.1016/j.aprim.2014.12.012

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.