Zgorzkniałość: nikt nie powinien jej u Ciebie wywołać

Aby otaczający Cię świat miał okazję na zniszczenie Twojego życia, trzeba dać mu na to pozwolenie. Jeśli tego nie zrobisz, to nie będzie miał żadnej władzy nad Tobą. W końcu to Ty sama jesteś kowalem własnego losu.
Zgorzkniałość: nikt nie powinien jej u Ciebie wywołać

Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2017

Ludzie mogą z łatwością zrujnować Twoje życie i bardzo łatwo sprawić, że ogarnie Cię zgorzkniałość.

Mogą do tego celu używać strachu, negatywnych postaw, wzbudzania u Ciebie ciągłego poczucia niepewności, każąc Ci się nieustannie martwić o rzeczy, które nie są tego warte… I wielu innych środków, często nawet zupełnie nieświadomie.

Jest to zjawisko równie częste, co niewygodne. Przy odrobinie nieuwagi możesz błyskawicznie wpaść w szarą otchłań apatii i marazmu, na dnie której czeka na Ciebie zgorzkniałość, nawet nie zdając sobie sprawy z tego faktu.

Będziesz musiała zatem nauczyć się podchodzić inaczej do swojego własnego życia oraz otaczającego Cię świata.

Choćby z tego powodu, że zbyt często spotyka się u ludzi tendencję do rujnowania innym dnia lub nawet całego życia tylko z powodu własnych niepowodzeń, złego humoru lub po prostu takiego widzimisię.

Na początek jednak musisz koniecznie zdać sobie sprawę (a potem dobrze to zapamiętać) z tego, że zgorzkniałość oznacza przede wszystkim niezdolność do czerpania szczęścia z różnych dobrych chwil w życiu.

Zanim jednak zaczniesz otwarcie krytykować kogoś lub krzyczeć na niego z całych sił, że “wszystko co robisz, to niszczenie mojego życia”, powinnaś znaleźć w sobie trochę cierpliwości oraz otwartości.

Kobieta na wycieczce

Obie te cechy będą Ci niezbędne do tego, żeby ustalić, czy osoba, z której powodu zagościła w Twoim życiu zgorzkniałość zmaga się z problemami takimi jak depresja lub inne dolegliwości o podłożu psychicznym lub emocjonalnym.

Ale jeśli okaże się, że z tą osobą wszystko jest w porządku, a wszystkie jej zachowania mające na celu spowodowanie u Ciebie szkody, kontrolowania Cię, czy też szantażowania wynikają ze zwykłych, przyziemnych pobudek (jak choćby zazdrość), to po prostu postaw się jej.

Nie pozwól jej więcej na wprowadzanie zamętu do Twojego życia.

Szczegółowo przyjrzymy się tej kwestii w dalszej części naszego dzisiejszego artykułu, zapraszamy zatem do lektury!

Zgorzkniałość? Nie pozwól innym na rujnowanie swojego własnego życia

Począwszy już od dnia dzisiejszego powinnaś zaimplementować w swoim życiu zupełnie nowy cel: nie pozwól nikomu Cię więcej zdenerwować, ani wywołać u Ciebie choćby chwilowe zgorzknienie.

Nadeszła najwyższa pora na to, aby otworzyć swój emocjonalny parasol do ochrony przed szkodliwym wpływem słów ludzi.

Ludzi którzy próbują podciąć Ci skrzydła podczas każdej próby uniesienia się w powietrze, którzy starają się ugasić płomień Twoich marzeń, albo mają tendencję do powtarzania Ci każdego dnia, że “nie dasz rady”, za każdym razem, gdy Twój umysł aż krzyczy “chcę i mogę”.

Aby uzyskać swój cel, możesz rozważyć wdrożenie tych prostych strategii opisanych poniżej.

Słyszę Cię, rozumiem, ale jednocześnie zabezpieczam się przed Tobą

Jak już wspomnieliśmy na samym początku naszego dzisiejszego artykułu, wszelkie rodzaje negatywnego zachowania mogą być wywołane przez zgorzkniałość, drażliwość, apatię, a nawet objawy ukrytej, lecz stopniowo rozwijającej się depresji.

 • Reagowanie gniewem lub ostentacyjnym brakiem zainteresowania może w efekcie nasilać negatywne emocje kierujące tą drugą osobą.
 • Najlepiej będzie podjąć próbę wysłuchania jej na spokojnie i skonfrontować jej ewentualne argumenty z własnymi wykorzystując przy tym swoją asertywność i cierpliwość.
 • Jeśli uznasz, że potrzebuje ona pomocy, zaoferuj jej pewne strategie, które pozwolą jej samej zrozumieć, co dzieje się we wnętrzu jej umysłu i jaką szkodę to przynosi Tobie.
 • Jeśli po prostu osoba ta wykazuje brak empatii i szacunku względem Ciebie, postaraj się otworzyć swój parasol obronny i rozpostrzeć go nad sobą.
 • To pozwoli Ci zachować zdrową odległość od tej drugiej osoby i uniemożliwi jej wywieranie negatywnego wpływu na Twoje życie.

Zgorzkniałość nie zostanie zlikwidowana poprzez jeszcze więcej goryczy

Nie można rozwiązać żadnego problemu, jeśli na jedną zniewagę odpowiesz drugą, silniejszą. Wszelkie obawy nie będą umierać w obecności jeszcze większych obaw, a smutki nie znikają, gdy gromadzą się nad Wami jeszcze bardziej negatywne emocje.

Jeżeli członek Twojej rodziny, partner lub przyjaciel ma zwyczaj wprowadzania ciemnych chmur do szczęśliwych chwil Twojego życia.

Do sprowadzania do parteru Twoich marzeń i nadziei, nie powinnaś reagować w takich sytuacjach z gniewem lub z wyraźną wrogością.

Takie postępowanie nie rozwiąże żadnych problemów, a jedynie pogłębi Twoją zgorzkniałość.

Kobieta

Powinnaś dołożyć wszelkich starań do tego, aby stać się asertywną, a także inteligentnie postępować w danych sytuacjach.

Czasami nie można zmienić sposobu, w jaki zachowują się ludzie z Twojego otoczenia. Niektóre typy osobowości po prostu są wręcz stworzone do dyskredytowania, obrażania i bagatelizowania chęci, osiągnięć i dążeń innych osób.

Im szybciej uda Ci się tym pogodzić, tym lepiej, bo to pozwoli Ci działać w sposób bardziej logiczny. Rozwiązaniem jest po prostu umiejętne budowanie murów obronnych i innych zabezpieczeń, niż próby zmiany czyjegoś charakteru.

To drugie zbyt często po prostu przypomina walkę z wiatrakami.

Niektóre kluczowe aspekty pozwalające zwalczyć zgorzkniałość

Rafael Santandreu jest psychologiem, który za pośrednictwem książek swojego autorstwa, takich jak “Sztuka unikania zgorzknienia” (oryg. The Art of Not Being Bitter) pokazuje nam, że wszelkiego rodzaju problemy życiowe, jakie mogą wystąpić w tym, czy innym momencie są zazwyczaj wynikiem zastosowania jedynie nieprawidłowego podejścia.

A mówiąc szerzej, ich bezpośrednią przyczyną jest po prostu brak odpowiedniej wiedzy poparty pochopnymi działaniami, reakcjami i przemyśleniami.

Ceń siebie

Jednym ze sposobów na skuteczne zarządzanie tymi niewłaściwymi reakcjami byłoby po prostu nauczyć się kilku podstawowych praw. Dzięki nim można byłoby z łatwością odsunąć od siebie zgorzkniałość.

Wystarczy tylko spróbować, aby przekonać się że opisane poniżej strategie są naprawdę proste zarówno do zapamiętania, jak i do wdrożenia ich w codzienne życie.

 • Staraj się nie skarżyć zbyt wiele i nie narzekać na wszystko. Zamiast lamentować z powodu różnych złych rozwojów sytuacji lub braków, spróbuj po prostu docenić to, co masz lub rozwiązać te wszystkie problemy, które Cię martwią.
 • Wykorzystując koncepcję użytą przez tego psychologa wystarczy nie widzieć swojego życia w ciemniejszych barwach, niż jest obecnie. Ludzie mają dość uciążliwy zwyczaj powtarzania fraz w rodzaju “jeśli rzucę tę pracę, wszystko się posypie”, albo “jeśli on mnie zostawi, to umrę ze zgryzoty”.
 • Choć może jeszcze tego nie wiesz, nie trzeba w życiu wiele, aby być szczęśliwym. Spróbuj docenić wszystkie te małe rzeczy, które Cię otaczają.
Szczęśliwa dziewczyna
 • Uważaj na swój wewnętrzny głos. Czasami może okazać się on Twoim najgorszym wrogiem.
 • Nie żądaj czegokolwiek od kogokolwiek, a także nie oczekuj wszystkiego od innych.
 • Kochaj siebie samą bezwarunkowo i bądź w stanie zaakceptować tych wokół Ciebie za to, kim są i jacy są. Kocham ich okazując im szacunek, tak samo, jak szanujesz samą siebie.
 • Użyj śmiechu, by walczyć z chaosem, który Cię otacza. Jeśli ktoś jest zdecydowany pociągnąć Cię za sobą w dół, reaguj na to z humorem, a nie agresją.

I na koniec, po prostu pamiętaj o tym, że nie warto pozwalać komukolwiek na stosowanie tych wszystkich brudnych zagrywek. Ich celem jest przejęcie kontroli nad Tobą. Jesteś silniejsza od nich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.