Objawy niedoboru witamin – jak je rozpoznać
Nie każdy jest świadomy objawów niedoboru witamin; skórki zadzierające się przy paznokciach czy pojawiający się łupież – mogą o nich świadczyć. Warto przeanalizować swoje nawyki żywieniowe oraz tryb życia, które mogą przyczynić się do awitaminozy.
Być może męczy Cię uporczywy trądzik, nieświeży oddech czy sucha skóra? Wiele powszechnych problemów zdrowotnych spowodowanych jest brakiem niezbędnych mikroelementów, które naturalnie można dostarczyć w pożywieniu.
W poniższym artykule wskażemy jak zdiagnozować pewne powszechne objawy niedoboru witamin i w jaki sposób należy im zapobiegać.
Najczęściej spotykane objawy niedoboru witamin
1. Trądzik
Trądzik jest bardzo częstym problemem, który charakteryzuje się obecnością krostek zapalnych na twarzy, dekolcie lub plecach. Jest to przypadłość szczególnie powszechna w okresie zmian hormonalnych i dojrzewania.
Jednakże, jeśli uporczywe wypryski nie znikają lub mają nawrót po za etapem dojrzewania – przyczyną może być niedobór pewnych witamin: A, B2, B5, C lub D; te składniki odżywcze bezpośrednio wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego.
Aby dostarczyć sobie pełen zestaw niezbędnych witamin, powinno się regularnie spożywać: szparagi, awokado, owoce cytrusowe, paprykę czy marchew.
Przeczytaj także: Blizny po trądziku- 5 domowych sposobów jak je zredukować
2. Nieświeży oddech
Jednym z najczęściej występujących problemów jest niedobór witamin z grupy B, który niestety jest szczególnie powszechny wśród wegetarian.
Witaminy z grupy B są niezbędne do realizowania procesów trawiennych. W przypadku ich niedoboru, produkcja enzymów trawiennych ulega zmniejszeniu, co może spowodować wahania pH w ustach i nieświeży oddech.
Jak informują dietetycy, codzienne spożywanie 50 mg niacyny (witaminy B3) pomoże zapobiec nieświeżemu oddechowi. Polecane produkty to między innymi: kurczak, ryby, jaja, pomidory, produkty pełnoziarniste i grzyby. Wegetarianie mogą suplementować ją w postaci tabletek.
3. Suche i spierzchnięte usta
Zazwyczaj usta wymagają najwięcej uwagi pielęgnacyjnej podczas zimy. Podczas mroźnej pogody nawilżenie ust znacząco maleje i skóra pokrywająca wargi staje się podatna na pękanie.
Czy wiesz, że…Twoje usta są pokryte czerwienią wargową, a pod nią znajdują się mięśnie i błona śluzowa?
Pękaniu ust można zapobiec stosując suplementy z witaminą E, która wykazuje silne działanie przeciwutleniające.
Najwięcej antyoksydantów znajduje się w tych naturalnych olejach: kiełki pszenicy, migdałów, słonecznika i oliwy z oliwek. Możesz też stosować wzbogacone kremy i maści bezpośrednio smarując spierzchnięte wargi.
4. Łupież jest głównym objawem niedoboru witamin
Łupież to jednostka chorobowa, która objawia się nasilonym złuszczaniem zrogowaciałej warstwy naskórka; czasem towarzyszy mu łojotok. Pojawienie się łupieżu można zaobserwować, gdy na skórze głowy gromadzi się nadmiar martwych komórek.
Każdy z nas posiada na skórze głowy pewną ilość suchego naskórka i jest to całkowicie normalne. Jeśli jednak łuszczenie jest nadmierne i rozprzestrzenia się na nasze ubranie, ramiona – wówczas zaczyna stanowić problem estetyczny.
Głównymi przyczynami łupieżu mogą być: łojotokowe zapalenie skóry, nadmierne używanie mocnych szamponów, łuszczyca, grzybica oraz niedobory witaminy B, cynku i magnezu.
Łupieżu można pozbyć się w naturalny sposób. Zalecane produkty spożywcze bogate w witaminy i minerały: musztarda, migdały, gorzka czekolada, jagnięcina i zielone warzywa liściaste.
5. Suche, zadzierające się skórki
Prawdopodobnie podczas zimy zauważyłeś więcej suchych skórek, niż w pozostałych porach roku. Dzieje się tak, ponieważ mroźna i wietrzna pogoda znacznie wysusza Twoją delikatną skórę. Efekt ten nasila się, jeśli stosujesz silne produkty chemiczne lub często zanurzasz ręce w wodzie.
W tym przypadku niedobory witaminowe można uzupełnić spożywając odpowiednie ilości białka, kwasu foliowego oraz witaminy C.
6. Sucha skóra twarzy i ciała
Wielu ludzi szuka sposobu, aby ich skóra wyglądała na miękką i nawilżoną. Pamiętaj, że tendencja do przesuszania się skóry może być genetycznie uwarunkowana i obecna w całej Twojej rodzinie.
Jeśli ostatnio zauważyłeś, że Twoja skóra twarzy jest nadmiernie ściągnięta i wysuszona jest to jeden z objawów niedoboru witamin; zadbaj o odpowiednio zbilansowaną dietę. Nawodnienie organizmu również odgrywa kluczową rolę, dlatego zwiększ spożycie wody.
Jeśli problem nadmiernej skóry dotyczy właśnie Ciebie – uwzględnij w swoim jadłospisie produkty bogate w witaminy A i C; przywrócą blask i energię Twojej skórze.
7. Stopa sportowca
Witaminy D2 i D3 są niezbędne do utrzymania dobrego stanu skóry. Ich niedobór może powodować różnego rodzaju dolegliwości, w tym np. stopę sportowca.
Te dwie witaminy są niezbędne do prawidłowej absorpcji wapnia. Według lekarzy dziennie powinno się spożywać około 10 mg witaminy D.
8. Żółtaczka
Ten stan sprawia, że białka Twoich oczu i skóra nabierają żółtawego koloru. Dzieje się tak z powodu nagromadzenia substancji zwanej bilirubiną. Nadmiar bilirubiny następuje, gdy Twoja wątroba nie działa prawidłowo.
Żółtaczka może wystąpić w każdym wieku. Za jej główne przyczyny podaje się: choroby krwi, zespoły genetyczne, zapalenie wątroby, infekcje i efekty uboczne niektórych leków. Niedobory witamin A, C, E, B12 i B6 również mogą powodować objawy żółtaczki.
Jeśli zaobserwujesz objawy wskazujące na żółtaczkę – koniecznie udaj się pilnie do lekarza!
9. Blada skóra
Pigmentacja skóry spowodowana jest obecnością barwnika odpowiedzialnego za kolor, czyli melaniny; jest zależna od czynników genetycznych oraz czasu kąpieli słonecznej.
Istnieją również powszechne niedobory witamin, które mogą negatywnie wpływać na kolor i strukturę skóry.
Witamina C wpływa na produkcję kolagenu. Brak tej witaminy powoduje skrajną bladość, ziemistość cery i mikrouszkodzenia skóry oraz naczyń krwionośnych, nawet utratę zębów. Każda osoba dorosła potrzebuje około 80 mg tej substancji dziennie.
Witaminę C znajdziemy w kiwi, papryce, jabłkach i innych świeżych warzywach i owocach. Niedobór kwasu foliowego, czyli witaminy B9, również może powodować zmiany pigmentacyjne oraz ziemisty odcień skóry. Ta witamina ma kluczowe znaczenie w produkcji komórek i czerwonych krwinek.
Jeśli nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości witaminy B9, może to skutkować anemią, czyli niedoborem żelaza. Według najnowszych zaleceń, rekomendowana dzienna porcja tej witaminy wynosi 400 mg.
Przeczytaj także: Utrzymaj poziom hemoglobiny w normie!
10. Problemy z widzeniem
Witaminy i przeciwutleniacze (A, B, C, E i beta-karoten) są bardzo ważne dla zdrowia Twoich oczu. Beta karoten pełni wiele ważnych funkcji związanych z prawidłowym widzeniem i zdrowiem układu immunologicznego.
Nawet niewielki niedobór witaminy A może powodować zmęczenie oczu, wrażliwość na światło, suchość i większe ryzyko infekcji. Poważny niedobór może spowodować tzw. kurzą ślepotę lub ślepotę zmierzchową, owrzodzenia i problemy z rogówką.
Witamina A jest nam niezbędna do widzenia w ciemności. Objawy niedoboru obejmują: wrażliwość na światło, paraliż mięśni gałek ocznych, pieczenie i nadmierną produkcję łez.
Podsumowanie
Jak widać witaminy są składnikami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu.
Jeśli cierpisz na poważne objawy niedoboru witamin, warto zainteresować się zmianą nawyków żywieniowych. Zwiększ spożycie warzyw i owoców sezonowych, jak również uwzględnij zdrowe tłuszcze, np. oliwę z oliwek.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Umar M., Sastry KS., Ali FA., Al Khulaifi M., et al., Vitamin D and the pathophysiology of inflammatory skin diseases. Skin Pharmacol Physiol, 2018. 31 (2): 74-86.
- Katakam PK., Hegde AP., Venkataramaiahyappa M., Vitamin B12 deficiency: unusual cause of jaundice in an adolescent. BMJ Case Rep, 2018.
- Saari JC., Vitamin A and vision. Subcell Biochem, 2016. 1: 231-259.