Niedoczynność tarczycy to choroba, która w większości przypadków dotyka kobiety, a we wczesnym stadium nie daje wyraźnych, niepokojących objawów. Niemniej jednak po pewnym czasie można zauważyć powolny przyrost masy ciała, nawracające uczucie zmęczenia, bóle stawów, wypadanie włosów czy łamliwość paznokci.
Funkcjonowanie tarczycy można kontrolować poprzez stosowanie leków, a o przepisaniu ich zawsze powinien decydować lekarz. To on pomoże odnaleźć odpowiednie leczenie, które w zależności od dolegliwości, będzie najbardziej efektywne i pomoże złagodzić niedoczynność tarczycy.
W związku z tym, że hormony wytwarzane przez tarczycę regulują wiele istotnych dla naszego zdrowia funkcji, warto poznać kilka naturalnych środków, które poprawią działanie tego narządu. Dziś w artykule znajdziesz cztery przydatne wskazówki!
Niedoczynność tarczycy i kilka naturalnych produktów
1. Lecznicza moc nasion
Jednym z najlepszych wskazówek, jakie warto zastosować w diecie w wypadku niedoczynności tarczycy jest redukcja spożycia węglowodanów. Nie chodzi tutaj o ich całkowite wyeliminowanie, ale ograniczenie, ponieważ nie zapominajmy, że węglowodany są ważnym źródłem energii dla organizmu.
Co dzieje się jednak w przypadku osób cierpiących na nadczynność tarczycy?
chorzy zwykle mają większy apetyt właśnie na produkty bogate w węglowodany. Dzieje się tak z powodu deficytu serotoniny, neuroprzekaźnika związanego z poczuciem spokoju i odczuwaniem przyjemności
konsekwencją nadmiernego spożycia węglowodanów jest otyłość, cukrzyca i choroby układu krążenia
W związku z tym w wypadku niedoczynności tego narządu musimy dostarczyć produkty, który zapewnią organizmowi potrzebną energię, jednocześnie jednak pozwolą na regulację jego funkcjonowania. Istnieją nasiona, które świetnie się tutaj sprawdzają:
nasiona chia (jeden z najskuteczniejszych produktów na niedoczynność tarczycy, który jednocześnie pomaga zredukować wagę)
2. Niedoczynność tarczycy, a olej kokosowy
Wprowadzenie na stałe do diety oleju kokosowego w wypadku problemów z tarczycą wpłynie na ten narząd z niesamowitą korzyścią.
Oprócz właściwości regulujących pracę gruczołu zarówno w wypadku niedoczynności, jak i nadczynności dodatkowo wzmocni układ immunologiczny. Zaowocuje to efektywniejszym radzeniem sobie z niektórymi objawami jak na przykład przyrost masy ciała.
Olej kokosowy jest bogaty w minerały, witaminy i enzymy. Usprawnia działanie naszego układu odpornościowego, co również zapewni obronę przed wieloma chorobami. Poprawi przebieg procesów trawiennych i lepsze wchłanianie substancji odżywczych oraz korzystnie wpłynie na poziom cholesterolu we krwi.
Olej kokosowy również pomaga w redukcji stresu oksydacyjnego spowodowanego deficytem hormonalnym. Dzięki temu skóra będzie bardziej elastyczna, a jedzenie jednej łyżki produktu dziennie pomoże wzmocnić włosy i paznokcie.
3. Diecie alkalicznej mówimy zdecydowane TAK!
Mimo dobranego leczenia trzeba pamiętać o uzupełnieniu terapii o zdrową dietę i odpowiednie nawyki. Kluczowe znaczenie ma regularna aktywność fizyczna, radzenie sobie ze stresem i lękiem oraz żywność. Najlepiej, jeżeli dieta będzie alkaliczna.
Jest ona synonimem zdrowego i dobrego samopoczucia. Dzięki niej możliwe jest wyregulowanie pracy narządów w tym i tarczycy oraz utrzymanie odpowiedniego pH.
Oto lista produktów, które zaliczane są do tych alkalizujących:
ogórek
pietruszka
burak
seler
czosnek
imbir
sałata
cebula
pomidor
pomarańcza
cytryna
oliwa z oliwek
4. Mieszanka z orzechami i miodem na niedoczynność tarczycy
Jedną z głównych funkcji tarczycy jest wydzielanie hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Zachowana równowaga między nimi odzwierciedla się poprzez odpowiednią przemianą materii.
Aby taką równowagę zachować, należy czym prędzej wprowadzić do diety odpowiednie produkty. Należą do nich między innymi orzechy włoskie i miód.
W orzechach znajdziemy selen, który jest niezbędnym pierwiastkiem śladowym. Dostarczenie jego odpowiednich ilości pozwoli zrównoważyć niedobory jodu. Aby orzechy odpowiednio spełniły swoją funkcję, zaleca się wybierać te ekologiczne.
Z drugiej strony, miód jest bogaty w kwasy omega-6, które pomagają w regulacji procesów hormonalnych organizmu. Zapobiega również spadkom energii związanych z powolnym działaniem tarczycy.
pierwszą rzeczą jaką należy zrobić to zaopatrzyć się w odpowiednią ilość zielonych orzechów włoskich. Można je znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością
wydobyć je z łupin i drobno posiekać nożem
orzechy umieścić w szklanym słoiku i zalać miodem
w takim stanie pozostawić na 10 dni, a po upływie tego czasu produkt będzie gotowy do spożycia
każdego ranka przyjmować jedną łyżkę preparatu (15g miodu z trzema kawałkami orzecha)
Jeżeli cierpisz na niedoczynność tarczycy mieszanka, ta z pewnością pozwoli złagodzić dokuczliwe objawy. Odważysz się ją wypróbować?
E., Hubalewska-Dydejczyk, A., & Huszno, B. (2007). Niedoczynność tarczycy na tle autoimmunologicznym. Immunologia.
Zakrzewska, E., Zegan, M., & Michota-Katulska, E. (2015). Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby hashimoto. Bromatologia i Chemia Toksykologiczna.
Nie ma wątpliwości, iż kawa wpływa na nasz mózg i wzmaga uczucie czujności, ze względu na jej właściwości stymulujące ośrodkowy układ nerwowy. Stąd odstawienie kofeiny może prowadzić do szeregu problemów. Nie martw się, nieprzyjemne konsekwencje występują przez krótki okres czasu. Zespół…
Przesuszone włosy to bardzo częsty problem. I choć istnieją gotowe, sklepowe maski i zabiegi, które obiecują nawilżenie i odżywienie, warto sięgnąć po domowe sposoby na skuteczne nawilżenie włosów. Ilość składników aktywnych w domowych maskach jest dużo, dużo większa! Ciągłe przesuszanie…
Czy wiesz, że cytrynowe remedium na bóle stawów skutecznie łagodzi dolegliwości i poprawia zdolności ruchowe organizmu? Dowiedz się, jak je przygotować i jak stosować, aby ta naturalna kuracja przyniosła pożądane rezultaty! Bóle stawów i skurcze mięśni to schorzenia występujące zwłaszcza…
Zakrzepy krwi to masa powstała w wyniku nagromadzenia się płytek krwi lub czerwonych krwinek w miejscu urazu czy pękniętego naczynia krwionośnego. Skrzepy są czymś normalnym i pomagają organizmowi uniknąć nadmiernej utraty krwi w przypadku obrażeń. Zakrzep może jednak być dość…
Wielu z nas spotyka się z problemami ze wzrokiem, które narastają z czasem. Przemęczenie wzroku, krótkowzroczność czy zaćma. Owszem, w wielu przypadkach schorzenia uzasadnione są naturalnym procesem starzenia. Czy poprawa wzroku jest możliwa? Istnieją pewne szkodliwe nawyki, których należy unikać…
Czy cierpisz na długotrwałe zmęczenie? Odkryj naturalne środki, które pomogą Ci dobrze odpocząć i odzyskać siły i witalność. Należy pamiętać, że chroniczne, długotrwałe zmęczenie może powodować nadwagę i inne zaburzenia związane z odżywianiem. Wszystko to może zagrażać dobru każdej osoby,…