Naturalne mydło dla cery wrażliwej

Ponieważ wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra nie toleruje chemicznych składników wielu produktów do jej pielęgnacji, zalecamy przygotowanie własnego, w 100% naturalnego mydła
Naturalne mydło dla cery wrażliwej

Ostatnia aktualizacja: 15 grudnia, 2016

Wrażliwa i skłonna do podrażnień skóra wymaga specjalnego traktowania. Mydło ze sklepowych półek zawiera ogromną ilość chemicznych składników, które dodatkowo pogarszają stan problematycznej skóry. Stosuj do jej pielęgnacji wyłącznie produkty na bazie naturalnych składników.

Pamiętaj, że mydło do mycia twarzy odgrywa ogromną rolę w codziennej pielęgnacji cery. Nie powinno ono zawierać w swym składzie siarczanów, alkoholu ani syntetycznych substancji zapachowych.

Chcielibyśmy dziś podzielić się z tobą recepturą na domowej roboty mydło do mycia twarzy, w 100% naturalne. Wykazuje ono właściwości łagodzące, nawilżające i regenerujące wrażliwą skórę twarzy.

Jakie mydło jest najodpowiedniejsze dla skóry wrażliwej?

Musimy być bardzo wymagające, jeśli chodzi o produkty, które wybieramy do pielęgnacji skóry wrażliwej. Jeśli będą one zbyt mocne, mogą prowadzić do silnych podrażnień i reakcji alergicznych. Osoby z wrażliwą skórą mają w zwyczaju używanie delikatnych kosmetyków z apteki.

Pamiętajmy jednak, że i one mogą zawierać sporo substancji chemicznych i nie zawsze nasza skóra będzie je tolerowała. Dobrym rozwiązaniem okazuje się samodzielne przygotowywanie produktów do pielęgnacji twarzy wyłącznie z naturalnych składników.

Problemy skórne

Ich receptura nie jest skomplikowana, a cena znacznie niższa niż produktów ze sklepowych półek. Do pielęgnacji wrażliwej i problematycznej cery należy stosować produkty o silnych właściwościach nawilżających.

Powinny być one jednak odpowiednio zrównoważone – tylko wtedy są w stanie naturalnie regulować wydzielanie łoju, zachowujący przy tym prawidłowe pH skóry. Poniżej wyszczególniamy składniki, jakie powinno zawierać dobre naturalne mydło do twarzy.

Gliceryna

Gliceryna jest związkiem pochodzenia roślinnego, który powszechnie jest stosowany w produkcji kosmetyków. W odróżnieniu od siarczanów, które wysuszają skórę i zaburzają jej pH, gliceryna nie tylko doskonale oczyszcza cerę, ale również prawidłowo ją nawilża i utrzymuje jej elastyczność.

Co więcej, gliceryna hamuje przedwczesne starzenie się komórek skóry oraz posiada właściwości łagodzące. Stąd też zalecana jest do pielęgnacji skóry wrażliwej i z problemami.

Kupuj gliceryną wyłącznie w 100% naturalną, nieperfumowaną, płynną lub w postaci kostki mydła.

Masło kakaowe

Masło kakaowe

Masło kakaowe jest produktem kosmetycznym niezwykle bogatym w cenne tłuszcze, a co za tym idzie – bardzo odżywczym. Stanowi idealne dopełnienie oczyszczających właściwości gliceryny i glinki.

Masło kakaowe jest bogatym źródłem antyoksydantów, witamin i składników mineralnych, które zapobiegają przedwczesnemu starzeniu się komórek skóry i odbudowują naturalną elastyczność cery.

Ponadto produkt ten sprawia, że nasze domowej receptury mydło nabiera gęstej tekstury.

Glinka biała, czerwona lub różowa

Te trzy glinki w proszku są wręcz niezastąpione przy pielęgnacji wrażliwej i problematycznej cery. Wybierz białą, czerwoną lub różową, ponieważ zielona i szara są bardzo silne w działaniu i mogłyby podrażnić delikatną skórę twarzy.

Glinka jest naturalnym produktem bardzo bogatym w składniki mineralne, pomaga regulować wydzielanie łoju i nie zaburza prawidłowego pH skóry. Jednocześnie zapobiega pojawianiu się pryszczy i wszelkiego rodzaju innych niedoskonałości.

Olej migdałowy

Olej migdałowy

Tłoczony na zimno olej migdałowy nie dość tego, że jest bardzo tani, jest również bardzo bogatym źródłem składników odżywczych, zapewnia skórze jedwabistą teksturę oraz odpowiedni poziom nawilżenia. Dodatkowo łagodzi podrażnienia i stany zapalne.

Olej migdałowy jest doskonałym naturalnym kosmetykiem dla osób z wrażliwą cerą, egzemą, opryszczką, łuszczycą, świądem, a nawet poparzeniami i bliznami.

Olejek lawendowy

Olejek lawendowy idealnie nadaje się do pielęgnacji wszystkich typów skóry, a to dzięki swym cudownym właściwościom regulującym pH skóry oraz produkcję łoju. Dlatego też jest on składnikiem wielu kosmetyków i produktów pielęgnacyjnych.

Olejek lawendowy posiada również silne właściwości antyseptyczne i łagodzące podrażnienia oraz dodatkowo wspomaga działanie innych składników. Co więcej, wspomaga regenerację komórek skóry, zapobiega powstawaniu szpecących blizn, rozstępów i zmarszczek.

Relaksujące i odprężające właściwości lawendy bardzo korzystnie wpływają na pracę układu nerwowego, dzięki czemu doskonale zwalcza wszelkiego rodzaju problemy skórne będące wynikiem zaburzeń na tle nerwowym i emocjonalnym.

Proporcje

Naturalne mydło lawendowe

Aby przygotować domowej receptury mydło do twarzy wrażliwej, będą ci potrzebne następujące składniki:

  • 1 kostka gliceryny (100 o 120 g)
  • 4 łyżki maska kakaowego (50 g)
  • 2 łyżki oleju migdałowego (30 g)
  • 2 czubate łyżki białej, czerwonej lub różowej glinki (40 g)
  • 15 kropli olejku lawendowego

Jak przygotować mydło do twarzy wrażliwej?

Przepis na mydło jest bardzo prosty, wystarczy wykonać poniższe kroki:

  • Rozpuść glicerynę i masło kakaowe w bemarze.
  • Kiedy obydwa produkty osiągną płynną konsystencję, zmniejsz ogień tak, by tylko utrzymać ciepło, a następnie dodaj olej migdałowy i glinkę w proszku.
  • Wymieszaj dokładnie wszystkie składniki, zdejmij z ognia, a na koniec dodaj olejek lawendowy.
  • Umieść powstałą masę w foremkach, które nadzą kształt mydłu. Jeśli chcesz, możesz użyć podstawy z plastikowych butelek albo czegoś podobnego.
  • Po ostudzeniu twoje mydło będzie gotowe do użytku!

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Fluhr, J. W., Darlenski, R., & Surber, C. J. B. J. (2008). Glycerol and the skin: holistic approach to its origin and functions. British Journal of Dermatology159(1), 23-34. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1365-2133.2008.08643.x. Accessed 16/04/2020.
  • Gasser, P., Lati, E., Peno‐Mazzarino, L., Bouzoud, D., Allegaert, L., & Bernaert, H. (2008). Cocoa polyphenols and their influence on parameters involved in ex vivo skin restructuring. International journal of cosmetic science30(5), 339-345. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2008.00457.x. Accessed 16/04/2020.
  • Mayo Clinic (2019). Dermatitis. Available at: https://www.mayoclinic.org/es-es/diseases-conditions/dermatitis-eczema/symptoms-causes/syc-20352380. Accessed 16/04/2020.
  • Moraes, J. D. D., Bertolino, S. R. A., Cuffini, S. L., Ducart, D. F., Bretzke, P. E., & Leonardi, G. R. (2017). Clay minerals: properties and applications to dermocosmetic products and perspectives of natural raw materials for therapeutic purposes—a review. International journal of pharmaceutics534(1-2), 213-219. Available at: https://doi.org/10.1016/j.ijpharm.2017.10.031. Accessed 16/04/2020.
  • Rawlings, A. V., & Lombard, K. J. (2012). A review on the extensive skin benefits of mineral oil. International journal of cosmetic science34(6), 511-518. Available at: https://doi.org/10.1111/j.1468-2494.2012.00752.x. Accessed 16/04/2020.
  • Vakilian, K., Atarha, M., Bekhradi, R., & Chaman, R. (2011). Healing advantages of lavender essential oil during episiotomy recovery: a clinical trial. Complementary therapies in clinical practice17(1), 50-53. Available at: https://doi.org/10.1016/j.ctcp.2010.05.006. Accessed 16/04/2020.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.