Odciski - pozbądź się ich domowymi sposobami

Chcesz się pozbyć nieestetycznych i bolesnych odcisków? Wypróbuj jedną z prostych i skutecznych domowych metod, jakie proponujemy.
Odciski - pozbądź się ich domowymi sposobami
Renata Sylwia Kosierb Fernández

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Renata Sylwia Kosierb Fernández.

Napisany przez Equipo Editorial

Ostatnia aktualizacja: 12 lipca, 2023

Każdemu się chyba zdarzyło, że po założeniu nowych butów lub spędzeniu wielu godzin w pozycji stojącej miał na stopach bolesne odciski.

Odciski to pęcherze powstające w skórze jako reakcja na stan zapalny. Mogą one być wypełnione płynem i powstają zazwyczaj na stopach, ale mogę się również pojawić na dłoniach w wyniku długotrwałego ucisku na ten sam punkt.

Rzadko kiedy wymagają one interwencji lekarza. Zazwyczaj można je usunąć za pomocą prostych, domowych sposobów.

Poniżej przedstawiamy 8 domowych metod usuwania odcisków. Przekonaj się, że naturalne sposoby są tak samo skuteczne, jak środki dostępne w aptece.

1. Woda z solą na odciski

Jeśli na Twoich stopach pojawiły się odciski, najprostszym sposobem na pozbycie się ich jest kąpiel stóp w wodzie z solą.

Nalej do miski ciepłej wody i dodaj dwie garście soli. Zanurz stopy w wodzie na 15 minut, a następnie dokładnie je osusz.

Sól na łyżce

Sól ma właściwości dezynfekujące, dzięki czemu pomaga złagodzić stan zapalny wywołany obecnością bakterii w miejscach, gdzie pojawiły się odciski. Sól dodatkowo poprawia krążenie krwi, co z kolei przyspiesza proces regeneracji uszkodzonej skóry.

2. Czosnek

Czosnek już od stuleci jest używany w medycynie naturalnej, głównie ze względu na swoje właściwości bakteriobójcze.

Nagietek

Oprócz łagodzenia stanów zapalnych, czosnek stymuluje regenerację komórek. Pamiętaj tylko, aby nie stosować go w nadmiarze ponieważ może on podrażnić skórę.

Sposób użycia

  • Jeśli chcesz się pozbyć odcisków za pomocą czosnku, obierz jeden ząbek, przekrój go na pół i potrzyj jego wewnętrzną strona obolałe miejsce.
  • Możesz również rozgnieść ząbek czosnku, nałożyć go na odcisk, zabezpieczyć gazą i zostawić na 10 minut.

3. Aloes

Aloes to jedno z najbardziej skutecznych naturalnych lekarstw na wszelkie podrażnienia skóry.

Żel z aloesu bardzo łatwo się wchłania, dzięki czemu znacznie przyspiesza proces gojenia.

Sposób użycia

  • Zerwij jedną łodygę aloesu i przekrój ją wzdłuż, a następnie wyjmij ze środka żel.
  • Nałóż żel z aloesu bezpośrednio na miejsca, w którym pojawiły się odciski. Nie ma potrzeby spłukiwania. Pozwól, aby żel się całkowicie wchłonął zanim założysz skarpetki lub buty.

4. Nagietek

Nagietek jest świetnym naturalnym lekiem, wykorzystywanym między innymi w leczeniu ran skóry. 

Nagietek

Jeśli masz odciski, sięgnij po maść z nagietka, która stymuluje regenerację skóry i wspomaga produkcję kolagenu.

5. Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy doskonale odkaża rany na skórze i działa jak naturalny antybiotyk.

Swoje właściwości antyseptyczne zawdzięcza wysokiej zawartości kwasu octowego.

Stosowanie octu jabłkowego na skórę w miejscach, gdzie pojawiły się odciski pozwoli na zredukowanie stanu zapalnego i wyeliminowanie bakterii.

Wystarczy, że połączysz równe części octu jabłkowego i wody i nałożysz roztwór za pomocą wacika na odciski. Powtarzaj raz dziennie, a zmieniona skóra szybko się zregeneruje.

6. Mąka kukurydziana

Mąkę kukurydziana warto stosować na pęcherze, które już pękły.

Mąka kukurydziana

Składniki

  • 1 łyżka stołowa mąki kukurydzianej (10 g)
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g)

Sposób użycia

  • Połącz mąkę kukurydzianą z miodem, aby uzyskać gładką pastę.
  • Nałóż mieszankę na odciski. Pomoże ona zredukować rozwój bakterii i przyspieszy gojenie odcisków.

7. Wazelina

Wazelinę ma w domu niemal każdy. Pomaga ona chronić uszkodzoną skórę i stymuluje jej odnowę.

Sposób użycia

Kiedy zauważysz nowy odcisk, oczyść w tym miejscu skórę i nałóż na nią grubą warstwę wazeliny. Najlepiej jest to robić kiedy nie musisz zakładać butów ani skarpetek.

8. Pasta z marchewki

Choć może to być zaskakujące, marchewka może bardzo skutecznie pomóc w leczeniu skóry, na której pojawił się odcisk.

Mus z marchewki

Sposób użycia

  • Zetrzyj marchewkę na drobnej tarce i nałóż ją na skórę w miejscu, gdzie masz odcisk.
  • Zostaw na 15 minut i spłucz letnią wodą.

9. Odciski – jak im zapobiegać?

Jeśli Twoja skóra jest delikatna i często pojawiają się na niej odciski, staraj się przecierać skórę alkoholem w najbardziej podatnych na ten problem miejscach przed np. długim marszem lub treningiem.

Chroń stopy plastrami lub płatkami kosmetycznymi kiedy zakładasz nowe buty i nie wiesz jak na nie zareaguje skóra.

Noś skarpetki z miękkiego materiału, a w razie potrzeby – specjalne wkładki amortyzujące do butów. Zapewnią one dodatkowy komfort stopom.

Zawsze lepiej jest zapobiegać, niż zwalczać dlatego im lepiej będziesz chronić skórę, tym rzadziej będziesz się borykać z problemem odcisków.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Dominguez-Fernández R. N, Arzate-Vázquez I, et al. El gel de aloe vera: estructura, composición química, procesamiento, actividad biológica e importancia en la industria farmacéutica y alimentaria. Revista Mexicana de Ingeniería Química. 2012. 11 (1): 23-43.
  • Jantsch J, Schatz V, et al. Cutaneous Na+ storage strengths the antimicrobial barrier function of the skin and boosts macrophage-driven hosts defense. Cell Metabolism. 2015. 21. 493-501.
  • Kumar Bubna A. Aspirin in dermatology: revisited. Indian Dermatology on line Journal. Noviembre-Diciembre 2015. 6 (6): 428- 435.
  • Padilla Evangelista M. T, Abad-Casintahan F, Lopez Villafuerte L. The effect of topical virgin coconut oil in SCORAD index, trasnepidermal water loss, and skin capacitance in mild to moderate pediatric atopic dermatitis: a randomized, double – blind, clinical trial. International Journal of Dermatology. Enero 2014. 53 (1): 100-8.
  • Schnitzler P,  Schuhmacher A, et al. Melissa officinalis affects inactivity of enveloped herpesviruses. Phytomedicine. Septiembre 2008. 15 (9): 734-40.
  • Siañez-González, C., Pezoa-Jares, R., & Salas-Alanis, J. C. (2009). EPIDERMÓLISIS ampollosa congénita: revisión del tema. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/S0001-7310(09)72912-6.
  • Tabatabai Naeini A, Miri R, Shafiei N. Effects of topical application of Calendula officinalis gel on collagen and hydroxyproline content of skin in rats. Comparative Clinical Pathology. Junio 2012. 21 (3).

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.