Wolny metabolizm - 9 wskazówek, jak go przyspieszyć

Zbilansowana dieta połączona z regularnymi ćwiczeniami jest najlepszą drogą do przyspieszenia metabolizmu i bezpiecznej utraty wagi.
Wolny metabolizm - 9 wskazówek, jak go przyspieszyć
Carlos Fabián Avila

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Carlos Fabián Avila.

Napisany przez Ángela Aragón

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Zbyt wolny metabolizm może być sporym problemem. Odpowiada on za procesy, które pozwalają przemienić pożywienie w energię, aby ciało było w stanie prawidłowo funkcjonować.

Jeśli procesy te przebiegają zbyt wolno, to mniej składników odżywczych jest wykorzystywanych i są one następnie przekształcane w tłuszcz, który zwiększa wagę ciała, a także zagraża Twojemu zdrowiu.

Najbezpieczniejszą drogą do utraty wagi jest sprawienie, by wolny metabolizm przyspieszył. Potrzeba tutaj wiele dyscypliny, wysiłku i motywacji, ale strategia jest bardzo prosta. Poznaj jej podstawowe zasady!

Jak przyspieszyć wolny metabolizm? – Wskazówki

 1. Podstawa: jedz pięć posiłków dziennie

Twój układ trawienny zwykle tworzy pewne rezerwy jedzenia, aby mieć dodatkową energię w sytuacji, kiedy nie spożywasz niczego przez dłuższy czas.

Ta ewolucyjna cecha traci nieco sens w społeczeństwie, gdzie nie ma problemu z dostępem do pożywienia i rezerwy te niemalże natychmiast przekształcają się w tłuszcz.

Owsianka i owoce - sposób na wolny metabolizm

Jeśli Twoje ciało przyzwyczai się do pięciu posiłków dziennie, to nauczysz je, że nie potrzebuje gromadzić zapasów, co pozwoli znacząco przyspieszyć wolny metabolizm.

2. Podążaj za klasyką: ćwiczenia przyspieszające metabolizm

Ćwiczyć, to znaczy wykorzystywać energię, której inaczej byś nie wykorzystał. Sprzyja to przyspieszeniu Twojego metabolizmu.

Powinnaś różnicować intensywność treningu, aby wysiłek nie był zawsze taki sam. W innym wypadku Twój metabolizm ponownie zwolni.

3. Nie zapominaj pić wody

Woda wypełnia Twój żołądek, ale nie zawiera niczego, co mogłoby zwolnić Twoje trawienie. Wręcz przeciwnie – pomaga go przyspieszyć, a także stymuluje wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

Nalewanie wody do szklanki

Im więcej wody pijesz, tym szybciej przetworzysz dostarczone do organizmu pożywienie. Zawsze staraj się pozostawać w obrębie zdrowego limitu: od dwóch do trzech litrów dziennie.

4. Wypróbuj olej kokosowy

Poza tym, że jest bardzo smaczny, olej kokosowy bardziej stymuluje niż oliwa z oliwek.

Wynika to z tego, że olej kokosowy zapoczątkowuje stan zwany ketozą. Wówczas to nie cukry, a tłuszcze są głównym paliwem organizmu. Istnieje mnóstwo sposobów na jego wykorzystanie. Dla początkujących dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od przyjmowania łyżeczki przed posiłkiem.

5. Dodaj do posiłków cynamon, a wolny metabolizm przyśpieszy

Przyprawy pozwalają absorbować cukier znacznie szybciej. Badania pokazały, że ich pochłanianie przy wsparciu niektórych przypraw może być nawet 20 razy szybsze niż normalnie.

Laski cynamonu na wolny metabolizm

Cynamon można spokojnie dodawać do wielu dań, ale my rekomendujemy użycie go jako naturalnego słodzika do kawy lub herbaty.

6. Pij kawę na śniadanie

Kofeina nie tylko Cię pobudzi, ale także przyspieszy tętno. Zapewnia to Twojemu ciału więcej energii, także korzyści dla przemiany materii.

7. Dodaj do diety tłuste ryby

Pierwszą korzyścią, jaką zauważysz po spożyciu tłustej ryby, będzie szybsze poczucie sytości, dzięki czemu zjesz mniej. Co więcej, Twoje ciało wykorzysta tylko to, czego potrzebuje, a reszty się pozbędzie, ponieważ będzie bardzo łatwe do strawienia.

W szybki sposób pomoże to wyregulować wolny metabolizm.

8. Jedz ostre posiłki, jeśli masz wolny metabolizm

Pikantne jedzenie podniesie temperaturę Twego ciało. Ciepło z kolei pomaga przyspieszyć wolny metabolizm, ponieważ wprawia Twoje ciało w stan gotowości.

Zróżnicowane jedzenie

Wówczas przetwarzasz składniki odżywcze szybciej i w połączeniu z lekką żywnością przemiana materii odbywa się bez zarzutu.

9. Dbaj o posiłki

Zmień niekorzystne nawyki. Mieszaj jedzenie, które lubisz z nowymi składnikami, aby trawić je szybciej i lepiej. Dodatkowo dobrym pomysłem jest konsumowanie posiłków, siedząc przy stole i unikając zakłóceń. Nie jedz, kiedy oglądasz telewizję, gdyż wówczas zwykle zjadasz więcej.

Dobre nawyki powinny stać się Twoją codziennością. To jest klucz do zdrowia. Musisz być wytrwała, kiedy próbujesz przyspieszyć wolny metabolizm. Tyczy się to zarówno nawyków żywieniowych, jak i intensywności wykonywanych ćwiczeń.

Gotowa, by wprowadzić w życie podane przez nas wskazówki? A może masz inne pomysły, które nas zaskoczą?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Swift DL., McGee JE., Earnest CP., Carlisle E., et al., The effects of exercise and physical activity on weight loss and maintenance. Prog Cardiovasc Dis, 2018. 61 (2): 206-213.
  • Eyres L., Eyres MF., Chisholm A., Brown RC., Coconut oil consumption and cardiovascular risk factors in humans. Nutr Rev, 2016. 74 (4): 267-80.
  • Qin B., Panickar KS., Anderson RA., Cinnamon: potential role in the prevention of insulin resistance, metabolic syndrome and type 2 diabetes. J Diabetes Sci Technol, 2010. 4 (3): 685-693.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.