Swędzenie lub ból piersi - możliwe przyczyny

Ważne, aby wiedzieć, co powoduje swędzenie lub ból piersi. Mogą go powodować drobne przyczyny, na przykład nieodpowiedni stanik, jak i bardziej poważne.
Swędzenie lub ból piersi - możliwe przyczyny
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 21 grudnia, 2022

Piersi są bardzo delikatne. Gdy czujesz, że coś jest z nimi nie tak, powinnaś natychmiast zareagować. Swędzenie i ból piersi to poważne objawy, które mogą mieć różne przyczyny. Niezależnie od tego, co powoduje nieprzyjemne swędzenie bądź ból piersiważne, aby skontaktować się z lekarzem. Tylko w ten sposób możesz przekonać się, czy pojawiający się ból jest oznaką poważnego problemu.

Swędzenie i ból piersi może być spowodowane czymś, czym nie trzeba przejmować się lub wręcz przeciwnie – czymś naprawdę istotnym. Z tego też powodu tak ważne jest uwzględnienie ich wszystkich możliwych przyczyn, regularne samodzielne badanie piersi oraz wizyta u lekarza, gdy tylko zauważy się coś nieodpowiedniego.

Ból piersi i jego możliwe przyczyny

Ból piersi  może pojawić się przed lub podczas menstruacji. Jest to odpowiedź na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w organizmie na przestrzeni całego cyklu. Jeżeli to one powodują twój ból, na pewno pomoże ci masaż relaksacyjny piersi z wykorzystaniem olejku eterycznego z wiesiołka, Pasternaka lub szałwii.

Swędzenie lub ból piersi mogą być spowodowane także zapaleniem sutka – infekcją, która często pojawia się w okresie karmienia piersią. Problem ten powstaje na skutek zapalenia tkanki piersiowej, której zwykle towarzyszą też inne objawy, jak na przykład wysoka gorączka i zmęczenie. 

W tym przypadku lekarz najczęściej przepisuje antybiotyki, chociaż może zalecić też metody naturalne, na przykład napar z tymianku, który należy stosować bezpośrednio na brodawki.

Badanie piersi

Możliwą przyczyną, której również nie należy nigdy ignorować, jest rak zapalny piersi. Ten rodzaj nowotworu nie jest często spotykany, lecz jeśli wystąpi, to towarzyszą mu zwykle takie objawy, jak ból piersi, ich świąd, obrzęk i zaczerwienienie – dzieje się tak dlatego, że piersi zaczyna wypełniać płyn limfatyczny.

Jeżeli podejrzewasz, że może być to przyczyną twojego bólu piersi, koniecznie zgłoś się do lekarza. Tylko on może postawić diagnozę i zadecydować o odpowiednim planie leczenia.

Swędzące piersi i ich przyczyny

Świąd piersi często pojawia się jako reakcja alergiczna na niektóre składniki produktów chemicznych, jak na przykład detergenty, dezodoranty, perfumy czy składniki chemiczne pochodzące z tych produktów, które w jakikolwiek sposób wchodzą w kontakt ze skórą.

Z tego też powodu, ważne jest, aby uświadomić sobie, jakie produkty wchodzą w kontakt z twoją skórą i które z nich mogą wywoływać reakcję alergiczną. 

Odwodnienie skóry piersi to kolejny możliwy powód ich swędzenia. Ważne, aby regularnie ją nawilżać, wykorzystując na przykład olej roślinny, krem nawilżający lub masło shea.

Masło do ciała

Swędzące piersi to także jeden z objawów ciąży. Temu symptomowi często towarzyszy także delikatny ból piersi spowodowany zwiększonym przepływem krwi w ich obrębie, szczególnie w okolicach brodawek. Swędzenie i ból zmniejsza się, gdy ciało zaczyna się do nich przyzwyczajać. Czekając na to, możesz też zmniejszyć intensywność objawów poprzez stosowanie naparów z nagietka.

Jeżeli świąd pojawia się tylko w określonej części lub jednej piersi, przyczyny warto poszukać w gruczole sutkowym i tkance piersi. Ważne, aby wziąć pod uwagę także inne obajwy, jak możliwe guzy lub guzki, zmiany w obrębie piersi, czy wydostająca się z sutków wydzielina, gdyż mogą one świadczyć o infekcji piersi, gruczalako-włokniakach, torbielach lub nowotworowych piersi.

Świąd piersi może być wywołany także nieodpowiednio dobranym biustonoszem – za małym lub wykonanym z materiału, który wywołuje reakcję alergiczną. Jeżeli twoje piersi zaczynają swędzić, i wykluczyłaś opisane powyżej przyczyny, zwróć uwagę na swój biustonosz.

Jak zwalczyć swędzenie i ból piersi?

Leczenie swędzenia i bólu piersi  powinno przebiegać zależnie od możliwych przyczyn.

 Jeżeli problem związany jest ze skórą, możliwe, że wystarczy zapewnić jej odpowiednie nawilżenie. Gdy natomiast objawy spowodowane są infekcją lub bardziej poważnymi problemami, należy skonsultować się z lekarzem – bardzo prawdopodobne, że konieczne będzie leczenie farmakologiczne i/lub przeprowadzenie zaawansowanych badań lekarskich.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Powell RW. Breast Pain. In: Walker HK, Hall WD, Hurst JW, editors. Clinical Methods: The History, Physical, and Laboratory Examinations. 3rd edition. Boston: Butterworths; 1990. Chapter 169. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK277/
  • Breast pain. (2020). National Health Service. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/breast-pain/
  • Wright, P. (2022). The Johns Hopkins University. Available from:https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/breast-pain-10-reasons-your-breasts-may-hurt#:~:text=Hormones%20are%20making%20your%20breasts,progesterone%20right%20before%20your%20period.
  • Knaysi G, Smith AR, Wilson JM, Wisniewski JA. The Skin as a Route of Allergen Exposure: Part II. Allergens and Role of the Microbiome and Environmental Exposures. Curr Allergy Asthma Rep. 2017 Jan;17(1):7. doi: 10.1007/s11882-017-0675-4. PMID: 28210979; PMCID: PMC6028931.
  • Kent JC, Ashton E, Hardwick CM, Rowan MK, Chia ES, Fairclough KA, Menon LL, Scott C, Mather-McCaw G, Navarro K, Geddes DT. Nipple Pain in Breastfeeding Mothers: Incidence, Causes and Treatments. Int J Environ Res Public Health. 2015 Sep 29;12(10):12247-63. doi: 10.3390/ijerph121012247. PMID: 26426034; PMCID: PMC4626966.
  • Jiménez E, Arroyo R, Cárdenas N, Marín M, Serrano P, Fernández L, Rodríguez JM. Mammary candidiasis: A medical condition without scientific evidence? PLoS One. 2017 Jul 13;12(7):e0181071. doi: 10.1371/journal.pone.0181071. PMID: 28704470; PMCID: PMC5509296.
  • Larson VA, Tang O, Ständer S, Kang S, Kwatra SG. Association between itch and cancer in 16,925 patients with pruritus: Experience at a tertiary care center. J Am Acad Dermatol. 2019 Apr;80(4):931-937. doi: 10.1016/j.jaad.2018.08.044. Epub 2018 Sep 11. PMID: 30217520; PMCID: PMC6907086.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.