Czy jesteś emocjonalnie inteligentną osobą?

Inteligencja emocjonalna jest czymś, czego można się nauczyć i nabyć z czasem. Dowiedz się o niektórych interesujących cechach emocjonalnie inteligentnych ludzi i przekonaj się jak stać się jedną z nich.

Nasze rozumienie tego co oznacza bycie emocjonalnie inteligentną osobą ulegało na przestrzeni czasu pewnym zmianom.

Dziś myślimy o inteligencji emocjonalnej jako o zdolności do zarządzania naszymi emocjami i uczuciami, w odniesieniu do innych.

Chociaż niektórzy ludzie mogą mieć wrodzony talent na tym polu, to inteligencji emocjonalnej można się nauczyć i poprawiać ją w miarę upływu czasu.

Dziś chcielibyśmy przyjrzeć się niektórym z cech, charakteryzujących emocjonalnie inteligentną osobę.

Wiedzą, jak osiągać swoje cele

kobieta i twarze

Przede wszystkim emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą, jak osiągać swoje cele.

Wiele osób daje ponieść się niepokojowi, kiedy zależy im na osiągnięcie pewnego celu lub spełnieniu szczególnie pożądanych pragnień.

Emocjonalnie inteligentni ludzie rzadziej rozpraszają się krótkotrwałymi przyjemnościami, gdy przeszkadzają im one w osiągnięciu długofalowych celów.

Kontrolują swoje emocje

Ludziom tym łatwiej jest identyfikować własne emocje i odkrywać, skąd one się biorą.

Identyfikowanie swoich emocji może pomóc ci je kontrolować. Ponadto musisz nauczyć się rozpoznawać czynniki, które mają wpływ zarówno pozytywny jak i negatywny na twój stan emocjonalny.

Dzięki tej wiedzy, emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą, jak prawidłowo interpretować swoje doświadczenia i jak je wykorzystywać w przyszłości.

Ludzie emocjonalnie inteligentni są empatyczni

Jedną z najważniejszych cnót w dzisiejszych czasach jest umiejętność współodczuwania razem z innymi ludźmi. Jest to umiejętność postawienia się w sytuacji innej osoby i zrozumieniu jej punktu widzenia.

Łączenie się z innymi poprzez empatię bardzo ułatwia nawiązanie prawdziwego kontaktu.  Oczywiście, emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą o tym i są zazwyczaj bardzo empatyczni.

Uzewnętrzniają swoje emocje

Jak możesz sobie wyobrazić, jest to bardzo ważne, aby móc wyrazić siebie innym ludziom.

Emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą, jak wyrazić siebie, za pomocą mowy lub pisma lub za pomocą mowy ciała. Są oni ekspertami w okazywaniu swoich emocji i wyrażaniu siebie.

Mają pozytywne nastawienie

szczęśliwa dziewczyna

Osoby takie zazwyczaj uważają, że ważne jest, aby kierować swoje myśli ku zdrowym postawom psychicznym i duchowym.  Chodzi im o kontrolę nad tym, co przechodzi przez ich umysł.

Nie gubią się oni w negatywnych myślach, ponieważ potrafią ignorować negatywne wyobrażenia i zastępować je innymi bardziej pozytywnymi.

Są zmotywowane

Kolejna ważną cechą emocjonalnie inteligentnych ludzi jest to, co niektórzy nazywają wewnętrzną motywacją.

Ten typ motywacji składa się z dwóch części. Z jednej strony, osoby te są zmotywowane, a z drugiej strony, wiedzą, jak pokazać to innym.

Jest to jedna z tych cech, które pomagają emocjonalnie inteligentnym ludziom stać się wielkimi przywódcami.

Akceptują zmiany

dziewczyna w okularach

Ci ludzie wiedzą, jak zarządzać zmianami w swoim życiu.

Strach przed zmianami często paraliżuje wielu ludzi. Jednak, emocjonalnie inteligentni ludzie potrafią przezwyciężyć ten strach.

Dzieje się tak, ponieważ są w stanie dostrzec zmianę jako wyzwanie.

Mają zdolność trafnego oceniania innych

Jak zapewne wiesz, nie jest łatwo oceniać innych. Ważne jest, aby wiedzieć, w jaki sposób odciąć się od uprzedzeń i pozostać obiektywną przy ocenie zachowania innych ludzi.

Emocjonalnie inteligentni ludzie wiedzą, jak dostrzec dotychczasowe uprzedzenia i doskonale oceniają charakter innych ludzi.

Nie dają się łatwo obrazić

Niektórych ludzi bardzo łatwo obrazić.

Emocjonalnie inteligentni ludzie uważnie oceniają sytuację, zanim potraktują jakieś zachowanie jako zniewagę.

W większości przypadków, takie osoby uznają, że musi istnieć, jakiś powód obrazy, którego prawdopodobnie druga osoba nie jest w stanie kontrolować.

Wiedzą, kiedy powiedzieć „nie”

Choć wydaje się to łatwe, nie zawsze jesteśmy w stanie odrzucić niektóre zaproszenia, posady, czy obowiązki.

Dlatego ci ludzie wiedzą, kiedy powiedzieć „nie”.  Dodatkowo nie zaprzątają sobie tym głowy.

Czy jesteś emocjonalnie inteligentną osobą? Chcesz nią być? Pamiętaj: inteligencji emocjonalnej możesz się nauczyć poświęceniem i cierpliwością.

WIĘCEJ DLA CIEBIE