Osobowość psychopatyczna - 5 mitów
Osobowość psychopatyczna – Nie wszystko, co słyszałaś lub czytałaś na temat osób z ty zaburzeniem jest do końca prawdziwe. Poznaj 5 mitów o tym zaburzeniu i poznaj je dzięki temu lepiej. Zaburzenia psychiczne takie jak choroba dwubiegunowa, depresja czy anoreksja są traktowane często bardzo powierzchownie.
“Jesteś dwubiegunowa.” albo “jesteś taka chuda, masz anoreksję!” to bardzo powszechne stwierdzenia.
Nie powinniśmy jednak rzucać tych słów tak lekkomyślnie. W większości przypadków po prostu się mylimy i nie mamy racji. Osobowość psychopatyczna to zaburzenie, wokół którego powstało wiele mitów. Zdemaskujmy je.
Czytaj także: Bruskizm – kłopotliwe zaburzenie psychosomatyczne
Osobowość psychopatyczna – mity
1. Nie mają empatii
Powszechnie uważa się, że osoby psychopatyczne nie mają ni krzty empatii. Jednakże nie jest to prawdą. Psychopaci manipulują i żeby robić to skutecznie, muszą znać uczucia innych i przewidywać reakcje na swoje słowa oraz działania. W ten sposób łapią w pułapkę ofiary.
Empatia oznacza rozumienie nastroju innych osób oraz ich uczuć. To kognitywna empatia i psychopaci ją posiadają.
To czego im brak, to emocjonalna empatia. Czym ten brak się objawia? Jako jednostki nie są oni zdolni, by odczuwać żal, winę lub ból z powodu manipulowania innymi.
2. Są szaleni
Osobowość psychopatyczna często utożsamiana jest z szaleństwem. Jednak psychopaci nie są szaleni. Szaleństwo wiąże się z brakiem kontroli, oderwaniem od rzeczywistości i działaniami bez pomyślunku.
Psychopaci natomiast są świadomi swoich działań. Czynią duży wysiłek, by kontrolować różne sprawy w celu osiągnięcia swoich zamierzeń.
3. Psychopaci to kryminaliści
Psychopaci niekoniecznie łamią prawo. To nie jest ich cel. Oni chcą osiągnąć pewne rzeczy, ale nie muszą w tym celu popełniać przestępstw – wykorzystują do tego ludzi.
Jeśli ktoś z osobowością psychopatyczną pożycza od Ciebie rzeczy, to korzysta z Twojej uprzejmości i nie zwracając ich nie łamie prawa. Pozwoliłaś na to i psychopatyczna osoba nie działa jak inni ludzie; nie wie, kiedy przestać, ponieważ nie jest świadoma przekraczania kolejnych granic.
Odrzuć więc przekonanie, że psychopaci kradną, zabijają i czynią inne straszne rzeczy. Tak naprawdę to nie lubią być w centrum uwagi.
4. Dorastają w rodzinach dysfunkcyjnych
To kolejny duży mit o osobach, u których rozwinęła się osobowość psychopatyczna. Oni się nie tworzą, oni się rodzą. Psychopatia wynika ze zmian w mózgu, które są wrodzone.
Jeśli czyjś mózg funkcjonuje normalnie, ale nie nabył umiejętności, by socjalizować się z innymi, to wówczas taka osoba jest socjopatą.
Czytaj: Jaki jest Twój umysł – 3 rodzaje
Mogło się to u nich rozwinąć przez przemoc, wykorzystywanie seksualne czy brak miłości.
5. Są bardzo zimnymi ludźmi
To, że psychopaci nie czują emocji wcale nie oznacza, że na takich wyglądają. Bardzo często wyglądają oni miło i przyjaźnie. Czujesz, że możesz im zaufać i bezpiecznie się do nich zbliżyć.
Ale to tylko pozory. Ich uprzejmość to broń mająca na celu przyciągnięcie ofiar, którymi mogą manipulować i wykorzystywać. Psychopaci nie wydają się zimni i nie próbują takimi być. Dzieje się wręcz przeciwnie – muszą wydawać się ciepli i godni zaufania, aby przyciągnąć do siebie potencjalne ofiary.
Zanim pójdziesz, przeczytaj: Zdrowie psychiczne – 8 sposobów na jego poprawę
Ważne jest, by nie ulegać tym powszechnym mitom o osobowości psychopatycznej. W ten sposób poznasz to zaburzenie lepiej.
Choroby psychiczne nie są tożsame z szaleństwem. Wiele osób z takimi zaburzeniami żyje wśród nas i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. To normalni ludzie, tylko inaczej spoglądają na świat.
Dla ludzi z osobowością psychopatyczną inni ludzie są obiektami, które należy wykorzystać w celu realizacji swoich zamierzeń oraz potrzeb. Psychopatia nie może być wyleczona, ale może być leczona.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Universidad de Alicante, Características de los Psicópatas. 2007 Departamento de Psicología de la Salud. rua.ua.es/dspace/bitstream/10045/4097/3/Microsoft%20PowerPoint%20-%20Tema%203.pdf
- Decety, J. & Jackson, P. H. (2004). The Functional Architecture of Human Empathy. Behavioural and Cognitive Neuroscience Review, 3(2), 71-100.
- Britton, P. C. & Fuendeling, J. M. (2005). The relations among varieties of adult attachment and the
components of empathy. J Soc Psychol., 145(5),519-530.