Oczy oraz 5 rzeczy, których o nich nie wiedziałeś
Oczy są zwierciadłem duszy. Jeśli to prawda, powinieneś znać najważniejsze szczegóły dotyczące tego organu oraz jak działa. Inaczej mówiąc tego co oznacza dany kolor oczu oraz inne aspekty, których możesz być nieświadomy.
Pomijając emocje i humor, oczy rozszyfrowują wiele tajemnic na temat naszego ciała.
Nasze oczy są wyjątkowe, jako że odzwierciedlają nasze uczucia, czyniąc je jedną z najważniejszych charakterystyk naszej twarzy. Zapoznaj się ze wszystkim, czego do tej pory nie wiedziałeś na temat swoich oczu oraz odkryj cuda tej jakże niezwykłej i użytecznej części swojego ciała.
Czemu służą Twoje oczy?
- Odbierają bodźce wizualne
- Wyrażają nastrój
- Regulują światło tego, na co patrzysz
- Poruszają mięśniami gałki ocznej
5 tajemnic, które kryją Twoje oczy
1. Wewnętrzny obraz
Oprócz tego, że oczy stanowią fizjologiczną część naszej twarzy, pozwalają nam widzieć przedmioty zewnętrzne poprzez odbijanie ich obrazów w siatkówce.
Jednak ich główna funkcja obejmuje wiele innych aspektów, jednym z nich jest odzwierciedlanie z precyzją nastroju danej osoby – od radości, po smutek, melancholię oraz inne uczucia.
2. Podobnie jak aparat fotograficzny, oczy mierzone są w megapikselach
Jeśli jesteś jedną z tych osób, które zawsze pytają o ilość megapikseli w telewizorze czy aparacie fotograficznym, najprawdopodobniej zastanawiałeś się co takiego mają oczy, że pozwalają na widzenie w najlepszej jakości i z taką przejrzystością?
Okazuje się, że ludzkie oko ma 576 megapikseli. Jest tak zaawansowanym systemem, iż przewyższa wszelki obraz dzisiejszej technologii oraz oferuje najlepszy obraz, szczególnie u osób, które nie posiadają żadnych defektów zaburzających jakość wzroku.
3. Oczy mają wiele kolorów
Tęczówka ma wpływ na Twój kolor oczu i powszechnie znane jest, że może przybrać niejedną barwę. Istnieje szeroka gama odcieni, które może posiadać człowiek, zależnie od jego genetycznego uwarunkowania i dziedziczności.
Istnieje pewien element, który rozszyfrowuje co dokładnie determinuje kolor siatkówki. To całkowicie zależy od poziomu melaniny, jaką dana osoba posiada w swoim ciele.
Melanina to naturalny pigment, który nie jest odpowiedzialny wyłącznie za kolor skóry czy włosów, ale również barwę oczu.
Melanina, która rozprzestrzenia światło przez siatkówkę może być tak ciemna, że sprawia iż oczy przybierają kolor kawy. Może jednak być też tak jasna, że oczy przybiorą kolor zielony, niebieski, czy miodowy.
4. Oznaka alkoholizmu
Chociaż może wydawać się to dziwne, kolor oczu może być oznaką nawyków związanych z alkoholem. Według badań z 2015 roku, kolor, który odbija się w tęczówce, może być wyznacznikiem alkoholizmu.
5. Twoja źrenica rozszerza się i zwęża
To następna ciekawostka, której być może nie znałeś. Za pomocą zwyczajnej wiązki światła można zobaczyć jak Twoja źrenica stale się zwęża i rozszerza.
Kiedy przybliżysz do swoich oczu źródło światła, natychmiastową reakcją źrenicy jest zwężenie. Reaguje w przeciwny sposób, kiedy światło znika.
Mając kontakt z olbrzymią ilością światła i oświetlenia, które nas otacza, nasze oczy posiadają różne reakcje, by zaadaptować się do każdego otoczenia bez wpływania na jakość wzroku czy zmiany tego, jak odbieramy obrazy.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Levy-Schoen, A. (1968). Eye movements and vision. Neuropsychologia. https://doi.org/10.1016/0028-3932(68)90012-2
- Mutti, D. O. (2001). Optics of the Human Eye. Optometry and Vision Science. https://doi.org/10.1097/00006324-200112000-00004
- Robinson, D. A. (1964). The mechanics of human saccadic eye movement. The Journal of Physiology. https://doi.org/10.1113/jphysiol.1964.sp007485
- Farroni, T., Csibra, G., Simion, F., & Johnson, M. H. (2002). Eye contact detection in humans from birth. Proceedings of the National Academy of Sciences. https://doi.org/10.1073/pnas.152159999