Odtruwanie wątroby - 5 napojów na wieczór
Odtruwanie wątroby, jak powszechnie wiadomo, jest decydującym czynnikiem dla każdego, kto zmaga się z problemem nadwagi lub otyłości.
Organ ten jest odpowiedzialny za realizowanie prawie 500 funkcji Twojego organizmu! Wśród nich znajduje się między innymi oczyszczanie krwi, wspomaganie trawienia tłuszczów i przyśpieszanie procesów metabolizmu.
Jednakże wskutek stosowania nieprawidłowej diety i stałego wystawienia się na działanie niekorzystnych warunków środowiskowych, kondycja tego narządu może ulec pogorszeniu do stopnia, w którym jego funkcjonowanie może zostać poważnie upośledzone.
W takim przypadku odtruwanie wątroby może okazać się niezwykle pomocne w przywróceniu jej do prawidłowego stanu.
Dlaczego odtruwanie wątroby jest tak ważne?
Zaadoptowanie skutecznej kuracji oczyszczającej staje się tym bardziej istotne, jeśli Twoim celem jest zrzucenie nadmiaru kilogramów.
Sprawnie pracująca wątroba jest w stanie wydajnie wyeliminować wszelkie odpady z Twojego organizmu. W przeciwnym razie mogą one zakłócić podstawowe funkcje zarówno wątroby, jak i pozostałych narządów.
W dzisiejszym artykule chcielibyśmy zatem zaproponować Ci 5 zdrowych napojów, przeznaczonych do picia wieczorem, które cechują się właściwościami odtruwającymi i leczniczymi, a także pomagają w zrzucaniu zbędnej tkanki tłuszczowej.
Przeczytaj także artykuł: Dieta oczyszczająca wątrobę – kompendium wiedzy
Dlaczego mam pić te napoje właśnie pod wieczór?
Znaczna większość przepisów i diet, których celem jest odtruwanie wątroby przewiduje ich zastosowanie na samym początku dnia, zazwyczaj na pusty żołądek i tuż przed śniadaniem.
Prezentowane przez nas poniżej napoje przeznaczone są jednak do picia w godzinach wieczornych, jako że według tradycyjnej medycyny chińskiej wątroba pracuje najbardziej intensywnie w środku nocy, mniej więcej między godziną 1 a 3.
Zapewniając swojej wątrobie dostawę niezbędnych składników odżywczych zawartych w tych napojach tuż przed pójściem do łóżka, pozwolisz jej uzyskać warunki niezbędne do przeprowadzenia pełnego i właściwego oczyszczenia.
A dodatkową korzyścią będzie również stymulowanie procesów metabolicznych. To także wpłynie na zmniejszenie ilości toksyn znajdujących się w Twoim organizmie i oczywiście przełoży się na przyśpieszone spalanie zapasów tłuszczu.
1. Napar z rumianku
Napar z rumianku jest jednym z najlepszych napojów, jakie sobie można wymarzyć do wypicia tuż przed udaniem się na spoczynek.
Delikatne wspomaga on trawienie i szereg procesów życiowych zachodzących w Twoim organizmie. Mowa tu także o odtruwaniu wątroby. Dzieje się tak głównie z uwagi na wysoką zawartość przeciwutleniaczy.
Rumianek cechuje się również właściwościami uspokajającymi. Znakomicie sprawdza się więc w przypadku potrzeby kontrolowania układu nerwowego, a także łagodzenia stresu i poprawienia jakości snu.
I na koniec nie możemy zapomnieć o tym, że rumianek ma również doskonałe właściwości przeciwzapalne. Stąd też idealnie nadaje się w przypadku łagodzenia stanów zapalnych mięśni i tkanek.
Składniki:
- 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania napoju:
- Zagotuj najpierw szklankę wody. Gdy już doprowadzisz ją wrzenia, zdejmij naczynie z ognia i dodaj do wody kwiaty rumianku.
- Pozostaw całość do ostygnięcia na około 10 minut, a następnie wypij.
- Powtarzaj tę procedurę codziennie wieczorem przez co najmniej dwa tygodnie.
2. Letnia woda z sokiem z cytryny
Letnia woda z sokiem z cytryny jest popularnym napojem, który doskonale sprawdza się jako zdrowy początek dnia. Ponadto jest to również bardzo korzystny środek, który warto pić wieczorem, tuż przed pójściem do łóżka.
Cytryna ma silne właściwości moczopędne i oczyszczające, które wspomagają pracę wątroby pozwalając tym samym na poprawę jej kondycji i ogólnego stanu Twojego zdrowia.
Składniki:
- 1 cytryna
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania napoju:
- Podgrzej wodę, ale nie gotuj jej, a następnie dodaj do niej sok z cytryny.
- Wypij tak przygotowany napój na około pół godziny przed udaniem się na spoczynek, powtarzaj ten zabieg przez co najmniej trzy kolejne tygodnie.
3. Napar z cytryny i imbiru
Imbir i cytryna stanowią idealne połączenie na potrzeby odchudzania, a także na poprawę zdrowia. Możesz na przykład wykorzystać ich cenne właściwości i przeprowadzić odtruwanie wątroby na własną rękę.
Oba produkty zawierają znaczne ilości witaminy C i innych składników, takich jak przeciwutleniacze, które skutecznie zwalczają różnego rodzaju choroby i stymulują procesy metaboliczne Twojego organizmu.
Imbir cechuje się także właściwościami przeciwzapalnymi i pomaga w leczeniu wielu typowych przypadłości, takich jak na przykład cellulit.
Dysponuje również cechami termogennymi, co bezpośrednio przyczynia się do zwiększenia zużycia kalorii i wyeliminowania substancji toksycznych, będących produktami przemiany materii. Stymuluje więc także odtruwanie wątroby.
Cytryna natomiast wzmacnia układ odpornościowy i działa jako silny środek przeczyszczający. To z kolei wpływa na zredukowanie wzdęć i gazów powstających w jamie brzusznej.
Składniki:
- 1 plasterek imbiru
- Pół cytryny
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania napoju:
- Zagotuj szklankę wody i dodaj do niej plasterek imbiru oraz sok z połowy cytryny.
- Pozostaw do ostygnięcia przez około 10 do 15 minut, a następnie wypij tak uzyskany napój.
- Powtarzaj tę procedurę co najmniej trzy razy w tygodniu.
4. Herbata miętowa
Herbata miętowa jest zdrowym napojem o właściwościach poprawiających funkcjonowanie układu pokarmowego. Doskonale sprawdzająca się zwłaszcza po obfitych posiłkach jako produkt na odtruwanie wątroby.
Mięta i olejek miętowy zwiększają zdolność organizmu do eliminacji produktów przemiany materii, które w przeciwnym razie zostałyby odłożone w jelicie grubym i wielu organach, takich jak wątroba i nerki.
Składniki:
- 2 łyżki stołowe liści mięty (20 gramów)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania napoju:
- Dodaj liście mięty do garnka z wodą i gotuj przez dwie minuty.
- Odcedź napar, a następnie odstaw do ostygnięcia i wypij na pół godziny przed udaniem się na nocny spoczynek.
- Pij ten napój codziennie wieczorem przez co najmniej trzy tygodnie.
5. Napar z płatków owsianych
Napoje na bazie płatków owsianych i ogólnie owsa zawierają znaczne ilości błonnika, witamin i minerałów, które poprawiają procesy trawienne, a jednocześnie skutecznie realizują odtruwanie wątroby i jelit.
Płatki owsiane zapewniają efekt relaksu, dzięki któremu możemy łatwiej osiągnąć dobre samopoczucie oraz spokojny sen w trakcie nocy.
Składniki:
- 1 łyżka płatków owsianych (około 30 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Procedura przygotowania napoju:
- Wrzuć płatki owsiane do wody i namocz je przez około 7 godzin. Następnie odcedź je i zmiksuj dodając jedną szklanką wody.
- Dodaj także miód, jeśli chcesz uzyskać słodki i smaczny napój, możesz także wrzucić do niego kilka kostek lodu, co spowoduje, że powstanie świetny, orzeźwiający drink, idealny na upalne dni.
- Pij tak przyrządzony napój co najmniej trzy razy w tygodniu.
Przeczytaj także artykuł: Płatki owsiane na śniadanie – same korzyści!
Wszelkiego rodzaju napoje odgrywają decydującą rolę w wielu procesach organizmu, wśród których znajduje się także odtruwanie wątroby.
Dlatego też każdy z opisanych powyżej naparów i drinków należy pić wieczorem, co jednocześnie pozwoli Ci zadbać o wątrobę i zrzucić kilka kilogramów. Życzymy smacznego i dużo zdrowia!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Villalba Herrera Ericka Wendie. INFLAMACION I. Rev. Act. Clin. Med [revista en la Internet]. [citado 2018 Oct 21]. Disponible en: http://www.revistasbolivianas.org.bo/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2304-37682014000400004&lng=es.
- Morillas, R., Planas, R. (2010). Hepatitis autoinmune. Hígado. https://doi.org/10.1016/B978-84-458-1567-0.50235-6
- Mosquera, J. T., Menéndez, M. C., Socidrogalcohol (Society), C., Miquel, M., Correa, M., Sanchis-Segura, C., … Castellano, G. (2012). Hígado y alcohol. Problemas Comunes En La Práctica Clínica – Gastroenterología y Hepatología. https://doi.org/10.15446/revfacmed
- Perez, L. (2011). El hígado. Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition.