Nowotwór – poznaj 10 możliwych objawów

Profilaktyka i wcześnie rozpoznany nowotwór stanowią klucz do walki z tą śmiertelną chorobą. Dlatego też każdy niepokojący objaw powinien zostać skonsultowany z lekarzem.
Nowotwór – poznaj 10 możliwych objawów

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z rakiem jest wczesne rozpoznanie choroby. Jednak często pod natłokiem codziennych spraw zapominamy o regularnych badaniach lekarskich. Kiedy coś nas boli, ociągamy się nawet kilka tygodni z pójściem do lekarza. Niesłusznie, ponieważ w Twoim organizmie może rozwijać się śmiercionośny nowotwór.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że nowotwór – podobnie jak szereg innych chorób – wysyła nam rozmaite sygnały wskazujące na jego aktywność w naszym ciele. Jednak my często je lekceważymy, przekonani, że to pewnie nic poważnego.

Poznaj 10 symptomów, jakie wysyła Twój organizm, gdy zostaje zaatakowany przez nowotwór. Jeśli zauważysz u siebie którykolwiek z objawów, nie wahaj się i jak najszybciej umów się na wizytę u lekarza. Być może to nic poważnego, ale zawsze lepiej dmuchać na zimne.

Nowotwór – dlaczego wczesna diagnoza jest ważna?

Każdego roku coraz większa liczba osób na całym świecie słyszy diagnozę: nowotwór. I niestety w wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest późne wykrycie raka, który znajduje się w zaawansowanym stadium rozwoju i nie odpowiada prawidłowo na leczenie.

Nowotwór - Komórka rakowa

Im dłużej zwlekamy z zahamowaniem rozwoju komórek nowotworowych, tym bardziej rozprzestrzeniają się one po całym organizmie i zajmują różne organy. Profilaktyka i wczesna diagnoza to dwa podstawowe narzędzia do walki z tą śmiertelną chorobą.

Obecnie istnieje wiele leków i kuracji leczniczych, które pozwalają na częściowe lub całkowite wyleczenie. Mowa tu jednak o wczesnej diagnozie. Im późniejsze wykrycie, tym nowotwór trudniejszy do zwalczenia.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie przeczytaj więc ten artykuł: Naturalne sposoby ochrony przed nowotworami!

Jakie są najwcześniejsze symptomy nowotworu?

Nowotwory to w naszym społeczeństwie temat tabu (podobnie jak tematy związane ze śmiercią czy wypadkami). Wielu z nas już z samej obawy przed tą chorobą nie chce o niej rozmawiać.

A to wielki błąd! Im więcej informacji otrzymamy na temat raka i im więcej będziemy stosować środków profilaktycznych, tym mamy większe szanse na wygraną w tym śmiertelnym pojedynku.

Owszem, nowotwory zwykle rozwijają się w ciszy, ale nie w absolutnej. To tylko nam wydaje się, że nie dają o sobie znać. W rzeczywistości przy każdym typie nowotworu organizm wysyła nam sygnały, że dzieje się coś niedobrego. Jednak my często je lekceważymy.

Poznaj symptomy, które mogą świadczyć o rozwoju choroby nowotworowej. Każdy z nich, jeśli występuje przewlekłe, powinien stać się powodem do wizyty u lekarza.

Częsty kaszel

Kaszel nie zawsze jest jedynie wynikiem przeziębienia, grypy czy reakcji alergicznych. Może on również wskazywać na inne poważne zaburzenia zdrowotne. Jeśli nie jesteś palaczem i cierpisz na chroniczny kaszel, powinieneś zgłosić się do lekarza i wykonać odpowiednie badania.

Przewlekły kaszel może być objawem rozwijającego się nowotworu płuc, gardła lub krtani. Dodatkowo przy tej chorobie mogą występować bóle klatki piersiowej i inne symptomy towarzyszące zapaleniu oskrzeli (dolegliwości bólowe rozszerzają się na także na ramiona).

Krwawienia z pochwy między miesiączkami

Jeśli raz na jakiś czas pojawia się u ciebie krwawienie z pochwy między miesiączkami, nie musi to oznaczać żadnych nieprawidłowości w funkcjonowaniu Twoich organów płciowych.

Problem pojawia się, gdy krwawienia są częste, nawet kilka razy w miesiącu. Może to być objaw zaburzeń hormonalnych, stresu, stanu zapalnego szyjki macicy, ale również raka endometrium (błony śluzowej trzonu macicy).

Częste gorączki

Białaczka to nowotwór, który rozwija się w szpiku kostnym i bezpośrednio atakuje komórki krwi .

Gorączka

Nowo wytwarzane białe komórki krwi są już zainfekowane, co znacznie osłabia zdolności organizmu do zwalczania infekcji – stąd podwyższona temperatura ciała.

Utrata masy ciała

Mowa tu o utracie masy ciała bez przeprowadzania jakiejkolwiek diety. Wiadomo, że każdy z nas cieszy się na widok spadającej wskazówki na wadze. Jednak jeśli spadek wagi jest nagły i bez wyraźnej przyczyny praktycznie zawsze jest to oznaką choroby.

Nie należy wykluczać w tym przypadku także i nowotworów.

Koniecznie przeczytaj również ten ciekawy artykuł: Zdrowa utrata wagi – przygotuj wodę imbirową

Wzdęcia

Niemal 10% światowej populacji regularnie cierpi na wzdęcia, szczególnie kobiety. Zwykle dolegliwość ta jest związana ze stanem napięcia przedmiesiączkowego, niestrawnością czy gromadzeniem się gazów w jelitach.

Jeśli jednak wzdęcia utrzymują się przez okres ponad dwóch tygodni (i ciąża została wykluczona), dodatkowo następuje spadek masy ciała i występują krwawienia z pochwy między miesiączkami, pójdź jak najszybciej do lekarza, aby wykluczyć nowotwór jajnika.

Siniaki, które nie znikają

Siniaki są zupełnie normalną i naturalną reakcją  organizmu na uderzenia czy upadki. Jeśli jednak pojawiają się bez wyraźnej przyczyny albo proces ich gojenia jest powolny (zanim znikną całkowicie, przybierają wszystkie kolory tęczy), warto wykonać analizę krwi.

Siniak

Takie badanie może wykazać nieprawidłowość płytek krwi i czerwonych krwinek. Może być nawet podstawą do stwierdzenia białaczki, która utrudnia transport tlenu wraz z krwią i prawidłowe zabliźnianie ran.

Bóle stawów

Stawy mogą boleć i puchnąć z wielu prozaicznych powodów: jako efekt gwałtownych ruchów, przeciążenia, nieprawidłowej postawy ciała itp. Warto jednak pamiętać o tym, że bóle stawów i kości mogą być również przyczyną raka szpiku kostnego.

Jeśli ból nie znika po zastosowaniu zabiegów i maści, wykonaniu masażu czy przyjęciu tabletek przeciwbólowych, to dobry moment na ogólne badanie organizmu oraz na sprawdzenie kondycji kości przez specjalistę.

Zmiany w męskim układzie rozrodczym

Jeśli wyczuwasz guzek, odczuwasz ból lub stan zapalny i (inne dolegliwości) w jądrach, koniecznie pójdź do lekarza. Ustali on przyczynę Twojego problemu. Nowotwór jąder jest jednym z typów raka, których rozwój postępuje najszybciej.

Lekarze zalecają, aby mężczyźni między 15 i 55 rokiem życia wykonywali samobadanie, dzięki któremu można łatwo wykryć zmiany nowotworowe. Dodatkowo, należy zwracać uwagę na wszelkiego rodzaju zaburzenia podczas oddawania moczu. Częstsze wizyty w toalecie, trudności podczas oddawania moczu lub pieczenie, ilość i kolor moczu.

Dzięki bacznej obserwacji organizmu można wcześnie wykryć raka prostaty, który najczęściej atakuje mężczyzn po 50. roku życia.

Ból oczu

Często spędzamy długie godziny przed monitorem komputera czy ekranem telewizora. Normalne więc, że pod koniec dnia nasze oczy są zaczerwienione, opuchnięte i zmęczone. Może pojawić się dodatkowo ich łzawienie i pieczenie.

Ból oczu

Jeśli jednak zauważysz, że nawet w dni, w których nie korzystasz z żadnych urządzeń elektronicznych (na przykład podczas wakacji), objawy te się utrzymują, nie zwlekaj i wybierz się do okulisty. Warto w takim przypadku wykluczyć najgorsze, czyli nowotwór.

Zmiany w piersiach

Tak samo, jak w przypadku mężczyzn, również kobiety powinny regularnie wykonywać samobadanie piersi (najlepiej pod prysznicem lub przed lustrem). Zwracaj szczególną uwagę na następujące zmiany:

  • Wszelkiego rodzaju guzy i wypukłości, które mogą pojawiać się nie tylko w samej piersi, ale również pod pachami
  • Wydzielinę z brodawek sutkowych
  • Zmiany skórne w obrębie piersi
  • Bóle piersi nie związane bezpośrednio z cyklem menstruacyjnym

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.