Wygórowane oczekiwania i ich niebezpieczeństwo

Czasami dajemy innym tak wiele, że zapominamy zadbać o samych siebie. Dzieje się tak, kiedy oczekujemy od innych zbyt wiele.

Spędzamy wiele czasu czekając, aż inni nam coś ofiarują. Oczekujemy, że nasze potrzeby zostaną zaspokojone, i że ci, o których dbamy, potraktują nas w ten sam sposób: z wzajemnością. Lecz świat działa czasem na odwrót, pozostawiając nasze oczekiwania niespełnione.

Nie powinniśmy się tym jednak zrażać. My wszyscy wymagamy od innych pewnych rzeczy, aby mieć poczucie  bezpieczeństwa. Tak jak dziecko wie, że jest kochane przez swoich rodziców, podobnie my, dorośli, oczekujemy od naszych partnerów, że będą nas traktować tak samo, jak my ich.

Pomimo faktu, że zdrowa, harmonijna relacja powinna wyglądać właśnie w ten sposób, to często doświadczamy rozczarowania: nasze oczekiwania są zbyt wysokie i w rzeczywistości, nie otrzymujemy nic w zamian.

Zastanówmy się nad tym przez chwilę.

Kiedy Twoje oczekiwania pozostają niespełnione

Niektórzy ludzie są przekonani, że szczęście to dawanie, nie otrzymywanie. Może to sposób, w jaki zostaliśmy wychowani, a może fakt, że ta nadzwyczajnie szlachetna postawa sprawia, iż zaniedbujemy podstawowy aspekt naszego przetrwania: poczucie własnej wartości.

Twarz kobiety

Ty też masz prawo otrzymywać

Musimy zapomnieć o tych teoriach, które są wymierzone przeciwko naszej emocjonalnej równowadze. Szerzenie radości jest szlachetnym aktem, który nas wzbogaca; możesz uważać go nawet za obowiązek. Dawanie do dobry czyn, jednak branie to obowiązek.

 • Nie mówimy o dobrach materialnych czy przysługach. Kiedy robimy coś dla drugiej osoby, nie jest wcale obowiązkiem odwzajemniać się jeszcze większym prezentem, szczególnie za ten, który otrzymaliśmy ze szczerego serca.
 • Rzecz, którą wszyscy mamy prawo, a nawet obowiązek otrzymać, to szacunek. Jeśli okazujesz miłość, nie powinieneś otrzymywać w zamian obojętności i egoizmu.
 • W relacjach miłosnych, „dawanie i otrzymywanie” to zarówno prawo, jak i obowiązek. To rodzaj energii, która tworzy się między dwojgiem ludzi. Wspomaga ona obopólny rozwój oraz jest zasilana przez szacunek i odwzajemnienie.

Nasze oczekiwania są wygórowane, ponieważ jesteśmy w stanie dać jeszcze więcej

Być może usłyszałeś kiedyś od kogoś podobne słowa „Twoje oczekiwania wobec innych są za wysokie”, lub „jesteś zbyt wrażliwy i wszystko wprawia Cię w zmartwienie”…

 • Te słowa przede wszystkim odzwierciedlają brak empatii wobec serca, które ofiarowuje innym bardzo dużo, nie otrzymując niczego w zamian.
 • Być może wmawiasz sobie rzeczy typu ” Muszę nauczyć się kochać mniej”, lecz w rzeczywistości, to, co powinieneś sobie powtarzać to „Muszę nauczyć kochać siebie mocniej”.

Kochać kogoś oznacza zrobienie miejsca w swoim sercu dla drugiej osoby, poprzez umieszczenie jej w centrum swojego wszechświata i budowania wokół niej swojego życia.

Rozdarte serce

Musimy jednak unikać tych ekstremum, kiedy zaniedbujemy nasze własne potrzeby. Możesz mieć wysokie oczekiwania wobec drugiej osoby, ale nie zapominaj mieć takich samych również wobec siebie:

 • Pamiętaj, żeby dbać o siebie każdego dnia. Nie stawiaj innych na pierwszym miejscu, jeśli z tego powodu zaniedbujesz siebie samego.
 • Okazuj miłość, troskę i zainteresowanie…ale oczekuj też tego w zamian.

Jak się zachować, kiedy uświadamiasz sobie, że nigdy nie otrzymałeś niczego w zamian

 • Twoje serce samo Ci powie, kiedy sięgnąłeś swoich granic. Jeśli budzisz się raczej przygnębiony, niż pełen nadziei, jeżeli jesteś stale sfrustrowany i masz ochotę płakać, najwyższy czas zacząć działać.
 • Kiedy nie otrzymujesz niczego w zamian, czujesz się pusty, a nawet nie warty tego, by otrzymywać miłość, troskę i uwagę  – nigdy nie pozwól, żeby emocjonalna pustka innych sprawiła, że zaczniesz wierzyć, iż nie zasługujesz na miłość.
 • Miłość, która nigdy Cię nie opuści, to uczucie, którym darzysz samego siebie. Da Ci ono siłę, aby podążać swoją własną ścieżką w kierunku osobistej równowagi i wewnętrznego spokoju.
Motyle wylatują ze słoika.

Psychologowie promują pewną ideę, która mówi nam, że najlepiej nie oczekiwać niczego wobec innych, a mieć wysokie oczekiwania wobec siebie samego. Ten koncept może posiadać wiele znaczeń.

 • Możemy oczekiwać pewnych rzeczy od ludzi, którzy są nam bliscy. Musimy mieć pewność, że jesteśmy kochani; nikt nie może bez tego żyć.

To, na co zasługujemy przede wszystkim, to szacunek, od nas samych i od innych. Nie przestawaj o to walczyć. Miłość to wzajemne wsparcie i szczerość. Jeżeli w Twoim związku brakuje tych wartości, to znak, że nie jest on ani prawdziwy, ani zdrowy.

WIĘCEJ DLA CIEBIE