Napoje gazowane - Nie łącz ich z tymi produktami!
Napoje gazowane, jak wszyscy doskonale wiemy, nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu. Mimo wszystko wiele osób wciąż nie wyobraża sobie dnia bez butelki coli czy fanty prosto z lodówki.
W dzisiejszym artykule chcemy jednak zwrócić uwagę na coś innego – istnieją bowiem produkty, których pod żadnym pozorem nie warto łączyć z napojami gazowanymi, gdyż może prowadzić to do wielu groźnych konsekwencji zdrowotnych.
Jeśli chcesz dowiedzieć się, w połączeniu z jakimi produktami napoje gazowane są dla Ciebie szczególnie niebezpieczne, koniecznie czytaj dalej!
Napoje gazowane i inne produkty – zakazane kombinacje
Być może nie zawsze zdajemy sobie sprawę, ale wszystko co trafia do naszego organizmu – czy to napój, czy posiłek – może łączyć się z innymi dostarczonymi wcześniej substancjami. A także prowadzić do reakcji chemicznych zagrażających naszemu zdrowiu i życiu.
Wielu z nas wydaje się, że nie ma niczego złego w popijaniu coli do obfitego obiadu. Chcemy jednak zwrócić Twoją uwagę na te produkty, których naprawdę nie można łączyć z takim napojem.
Przeczytaj również: Coca cola – jak wpływa na nasz organizm?
Mleko
Zapewne zastanawiasz się, kto normalny łączyłby mleko z colą? Oczywiście nie chodzi nam o przelewanie obydwu tych napojów do jednej szklanki. Musisz jednak spojrzeć na to z szerszej perspektywy. Dajmy na to wszelkie desery zawierające śmietanę – do ich przygotowania potrzebne było przecież mleko!
Gdy taki deser dotrze do Twojego żołądka, a tam połączy się z colą czy innym napojem gazowanym, wytwarzające się kwasy mogą wywoływać między innymi takie dolegliwości jak skurcze, ból brzucha, refluks, zgagę czy niestrawność.
Kawa a napoje gazowane
Tak samo jak w przypadku mleka, nie podejrzewamy nikogo o łączenie kawy bezpośrednio z colą. Trzeba jednak pamiętać o tym, że choć brzydzi nas sama myśl o połączeniu tych dwóch napojów w jednym naczyniu, gdy oba trafiają do tego samego organu – naszego żołądka – już nie jesteśmy tacy ostrożni.
Bardzo często przecież do obiadu pijemy colę, a po obiedzie od razu sięgamy po słodki deser i filiżankę kawy.
Zarówno kawa, jak i cola zawierają duże dawki kofeiny. Odradza się więc picie tych napojów wieczorem, jako że mogą wywoływać bezsenność, problemy z zasypianiem czy nawet koszmary. Co więcej, połączenie kawy z napojem gazowanym wytwarza w żołądku swego rodzaju pianę o bardzo kwaśnym pH.
Przez to będziesz czuć się pobudzona. Mogą wystąpić także takie objawy jak skurcze czy niestrawność.
Słodycze i ciasta
Wiele osób nie wyobraża sobie zwykłego dnia (a już tym bardziej Świąt czy imprezy urodzinowej!) bez kilku dużych kawałków słodkiego ciastka z kremem lub innego deseru.
Napoje gazowane, które same nie są pozbawione cukru, w połączeniu z dodatkową jego dawką mogą więc przyczynić się do niebezpiecznego podniesienia poziomu glukozy we krwi.
Brzmi to przerażająco, ale w rzeczywistości może prowadzić to nawet do zatrzymania akcji serca! Wysoki poziom cukru we krwi sprawia także, że jesteśmy bardzo pobudzeni i nerwowi. Pamiętaj – nie łącz deserów z colą i innymi napojami gazowanymi, a unikniesz przykrych konsekwencji.
Pikantne potrawy
Pikantne przyprawy takie jak chili, pieprz cayenne czy curry dodają smaku wielu potrawom. Warto jednak pamiętać, że jednocześnie podnoszą one temperaturę naszego ciała. Właśnie dlatego od razu po ich spożyciu tak bardzo chce nam się pić.
Zastanów się jednak dwa razy, zanim w pierwszym odruchu sięgniesz po napoje gazowane.
Napoje gazowane w wysokiej temperaturze ulegają przekształceniu w kwas siarkowy. Jeśli sądzisz więc, że napojem gazowanym ugasisz pragnienie i obniżysz temperaturę w swoim żołądku, jesteś niestety w błędzie.
Miętowe dropsy a napoje gazowane
Przeprowadź prosty eksperyment, żeby na własne oczy zobaczyć, co może się wydarzyć, gdy napój gazowany wejdzie w reakcję z miętowym dropsem. Umieść cukierek w szklance i zalej go colą.
Poczekaj na reakcję. Wybuch, który zobaczysz to efekt reakcji, która zaszła między dropsem a bąbelkami w gazowanym napoju. Wyobraź sobie teraz, co mogłoby się wydarzyć, gdyby taka sama reakcja zaszła wewnątrz Twojego organizmu. To naprawdę niebezpieczne!
Co dzieje się w Twoim organizmie, gdy pijesz napoje gazowane?
Podkreślmy to jeszcze raz – napoje gazowane nie są dobre dla Twojego zdrowia, niezależnie od tego, z jakimi produktami je połączysz. Są osoby, które całkiem otwarcie twierdzą, że napoje tego rodzaju nadają się absolutnie do wszystkiego… oprócz spożycia. Oto co dzieje się w Twoim organizmie bezpośrednio po wypiciu gazowanego napoju:
Przeczytaj również: Coca cola – 11 praktycznych zastosowań
Po 10 minutach od spożycia
Szklanka coli to około 10 łyżek stołowych cukru. Tak, dokładnie tyle. Cała miseczka cukru, która trafia prosto do Twojego organizmu. Nie dajmy zwieść się coli czy innym napojom tego typu – nie dodają nam one energii i nie poprawiają koncentracji.
One jedynie wywołują zaburzenie poziomu cukru we krwi, a to nie może przejść bez żadnych konsekwencji.
Po 20 minutach
Następuje wyrzut insuliny do krwi, a wątroba pracuje bardzo ciężko, aby przetworzyć otrzymany cukier. Efektem ubocznym jest fakt, iż cukier ten zostaje przekształcony w tłuszcz.
Po 40 minutach
W organizmie zaczyna działać kofeina – rozszerzają się źrenice, podnosi się ciśnienie krwi.
Nie czujemy zmęczenia, jako że wątroba uwalnia cukier do krwiobiegu.
Po 45 minutach
Zwiększa się produkcja hormonu o nazwie dopamina – odpowiedzialnego za stymulowanie obszaru mózgu, dzięki któremu odczuwamy przyjemność i satysfakcję. Właśnie dlatego tak bardzo lubimy napoje gazowane. Mają one efekt, jak większość narkotyków.
Po 1 godzinie
Wraz z moczem z organizmu wypłukiwany jest wapń. W większym natężeniu może prowadzić to nawet do osteoporozy, osłabienia zębów i kości. Kwas fosforowy obecny w napojach gazowanych łączy się także z magnezem i cynkiem.
Efekt moczopędny wywoływany przez słodkie gazowane napoje jest bardzo mylący – z moczem nie pozbywamy się toksyn, lecz ważnych substancji odżywczych. W konsekwencji prowadzi to do osłabienia organizmu i rozdrażnienia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Landi F., Calvani R., Tosato M., Martone AM., et al., Protein intake and muscle heatlh in old age: from biological plausibility to clinical evidence. Nutrients, 2016. 8 (5): 295.
- Carreon CC., Parsh B., How to recognize caffeine overdose. Nursing, 2019 49 (4): 52-55.
- Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., Caprnda M., et al., Chili pepper as a body weigth loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.