Olejki eteryczne – Niezastąpione lekarstwo na bóle mięśni i stawów

Skończ raz na zawsze z lekami i maściami na bóle mięśni i stawów, którym nie brakuje substancji chemicznych i efektów ubocznych, a sięgnij po naturalne olejki, które będą równie skuteczne w leczeniu takich dolegliwości.
Olejki eteryczne – Niezastąpione lekarstwo na bóle mięśni i stawów
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Olejki eteryczne pozyskiwane z różnych roślin leczniczych mogą pochwalić się całą gamą zastosowań kosmetycznych i leczniczych. Jednym z obszarów dolegliwości, w przypadku których sprawdzą się doskonale, są ogólnie pojęte bóle mięśni i stawów.

W przypadku tego rodzaju objawów, olejki są niezastąpione, zwłaszcza jeśli chodzi o leczniczy i przynoszący ulgę masaż.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach jakie dają Ci odpowiednie dobrane do rodzaju dolegliwości olejki eteryczne, koniecznie czytaj dalej i poznaj je wszystkie.

Dlaczego właśnie olejki?

Dolegliwości układu ruchowego to jeden z najpowszechniejszych problemów zdrowotnych we współczesnym społeczeństwie.

Bóle mięśni czy stawów mogą być konsekwencją urazu czy kontuzji, ale równie często ich źródłem są uszkodzenia związane z wiekiem czy też nieprawidłowa postawa całego ciała.

Niestety na dużą część tego rodzaju dolegliwości nie ma skutecznych i sprawdzonych sposobów leczenia, które w stu procentach pozwoliłyby nam wrócić do pełnej sprawności.

Na szczęście możemy polecić Ci coś, co w bezpieczny i skuteczny sposób przyniesie Ci ulgę w walce z takimi objawami jak bóle mięśni i stawów – są to liczne naturalne olejki!

Masaż łydki

Zdajemy sobie sprawę, że stosowane doustnie leki przeciwbólowe wydają się być skuteczniejszym i przede wszystkim wygodniejszym sposobem na walkę z bólem. Jednak nie możemy zapominać o licznych przeciwwskazaniach i możliwych skutkach ubocznych ich nadużywania.

Co ciekawe, w przypadku mięśni i stawów produkty stosowane miejscowo mogą pochwalić się o wiele wyższą skutecznością niż leki! Pory naszego ciała pozwalają bowiem, by składniki aktywne szybciej wniknęły w źródło bólu.

Olejki eteryczne świetnie sprawdzają się w walce z bólami mięśni i stawów, jednocześnie nie szkodząc Twojemu ciału – nie wpływają na układ trawienny, ani na ciśnienie krwi.

Bardzo często reklamy komercyjnych środków nie pozwalają nam przypomnieć sobie o naturalnych lekarstwach, my jednak dzisiaj chcemy sprawić, żebyś już nigdy nie zapomniała o dobrodziejstwach olejków eterycznych.

Najlepsze olejki na bóle mięśni i stawów

Zdjęcie rentgenowskie

1. Olejek rozmarynowy

Olejek rozmarynowy jest niezastąpiony jeśli chodzi o bóle mięśni i stawów; ma bowiem silne działanie przeciwbólowe i rozluźniające.

Doskonale sprawdzi się w walce ze wszystkimi typami bólu. Także jeśli chodzi o skurcze mięśni, które są dość powszechnym problemem u osób prowadzących siedzący tryb życia i borykających się z niedoborem magnezu.

Spędzanie długich godzin przed monitorem komputera i brak aktywności fizycznej sprawiają, że bóle mięśni stawów stały się nieodłączną częścią naszego życia.

Jednym ze sposobów, aby odwrócić, a przynajmniej zatrzymać te niekorzystne zmiany, jest właśnie stosowanie olejku rozmarynowego. Nie jest on jednak zalecany kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią oraz dzieciom poniżej 6 roku życia.

2. Olejek wintergreen – golteria

Jeśli cierpisz na takie dolegliwości jak zapalenie ścięgna czy tzw. łokieć tenisisty, z pewnością pokochasz olejek wintergreen, uznawany za naturalną aspirynę.

Właśnie dlatego nie jest on zalecany osobom uczulonym na kwas acetylosalicylowy, a także – tak jak w przypadku poprzedniego olejku – kobietom w ciąży i kobietom karmiącym oraz dzieciom poniżej 6 roku życia.

Olejki eteryczne każdego rodzaju sprawdza się doskonale w połączeniu z terapią ciepłem, ćwiczeniami fizycznymi takimi jak joga oraz dietą bogatą w kwasy tłuszczowe omega-3, które mają właściwości przeciwzapalne.

3. Olejek eukaliptusowy

Jeśli cierpisz na bóle mięśni i stawów, a jesteś jedną z osób, którym nie zalecane są opisywane powyżej olejki. Rozwiązaniem dla Ciebie będzie właśnie olejek eukaliptusowy.

Dostarcza on dokładnie takie same właściwości jak olejek rozmarynowy czy golteria. Z tą jednak różnicą, że jest bezpieczny dla każdego, bez względu na wiek czy inne czynniki.

Olejek eukaliptusowy nie tylko szybko i skutecznie uśmierza ból i rozluźnia mięśnie, ale pozwala także głęboko się zrelaksować i zapomnieć o wszystkich dolegliwościach.

Jak wykorzystać olejki?

Masaż karku

Wszystkie opisane wyżej produkty są przeznaczone do stosowania miejscowego, dzięki czemu są mniej szkodliwe niż komercyjne produkty farmakologiczne.

Aby uniknąć ewentualnego podrażnienia skóry, możesz połączyć jeden z wymienionych wyżej olejków z inną substancją, na przykład z olejkiem migdałowym lub arnikowym.

  • Eksperci naturopatii wyjaśniają, że najskuteczniejszym sposobem aplikacji jest delikatny masaż obolałego miejsca. Z wykorzystaniem takich produktów jak inne olejki pełniące funkcję nośnika.
  • Wcześniejszy masaż takimi olejkami nie tylko przygotowuje naskórek do kontaktu z innymi substancjami, ale też wstępnie zadziała przeciwzapalnie i przeciwbólowo.
  • Po wstępnym masażu przejdź do wykorzystania wybranego olejku – wystarczy kilka kropli.
  • Efekt powinien być niemal natychmiastowy; ból powinien ustąpić już po kilku minutach.
  • Taki zabieg możesz powtarzać nawet 4 razy dziennie.

To niesamowite, prawda? Wreszcie mamy pod ręką kilka naprawdę skutecznych alternatyw dla leków przeciwbólowych, dzięki którym wrócimy do normalnego życia i funkcjonowania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • González Villa, Ángela Andrea. Obtención de aceites esenciales y extractos etanólicos de plantas del Amazonas. Diss. Universidad Nacional de Colombia-Sede Manizales, 2004.
  • Ll, Rojas, P. Jennifer, and V. Perea. “Obtención de aceites esenciales y pectinas a partir de subproductos de jugos cítricos.” Vitae (Medellín) 16.1 (2009): 110-115.
  • Ortuño, Manuel. “Manual práctico de aceites esenciales, aromas y perfumes.” Ediciones Aiyane 276 (2006).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.