Nadmierne owłosienie - sposoby usuwania
Nadmierne owłosienie w obrębie najróżniejszych partii ciała wywołane jest szeregiem przyczyn. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety. W tym artykule dokładniej przedstawimy ci nadmierne owłosienie. Opowiemy o jego przyczynach oraz sposobach usuwania. Czytaj dalej!
Obfite owłosienie vs nadmierne owłosienie
Włosy niektórych kobiet w obrębie takich części ciała, jak nogi, plecy, czy twarz rosną w większej ilości niż “normalnie”. Nie jest to żaden problem zdrowotny, jednak na pewno wpływa na poczucie atrakcyjności. Jest to więc stan, który wymaga szczególnej uwagi.
Kiedyś już pisaliśmy o obfitym owłosieniu, ale czy wiesz, że istnieje też coś takiego, jak nadmierne owłosienie? Można je zauważyć w wielu partiach ciała, jak chociażby: szyja, broda, klatka piersiowa, nogi, plecy, ramiona, czy obszar poniżej pępka.
Stan ten często związany jest z hirsutyzmem – zjawiskiem nadmiernego owłosienia typu męskiego, który czasami pojawia się jako mały problem. W bardzo rzadkich przypadkach natomiast uznaje się go za poważną chorobę, która wręcz umożliwia czerpanie przyjemności z życia.
Włosy na naszym ciele
Pomimo golenia, depilacji woskiem czy stosowania jakiejkolwiek innej metody usuwania niechcianych włosków, szczególne na nogach i pod pachami, wciąż są one obecne na znacznej części naszego ciała (z wyjątkiem dłoni, podeszwa stóp i błon śluzowych).
Włosy nie posiadają gruczołów łojowych i składają się z bardzo krótki i cienkich (nie więcej niż 2 mm) kapilar włóknistych. Gdy rosną, stają się jednocześnie grubsze i bardziej suche. Dzieje się tak często za sprawą hormonu płciowego zwanego androgenem.
Jego produkcja jest zdecydowanie bardziej intensywna u mężczyzn – z tego też powodu mają oni na ciele o wiele więcej włosów niż kobiety. Warto jednak zauważyć, że u niektórych kobiet pojawia się zwiększona jego produkcja, co wiąże się z dłuższymi, grubszymi i ciemniejszymi włoskami w różnych miejscach na ciele.
Innym czynnikiem, który wpływa na hirsutyzm i nadmierne owłosienie u kobiet są ich geny. Mieszki włosowe reagują na różne hormony, na przykład testosteron (kolejny “męski hormon”). Obszar, w obrębie którego hormon ten udziela się najbardziej, są okolice intymne.
Dlatego też włoski tam w porównaniu z włosami na innych obszarach ciała, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, są gęstsze i grubsze. To samo dotyczy równie gęstszych i grubszych włosków pod pachami.
Mężczyźni zwykle mają grubsze i dłuższe włosy niż kobiety w takich obszarach, jak klatka piersiowa, plecy i brzuch. U wielu kobiet mogą one nawet być ledwo wyczuwalne. Gdy jednak występuje zwiększone wytwarzanie androgenu, ich włoski stają się dłuższe i grubsze – czasami nawet do tego stopnia, że trudno je odróżnić od męskich.
Dlaczego u niektórych kobiet wzrasta poziom androgenu? Może to być spowodowane różnymi zmianami patologicznymi, jak na przykład wrodzony przerost nadnerczy (jest to choroba genetyczna, która dotyka gruczoły nadnerczowe i powoduje zwiększone wytwarzanie kortyzolu lub hormonów płciowych) albo zespół policystycznych jajników.
Nadmierne owłosienie może być spowodowane także napięciem, stresem, nadwagą oraz niepłodnością.
Sposoby na nadmierne owłosienie
Ze względu na wiele różnych technik usuwania owłosienia i zabiegów, które redukują produkcję poszczególnych hormonów, nadmierne owłosienie nie jest już traktowane z medycznego punktu widzenia jako poważna dolegliwość.
Większość specjalistów uważa go obecnie przede wszystkim za problem estetyczny. Warto jednak pamiętać, że może on powodować u kobiet obniżenie samooceny, depresję i brak pewności siebie.
Gdy pojawia się nadmierne owłosienie, możliwe, że jest ono spowodowane stresem sprzyjającym produkcji hormonów. Wyróżnia się kilka innych hormonów, które mogą przeciwdziałać temu zjawisku (mogą być one przepisane przez lekarza).
Jeśli pacjent nie chce przyjmować żadnych leków, aby zwalczyć hirsutyzm, należy wtedy zastosować tradycyjne metody depilacji.
Depilacja woskiem
To najbardziej popularna metoda usuwania owłosienia w Hiszpanii i paru krajach amerykańskich. Można zdecydować się na nią w domu lub salonie kosmetycznym. Depilacja woskiem oferuje korzyści, jakich nie są w stanie przynieść żadne inne metody, jak chociażby wolniejsze odrastanie włosków (od 4 do 5 tygodni, w zależności od kobiety).
Wraz z upływem czasu i regularnie stosowanej depilacji woskiem, korzeń włosa staje się słabszy i cieńszy. Wadą tej metody jest niewątpliwie ból, szczególnie gdy w danej okolicy rośnie dużo włosków.
Możesz jednak skorzystać z kilku metod woskowania, jak chociażby stosowania kilku pasków na raz, które zdecydowanie ułatwiają całe zadanie.
Golenie
Ten sposób obejmuje zarówno golenie maszynką ręczną, jak i elektroniczną – sprzętem, którego używają również mężczyźni (w niektórych sklepach jedyną różnicą jest kolor – różowy dla pań, nic więcej). Istnieje przekonanie, że na skutek stosowania tej techniki włoski odrastają grubszymi i ciemniejszymi, jednak nie zostało to udowodnione.
Metoda ta jest bezbolesna, jednak osoby cierpiące na nadmierne owłosienie muszą wykorzystywać ją bardzo często, przynajmniej raz w tygodniu. Nie zaleca się stosowania jej w obrębie obszarów wrażliwych, jak na przykład twarz. Najlepiej golić włoski pod prysznicem, gdyż ciepła woda dobrze otwiera pory.
Depilacja pęsetą
Ten sposób usuwania włosów nie jest zalecany w przypadku kobiet z hirsutyzmem, ponieważ można go stosować wyłącznie sporadycznie, aby usunąć zaledwie parę włosków.
Laserowe usuwanie owłosienia
Depilację laserową przeprowadza się w specjalistycznych klinikach. Może ona być rozwiązaniem dla kobiet z nadmiernym owłosieniem. Niestety, jest dość droga i nie zapewnia 100% skuteczności.
Krem do depilacji
To prosty i bezbolesny sposób usuwania nadmiernego owłosienia. U niektórych kobiet jednak może spowodować podrażnienie skóry. Przed skorzystaniem z tej metody zaleca się wykonanie małego testu polegającego na aplikacji odrobiny kremu na skórę nogi.
Jeśli obszar ten zaczerwieni się, zacznie swędzieć lub piec, należy natychmiast usunąć krem i nie używać go ponownie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Tiwari, S. (2008). Plants: A rich source of herbal medicine. Journal of Natural Products.
- Patel, S., Dixit, V. K., Chauhan, N., Sharma, V., & Thakur, M. (2015). Hair Growth: Focus on Herbal Therapeutic Agent. Current Drug Discovery Technologies. https://doi.org/10.2174/1570163812666150610115055
- Prendergast, P. M., & Shiffman, M. A. (2012). Aesthetic medicine: Art and techniques. Aesthetic Medicine: Art and Techniques. https://doi.org/10.1007/978-3-642-20113-4
- Kole, P. L., Jadhav, H. R., Thakurdesai, P., & Nagappa, A. N. (2005). Cosmetics potential of herbal extracts. Natural Product Radiance.