Ośmiornica po galicyjsku – wystrasz, aby ją smacznie zjeść!
Aby ta wyśmienita ośmiornica dobrze wyszła, absolutnie nie możemy pominąć bardzo ważnego kroku. Musimy wystraszyć ośmiornicę, to znaczy kilkakrotnie zanurzyć ja we wrzątku, za każdym razem przez kilka sekund.
Jeśli chodzi o potrawy przygotowywane z ryb i owoców morza, powinieneś mieć dla nich szczególne uznanie. Są tak zdrowe i znakomite dla organizmu, a także smaczne, że po prostu nie można zignorować wagi, jaką mają dla diety.
Ośmiornica po galicyjsku to przepis, od którego możesz zacząć swoją edukację w tego typu potrawach. Należy zwracać wyjątkową uwagę na szczegóły. Ośmiornica po galicyjsku kryje pewne specjalne sekrety, które są bardzo istotne. Chodzi jednak także o porady i informacje o wartościach odżywczych, które możesz uzyskać z tego typu składników.
Istnieje wiele powodów, by nauczyć się tego dania. Przygotowanie owoców morza jest tak wyjątkowe, gdyż daje okazje do spożycia pełnowartościowych składników odżywczych. Mówiąc inaczej, możesz dostarczyć organizmowi pełnowartościowe elementy, po prostu włączając je do Twojego codziennego menu. Poza tym jest jeszcze jeden plus: zrywasz z rutyną czerwonego mięsa.
Jeszcze jedna sprawa. Jeśli jest coś, o czym powinieneś pamiętać podczas próbowania nowych przepisów to kultura regionu, z której pochodzi dany przepis. Chcemy przez to powiedzieć, że ten sposób przygotowania ośmiornicy budzi pewne kontrowersje kulturowe.
W Galicji, północno-zachodnim regionie Hiszpanii wszyscy wiedzą bowiem, że aby przepis się udał, do jego przygotowania potrzebujesz tego bezkręgowca żywego. W jakim celu? To bardzo proste: chodzi o konsystencję i teksturę mięsa.
Ośmiornica po galicyjsku
Ośmiornica po galicyjsku to przepis, w którym podczas przygotowania zdasz sobie sprawę, że należy ją kupić żywą. Trzeba ją kilkakrotnie zanurzać i wyciągać z wrzątku, aż mięso zmięknie w doskonały sposób. A przekonasz się o tym dopiero podczas jedzenia.
Ale nie uprzedzajmy faktów. Odkryjesz te i inne informacje w miarę poznawania kolejnych wskazówek i kroków dotyczących przepisu na ośmiornicę po galicyjsku. Z drugiej strony, dodanie oliwy z oliwek i ziemniaków daje wyjątkowy efekt skontrastowania smaków na podniebieniu. Chcielibyśmy dowiedzieć się, jakie wrażenie zrobi na Tobie.
Pozostaje już tylko, żebyś poznała procedury i dokładne wskazówki, a będziesz mogła doskonale wykonać ten przepyszny, tradycyjny hiszpański przepis. Tym bardziej, jeśli przepadasz za owocami morza jako element urozmaicający Twoją dietę. Bez wątpienia ten sposób przygotowania spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Ośmiornica po galicyjsku – odkryj tradycyjny przepis
Kilka słów na temat sposobu przygotowania. Aby poprawnie przygotować przepis na ośmiornicę po galicyjsku, należy zastosować się do procedury, która jest dość intrygująca. W Galicji mówi się, ze trzeba ją “przestraszyć”, co w zasadzie odnosi się do tego, że trzykrotnie trzeba przejść proces gotowania.
Oznacza to, że ośmiornica musi być wkładana do garnka (najlepiej, jeśli jest wykonany z materiału miedzianego), pozostawiana na kilka sekund i wyjmowana. I tak trzy razy. Celem tej procedury jest zmiękczenie miąższu ośmiornicy, która ma rozluźnić nerw tak, aby smakowała znacznie lepiej. Dodatkowo, ta technika pozwala zwierzęciu zachować skórę.
Dziś często podaje się tak przygotowanie danie jako jedną z odmian tapas. Cieszy się ono sławą na całym terytorium hiszpańskim, a także na arenie międzynarodowej. Teraz znasz już zatem wszystkie szczegóły i ciekawostki dotyczące tej tradycyjnej galicyjskiej receptury. Pozostaje Ci tylko odważyć się i przygotować ją samemu.
Ośmiornica po galicyjsku – tradycyjny przepis
Składniki
- 1 cała żywa ośmiornica (około 2 kg)
- 5 dużych ziemniaków (1 kg, w przybliżeniu)
- 4 łyżki oliwy z oliwek (60 ml)
- 3 łyżki soli Maldon (45 g)
- 1 łyżka papryki (15 g)
Przygotowanie
- Do dużego garnka wlej wodę do zagotowania. Ważne jest, aby był naprawdę duży i przestronny. W przeciwnym razie ośmiornica nie zmieści się i będzie to bardzo irytujący problem techniczny.
- Kiedy zauważysz, że woda ma się zagotować, nadszedł czas, aby “przestraszyć” ośmiornicę.
- Nie martw się, pamiętaj, że musisz ją zanurzyć i wyjąć trzy razy, w odstępach co kilka sekund, około 5 sekund na każde zanurzenie.
- Następnie pozostaw przestraszoną ośmiornicę w garnku z gotującą się wodą przez 40 minut.
- Po tym czasie wyjmij ją i zostaw do ostygnięcia przez około 5 minut bez dotykania jej.
- Następnie odcedź bardzo dokładnie, aż będzie prawie całkowicie sucha.
- Odkrój odnóża ośmiornicy i gotuj w innym garnku, tym razem trochę mniejszym, przez 20 minut.
- Tymczasem obierz ziemniaki i pokrój je na cztery części.
- Ugotuj ziemniaki z solą w innym małym garnku.
- Już prawie kończymy. Pokrój nogi ośmiornicy nożyczkami kuchennymi. Kawałki nie powinny mieć więcej niż 3 centymetry. Będą idealnie pasowały do talerza podczas serwowania.
- Na koniec: ośmiornica powinna być podana na drewnianym talerzu, posypana papryką i solą Maldon i lekko spryskana oliwą z oliwek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hosomi R, Yoshida M, Fukunaga K. Seafood consumption and components for health. Glob J Health Sci. 2012;4(3):72–86. Published 2012 Apr 28. doi:10.5539/gjhs.v4n3p72
- Pulpo a la gallega. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 23 de agosto de 2018 de https://es.wikipedia.org/wiki/Pulpo_a_la_gallega
- González Ramos, Daniel (2010). AEBIUS, ed. Recetario Casero De “El Nono” (1ª edición). pp. 111 – 112.
- Parra, Inés Butrón. Ruta gastronómica por Galicia. Grupo Planeta Spain, 2009.
- Sampayo, Irene Somoza. “El pulpo a la gallega, un menú tradicional.” Revista electrónica de terapia ocupacional Galicia, TOG 16 (2012): 16-5.
- Sanchis Serrano, María. Cocina española tradición regional. BS thesis. Quito: USFQ, 2016, 2016.