Nieprzyjemny zapach ciała — jak z nim walczyć?

Czy wiedziałaś, że to, co jemy, również ma wpływ na zapach naszego ciała? Jakie są inne przyczyny nieprzyjemnego zapachu?
Nieprzyjemny zapach ciała — jak z nim walczyć?

Napisany przez Yamila Papa Pintor

Ostatnia aktualizacja: 25 maja, 2022

Zbyt obfite pocenie się, wysokie temperatury latem, przebywanie w zbyt silnie ogrzewanych pomieszczeniach, noszenie przez cały dzień skarpetek, które nie są bawełniane — te wszystkie czynniki mogą być przyczyną tego, że nieprzyjemny zapach różnych części ciała staje się naszym problemem.

Dobrą wiadomością jest jednak to, że istnieje kilka naturalnych środków, które pozwolą nam się z nim zmierzyć. Jak zatem zwalczyć nieprzyjemny zapach i zawsze czuć się świeżo i rześko?

Nieprzyjemny zapach — gdzie, jak i dlaczego?

Choć nieprzyjemny zapach może towarzyszyć różnym obszarom ciała, istnieje kilka z nich, które są szczególnie narażone na podobne dolegliwości.

Do nich należą pachy, stopy i okolice intymne między innymi. Jest to spowodowane działaniem mikroorganizmów, które jako swoje środowisko życia wybrały właśnie te obszary i wydzielanymi przez nie określonymi gazami.

W momencie, gdy w miejscach tych podnosi się temperatura, może dojść do reprodukcji mikroorganizmów i to właśnie wtedy tworzy się nieprzyjemny zapach.

Stopa

Oprócz tego, na obszarach pach i stóp mamy do czynienia ze szczególnym nagromadzeniem gruczołów potowych.

Gdy jest gorąco lub w trakcie ćwiczeń, kiedy to temperatura ciała gwałtownie się podnosi, mają one za zadanie wydzielenie potu a wraz z nim wodę, co ma za zadanie przywrócić równowagę i uniknąć problemów związanych z przegrzaniem organizmu.

Do wzmożonego pocenia dochodzi również w momencie, gdy dopada nas gorączka. Pot odgrywa również inną rolę. Pot ma za zadanie usuwać nagromadzone toksyny z organizmu.

Ten naturalny proces, w którym małe słone kropelki wydostają się przez pory, pomaga w wydaleniu wszystkiego, co złe i niepotrzebne z ciała. Prawdopodobnie jest to sposób, w jaki nasza skóra i ciało oddycha.

Pot i nieprzyjemny zapach

Gdy zaczynamy się pocić również towarzyszy temu nieprzyjemny zapach . Nie ma innego wyjaśnienia tego zjawiska jak to, które podaliśmy powyżej.

Proces jest wzmożony, gdy podnosi się temperatura otoczenia jak na przykład podczas upałów lub na skutek zmian hormonalnych, co może przydarzać się kobietom podczas menopauzyRównież podobny dyskomfort może występować podczas okresu menstruacyjnego lub w przypadku obydwu płci w czasie etapu dojrzewania.

Zaczynamy się pocić również w momencie gdy trapią nas zmartwienia lub przeżywamy stresujące sytuacje. Innym powodem nadmiernej potliwości jest nadwaga i otyłość.

Pot pod pachami

Używanie nieodpowiedniego obuwia o niskiej jakości, nie zapewniającego odpowiedniej wentylacji i wykonanego z syntetycznych materiałów również nie pomaga zwalczyć problemu z nieprzyjemnym zapachem tej części ciała.

Jakie przyczyny ma to niepożądane zjawisko?

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza tworzy sprzyjające środowisko do rozwijania się grzybów i bakterii.

Jeżeli dodamy do tego skarpetki wykonane ze sztucznych materiałów mamy gotową odpowiedz na to dlaczego nieprzyjemny zapach jest tak intensywny i niejednokrotnie wprowadza nas w zakłopotanie gdy ściągamy obuwie.

To samo, co dzieje się ze skarpetkami, które nie są bawełniane dotyczy ubrań, które są wykonane ze sztucznych materiałów. Prowokują one wzmożone pocenie się zarówno pod pachami jak i w okolicach intymnych.

Talk do butów

Pierwszym krokiem do walki z nieprzyjemnym zapachem jest wybieranie odzieży bawełnianej i z naturalnych materiałów.

Czy wiedziałaś, że to, co jemy, również ma wpływ na zapach naszego ciała? Jeżeli nasza dieta jest bogata w rafinowane cukry, smażone potrawy, tłuszcze zwierzęce, mięso lub przetworzoną żywność organizm za każdym razem będzie zmuszony do eliminacji większej ilości toksyn.

Najlepiej jest uzupełnić jadłospis w dużą ilość surowych owoców i warzyw, produktów pełnoziarnistych, nasion roślin strączkowych, a także picie co najmniej dwóch litrów wody dziennie. Logicznym i naturalnym sposobem na nieprzyjemny zapach ciała jest odpowiednie i regularne dbanie o higienę osobistą.

Jeżeli kąpiesz się raz dziennie, w lecie zdecyduj się na podwójny natrysk rano i wieczorem. Również można przemywać wodą i mydłem obszary, które przyprawiają nam szczególnych problemów, a następnie potraktować je neutralnymi perfumami, jeżeli nie powodują podrażnień.

Sposoby na nieprzyjemny zapach

Jeżeli nieprzyjemny zapach niektórych okolic ciała jest Twoim koszmarem, zrezygnuj z używania antyperspirantów. Zatykają one pory i powodują, że zaczynamy “pachnieć” jeszcze intensywniej. Zamiast tego zdecyduj się na naturalne lub domowe sposoby na zapobieganie pocenia.

Niżej znajdziesz jeden z przepisów, które Ci w tym pomogą:

Składniki:

  • 5 liści mięty
  • 5 liści rozmarynu
  • 1 szklanka wrzącej wody (250ml)

Sposób przygotowania i stosowanie:

Pozostawić mieszankę do ostygnięcia, następnie przecedzić i przechowywać w słoiku. Każdego dnia zaleca się moczenia wacika kosmetycznego w mieszance i zastosowanie pod pachami i na obszary stóp. Również w usuwaniu nieprzyjemnego zapachu mogą pomóc olejki eteryczny na przykład z lawendy.

Kilka wskazówek

  • Zawsze możesz przygotować się, jeżeli czeka Cię długogodzinny pobyt poza domem. Weź ze sobą zapasowe ubranie na wypadek, gdyby zapach Twojego ciała wprawiał Cię w dyskomfort i zakłopotanie.
  • Inną domową metodą na walkę z nieprzyjemnym zapachem jest chlorofil i zielona herbata. Ten pierwszy pomoże w dokładnym oczyszczaniu ciała i eliminacji toksyn.
  • Można go przyjmować w kapsułkach, jednak bardziej naturalnym rozwiązaniem jest zasadzenie kiełków pszenicy, a następnie przygotowanie z nich koktajlu.
  • Zielona herbata natomiast nie tylko skutecznie podnosi temperaturę ciała i sprzyja spalaniu tłuszczów, ale i usuwa nadmiar toksyn. Eksperci zalecają picie od jednej do dwóch filiżanek zielonej herbaty dziennie.
  • Jeżeli nieprzyjemny zapach wydobywa się z obszaru pod pachami na skutek ekscesywnego używania dezodorantów i antyperspirantów można uciec się do złuszczania skóry przy użyciu mieszanki wodorowęglanu sodu i cytryny.
  • Uważaj jednak, by po zabiegu nie wychodzić na zewnątrz. Po kontakcie ze słońcem bowiem może dojść do powstawania plam na skórze.
  • Oprócz tego można przygotować własny antyperspirant, mieszając wodę z sodą oczyszczoną i stosować w okolicy stóp.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.