Bóle stawów - najczęstsze przyczyny

Ból stawów nie zawsze musi być objawem jakiegoś poważnego problemu, ale jeśli nie ustępuje lub zaczyna często powracać, najlepiej jest zgłosić się do lekarza.
Bóle stawów - najczęstsze przyczyny
Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu

Napisane i zweryfikowane przez lekarz Gilberto Adaulfo Sánchez Abreu.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czasem bóle stawów przychodzą niespodziewanie, nawet jeśli nie wykonywałeś żadnej ciężkiej pracy fizycznej. Jeśli problem ten pojawia się nazbyt często, przyczyną może być jedna z dolegliwości opisanych poniżej.

Pamiętaj, że bóle stawów mogą wynikać z kontuzji z danym obszarze ciała lub z problemu w rejonie znajdującym się daleko od stawu.

 

Przykładem może być rwa kulszowa, której objawem jest ból i osłabienie odczuwane w nodze. Prawdziwy problem te dolegliwości tkwi jednak w lędźwiowej części kręgosłupa.

To tam bowiem zaczyna się nerw kulszowy, który wpływa na funkcjonowanie nogi.

Bóle stawów – fibromialgia

Jeśli ból, który odczuwasz, jest przewlekły i czasem ostry, musisz się zbadać, aby wykluczyć podejrzenie fibromialgii. Innymi przyczynami, jakie należy wziąć pod uwagę w takim przypadku są problemy związane z metabolizmem oraz tkanką łączną bądź bóle neuropatyczne.

Objawy, jakie daje fibromialgia

 

Jeśli sądzisz, że któryś z powyższych problemów może Cię dotyczyć, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Badanie nie jest ani bolesne ani inwazyjne. Lekarz reumatolog przeprowadza zazwyczaj rutynowe badanie diagnostyczne i sprawdza historię kliniczną pacjenta, a następnie na tej podstawie może wystawić diagnozę.

Stan zapalny

Jeśli boli tylko jeden staw, jego okolica może być zaczerwieniona, a ruchy ograniczone i bolesne, co jest spowodowane stanem zapalnym.

Stan zapalny

Pamiętaj, że najczęstszą przyczyną stanów zapalnych stawów jest uraz i najważniejsze jest dowiedzieć się czy wystąpiła infekcja.

Dna moczanowa

Bóle stawów to jeden z możliwych objawów dny moczanowej. Osoby, u których występuje nagromadzenie kryształów kwasu moczowego wiedzą, że bóle stawów, które towarzyszą temu schorzeniu przychodzą nagle i są bardzo silne. Często towarzyszą im zaczerwienienie i opuchlizna wokół stawu.

Dna moczanowa

Jeśli to dna moczanowa jest przyczyną bólu stawów, ból będzie się stopniowo nasilał, jak w przypadku zapalenia kości i stawów.

Choroba rozwija się tygodniami, a nawet miesiącami i nie zawsze towarzyszy jej stan zapalny.

Artretyzm

W przypadku artretyzmu bóle stawów występują jednocześnie w wielu okolicach, głównie w plecach, miednicy i biodrach. Możesz odczuwać ból w okolicy pleców lub bioder, albo poranne drętwienie i sztywnienie stawów. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, możliwe jest, że cierpisz na artretyzm.

Artretyzm

Problemy żołądkowo-jelitowe lub skórne, takie jak np. łuszczyca, mogą być wbrew pozorom związane z artretyzmem.

Są często kluczem do zdiagnozowania artretyzmu, który może wystąpić nawet u osób poniżej 40 roku życia.

Zapalenie ścięgien i kaletki maziowej

Bóle stawów mogą być również wywołane zapaleniem ścięgien lub kaletki maziowej. Zapalenie ścięgien występuje w punkcie połączenia mięśni i kości, czyli w miejscu, które pozwala stawom na wykonywanie ruchów.

Zapalenie ścięgna

Z kolei zapalenie kaletki maziowej to stan zapalny obejmujący wyściółkę, która znajduje się pod ścięgnami. Jej zadaniem jest redukcja tarcia pomiędzy ścięgnem i kością.

Stan zapalny w jednym z tych punktów może wywołać silny ból stawów.

Niewielkie stany zapalne

Czasem mogą się również pojawić bóle wywołane niewielkimi stanami zapalnymi.

Dobrze jest mieć to na uwadze zanim wpadniemy w panikę z powodu bólu zlokalizowanego w którymś ze stawów. Jeśli odczuwasz ból w wielu stawach, warto jest sprawdzić czy nie wynika on z problemów metabolicznych lub dolegliwości związanych z tkanką łączną lub bólami neuropatycznymi.

Bez względu na przyczynę, jeśli bóle stawów utrzymują się zbyt długo, skonsultuj się z lekarzem, aby uzyskać dokładną diagnozę.

To może Cię zainteresować ...
Bolące stawy – poznaj naturalne sposoby!
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Bolące stawy – poznaj naturalne sposoby!

Dokuczają ci bolące stawy? Poznaj naturalne kuracje, które przyniosą ci szybką ulgę oraz poprawią ogólny stan twoich stawów. Są one bardzo skuteczn...


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.