Profilaktyka raka - 10 produktów

Kluczowym czynnikiem w zapobieganiu raka jest wprowadzenie do Twojej diety prezentowanych przez nas produktów - unikając przy tym oczywiście skrajności - oraz regularne wizyty u lekarza i w razie potrzeby przyjmowanie odpowiednich lekarstw.
Profilaktyka raka - 10 produktów

Ostatnia aktualizacja: 10 maja, 2016

Już od setek lat ludzi dotykają rozmaite odmiany raka. Z powodu ostrego przebiegu oraz uszkodzeń, jakie powoduje w podstawowych organach naszego ciała, jest on jedną z najbardziej wzbudzających strach i niebezpiecznych chorób, jakie mogą się nam przydarzyć.

Wiele przypadków raka ma swoje źródło w czynnikach genetycznych. Wykazano jednak, że styl życia, jaki obieramy, może mieć na to wpływ silniejszy, niż cokolwiek innego.

W międzyczasie, częsty kontakt z substancjami toksycznymi oraz zanieczyszczeniami w naszym otoczeniu, może zwiększyć ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej. Inne substancje używane w przetwarzaniu żywności, bądź żywność modyfikowana genetycznie również mogą mieć wpływ na rozwój tej choroby.

Nie ma wątpliwości co do tego, że spożywanie produktów w 100% organicznych i wolnych od pestycydów, może pomóc w zapobieganiu wielu zaburzeniom i problemom zdrowotnym.

Dlatego też w dzisiejszym artykule chcielibyśmy podjąć temat 10 produktów żywnościowych zwalczających raka, które każdy powinien włączyć do swojej diety w celu prowadzenia zdrowszego stylu życia. Poznaj je już dziś!

1. Czerwone wino

Czerwone wino pomocne w zwalczaniu raka

Wypijanie kieliszka czerwonego wina dziennie jest świetnym sposobem na dostarczenie organizmowi ważnych antyoksydantów oraz witamin.

Pomimo zawartości alkoholu, czerwone wino zawiera resweratrol – aktywny składnik, który – jak wykazały badania – hamuje rozwój komórek rakowych w różnych częściach ciała.

2. Owoc granatu

Owoc ten możesz zjeść w całości lub po prostu wypić z niego sok. Granat zawiera wysokie stężenie antyoksydantów, które spowalniają działanie wolnych rodników, główną przyczynę niszczenia komórek.

Regularne spożywanie granatu spowalnia przenoszenie się złośliwych komórek, niwelując tym samym ryzyko wystąpienia przerzutów raka.

3. Zielona herbata

Zielona herbata pomocna w zwalczaniu raka

Zielona herbata zyskała swoją popularność dzięki swoim właściwościom wspomagającym utratę wagi i zwalczającym raka.

Jest ona bogatym źródłem polifenoli i innych antyoksydantów, które zapobiegają podziałowi komórek rakowych, zarówno zwalczając już istniejące nowotwory, jak i zmniejszając szansę na powstanie raka w następujących obszarach ciała:

 • Okrężnica
 • Odbyt
 • Trzustka
 • Płuca
 • Wątroba
 • Piersi

4. Brokuł

Brokuł jest jednym z zielonych warzyw, które każdy z nas powinien jeść co najmniej kilka razy w miesiącu. Zawiera wysokie stężenie błonnika, który pomaga usunąć szkodliwe odpadki z naszych jelit.

Brokuły zawierają również składnik znany jako sulforan, który pobudza oczyszczanie wątroby i zapobiega rozwojowi nowotworów w układzie trawiennym.

5. Kawa

Spożywanie kawy, a nawet stosowanie jej zewnętrznie może przynieść pozytywne skutki jeśli chodzi o profilaktykę raka skóry. Dzieje się tak, ponieważ kofeina neutralizuje białko znane jako ATR, niszcząc komórki, które zostały uszkodzone przez kontakt ze szkodliwymi promieniami słonecznymi UV.

6. Czosnek

Czosnek pomocny w zwalczaniu raka

Ten produkt spożywczy o silnych właściwościach leczniczych jest nie tylko najlepszym na świecie naturalnym antybiotykiem – czosnek jest znany również ze swoich właściwości zwalczających raka.

Zawarta w czosnku siarka i wysoka zawartość witamin i minerałów, sprawia, że zapobiega on wielu odmianom raka, między innymi:

 • Przełyku
 • Płuc
 • Okrężnicy
 • Żołądka

7. Orzechy

Orzechy zawierają molekuły znane jako fitosterole, które blokują receptory estrogenu blokując tym samym namnażanie się złośliwych komórek.

Jeśli dodasz je do swojej diety, pomogą Ci zredukować ryzyko raka:

 • Piersi
 • Prostaty
 • Okrężnicy

8. Owoce cytrusowe

Cytrusy pomocne w zapobieganiu raka

Owoce cytrusowe takie, jak cytryny, pomarańcze czy grejpfruty zawierają duże ilości limonenu, związku chemicznego, który pobudza limfocyty w naszym organizmie do zwalczania pewnych typów raka.

9. Gruszki

Według pewnych badań, gruszki zawierają składniki odżywcze, które są w stanie zabić komórki nowotworowe, mogące znajdować się w ważnych tkankach organizmu.

Ekstrakt z gruszek zapowiada się obiecująco w rozwijających się badaniach dotyczących leczenia raka piersi, ponieważ działa na uszkodzone komórki nie atakując przy tym zdrowych.

10. Oregano

Oregano pomocne w zwalczaniu raka

To aromatyczne zioło tak często używane w kuchni, zawiera związek o nazwie karwakrol. Składnik ten zabija złośliwe komórki, które mogą się pojawić w prostacie.

Ponadto, dowiedziono, że oregano niweluje stany zapalne i infekcje, co również jest bardzo ważne w zmniejszaniu ryzyka zachorowania na nowotwór.

Produkty zwalczające raka – w jakich ilościach je spożywać?

Ostrożnie! Nie należy zawsze i przy każdej okazji spożywać tych produktów w dużych ilościach tylko dlatego, że mogą wykazywać działanie zapobiegające nowotworom lub zwalczające go. Chodzi o to, by stopniowo dodawać je do swojej diety, zawsze w zdrowych porcjach.

Ważne również, by pamiętać, że choć produkty te wykazują właściwości korzystne w walce z nowotworem, nie sprawia to, że same w sobie stanowią cudowne lekarstwo na raka.

Staraj się utrzymywać zdrową dietę i jeśli rzeczywiście znajdujesz się w grupie ryzyka, nie wahaj się skontaktować z lekarzem.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Kris-Etherton, P. M., Hecker, K. D., Bonanome, A., Coval, S. M., Binkoski, A. E., Hilpert, K. F., … Etherton, T. D. (2002). Bioactive compounds in foods: their role in the prevention of cardiovascular disease and cancer. The American Journal of Medicine.
 • Jurenka, J. (2008). Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): A review. Alternative Medicine Review.
 • Cabrera, C., Artacho, R., & Giménez, R. (2006). Beneficial effects of green tea–a review. Journal of the American College of Nutrition.
 • Czapski, J. (2009). Cancer Preventing Properties of Cruciferous Vegetables. Vegetable Crops Research Bulletin. https://doi.org/10.2478/v10032-009-0001-3
 • Gaascht, F., Dicato, M., & Diederich, M. (2015). Coffee provides a natural multitarget pharmacopeia against the hallmarks of cancer. Genes and Nutrition. https://doi.org/10.1007/s12263-015-0501-3
 • Iciek, M., Kwiecień, I., & Włodek, L. (2009). Biological properties of garlic and garlic-derived organosulfur compounds. Environmental and Molecular Mutagenesis. https://doi.org/10.1002/em.20474
 • Vadivel, V., Kunyanga, C. N., & Biesalski, H. K. (2012). Health benefits of nut consumption with special reference to body weight control. Nutrition. https://doi.org/10.1016/j.nut.2012.01.004
 • Matheyambath, A. C., Padmanabhan, P., & Paliyath, G. (2015). Citrus Fruits. In Encyclopedia of Food and Health. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-384947-2.00165-3
 • Noratto, G., Porter, W., Byrne, D., & Cisneros-Zevallos, L. (2009). Identifying peach and plum polyphenols with chemopreventive potential against estrogen-independent breast cancer cells. Journal of Agricultural and Food Chemistry. https://doi.org/10.1021/jf900259m
 • Gutiérrez-Grijalva, E., Picos-Salas, M., Leyva-López, N., Criollo-Mendoza, M., Vazquez-Olivo, G., & Heredia, J. (2017). Flavonoids and Phenolic Acids from Oregano: Occurrence, Biological Activity and Health Benefits. Plants. https://doi.org/10.3390/plants7010002

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.