Ciemnym plamom pod pachami mówimy NIE!

Ciemnym plamom pod pachami mówimy NIE!

Ostatnia aktualizacja: 08 kwietnia, 2019

Chyba nie ma większego utrapienia jak świadomość tego, że pod pachami pojawiły nam się koszmarne, ciemne, nieestetyczne plamy. Może to krępować do tego stopnia, że zaczynamy unikać noszenia ubrań bez rękawów czy podnoszenia rąk do góry.

Pojawienie się plam pod pachami, może nastąpić na skutek wielu czynników, ale na szczęście istnieje kilka skutecznych domowych sposobów, które pomogą zwalczyć nam ten problem.

Co warto wiedzieć na temat plam pod pachami?

Powyższy problem może nas spotkać z przeróżnych powodów: niewłaściwe utrzymywanie higieny, nadmierna potliwość, nagromadzenie martwych komórek, zbyt ciasne ubrania powodujące tarcie w tych okolicach, używanie dezodorantów i kosmetyków z dodatkiem alkoholu, depilacja przy użyciu wosku — te wszystkie czynniki mogą powodować ciemnienie dołów pachowych.

Innymi przyczynami mogą być zbyt długa ekspozycja na promienie słoneczne, zaburzenia hormonalne, niedostateczne nawodnienie i suchość tych okolic ciała. Problem ten jest dość uciążliwy i krępujący i może skutecznie odebrać chęć do brania udziału w życiu towarzyskim.

kobiety pachy

Kilka sposobów na zapobieganie powstawania ciemnych przebarwień pod pachami:

 • Do depilacji tej okolicy ciała nie używaj maszynki do golenia: w ostateczności, gdy się spieszymy, możemy uciec się do tej metody, podczas gdy bierzemy prysznic. Tak czy inaczej, w odróżnieniu od innych metod depilacja przy użyciu maszynki powoduje, że pachy staja się z każdym razem coraz ciemniejsze.
 • Niektóre kobiety, które posiadają białą skórę pod pachami, mogą mieć ten sam problem, używając wosku do depilacji.
 • Unikaj używania dużej ilości dezodorantów i antyperspirantów: uniemożliwiają one prawidłowe oddychanie skóry pod pachami, zatykając przy tym pory i zakłócając naturalny proces produkcji potu.
 • Skutkiem tego jest gromadzenie się zanieczyszczeń i powstawanie ciemnych plam. Kosmetyki te powodują jedynie, że zapach jest z każdym razem coraz silniejszy, a nakładając je raz po raz, zwiększamy tylko warstwę zatykająca. Zamiast tego zalecane jest używanie zwykłej wody z dodatkiem mydła lub perfum.
Pachy
 • Regularnie dbaj o higienę pach: myj je codziennie, a nawet kilka razy dziennie szczególnie w gorące dni i po wykonaniu wysiłku fizycznego.
 • Używaj odzieży z bawełny: szczególne zalecana jest w okresie letnim. W ten sposób unikniesz nadmiernego pocenia się, a co za tym idzie powstawania ciemnych plam pod pachami
 • Unikaj kremów do depilacji: regularne ich stosowanie sprzyja powstawaniu przebarwień.
 • Staraj się nie podrażniać tej okolicy ciała: kiedy oprócz ciemnych plam zauważysz, że skóra zaczyna się łuszczyć, swędzieć i wydzielane jest więcej nieprzyjemnego zapachu niż zwykle, może to być skutek infekcji bakteryjnej lub alergii. Najlepiej wtedy skonsultować się z dermatologiem.

Domowe sposoby na wybielenie pach

Jogurt: jeden z najlepszych środków do usuwania plam pod pachami. Nasmaruj pachy jedna łyżka jogurtu przed kąpielą i pozostaw na 20 minut. Następnie opłukaj obficie ciepła woda. Zabieg ten powtarzaj codziennie przez minimum tydzień.

4#:Pachami.jpg
 • Pumeks: podczas kąpieli można przeznaczyć chwile dla zdrowia i piękna naszego ciała. Pocieraj miejsce pod pachami delikatnie przez około dwie minuty. Powtarzaj ten zabieg raz w tygodniu. Pomoże to usunąć martwe komórki skóry i dzięki temu pachy będą wyglądać zdrowo i świeżo.
 • Cytryna: ma podobne właściwości do pumeksu, a oprócz tego rozjaśnia ciemne miejsca. Dzięki cytrynie uzyskamy efekt czystych, jasnych pach. Pocieraj ciemne plamy połówka cytryny przynajmniej co dwa dni.
 • Rób to zawsze przed kąpielą. Wmasowuj sok okrężnymi ruchami i pozostaw na 15 minut. Kwas cytrynowy ma właściwości bakteriobójcze, a dodatkowo rozjaśni ciemne plamy pod pachami.
 • Peeling: ten, którego normalnie używasz do twarzy, może posłużyć również do skóry pod pachami. Pomaga w usunięciu martwych komórek i pozostawia skórę bielszą. Możesz też wykonać podobny kosmetyk samemu, używając cukru lub gruboziarnistej soli z miodem, lub oliwą z oliwek.
 • W Twojej kuchni na pewno znajdziesz wiele innych produktów, które świetnie nadadzą się jako składnik do stworzenia takiego peelingu. Służyć ma on przede wszystkim do usunięcia zanieczyszczeń, a potem powinien zostać spłukany woda.
 • Drzewo sandałowe: sproszkowane dodać do wody różanej i dokładnie wymieszać. Wmasowywać w pachy przez dwie minuty ruchem okrężnym, a następnie spłukać przy użyciu wody i dokładnie osuszyć.
Wybielanie pachami

Inne metody

 • Ogórek: wyciąg z soku z ogórków należy wymieszać z odrobiną kurkumy (dostaniemy ją w sklepach ze zdrową żywnością). Dla uzyskania lepszych efektów i wzmocnienia działania ogórka można dodać sok z połówki cytryny. Nałóż otrzymany preparat i zostaw na 30 minut, a następnie zmyj dokładnie dużą ilością ciepłej wody.
 • Pomarańcza: sproszkowane skórki pomarańczy wymieszaj z łyżką jogurtu. Tak uzyskaną miksturę nałóż na skórę pod pachami i pozostaw na 20 minut. Po upływie zalecanego czasu opłukaj zimną lub letnią wodą.
 • Sok z ziemniaka: obierz ziemniaki i zblenduj. Tak uzyskany preparat jest świetnym produktem działającym wybielająco na ciemne plamy pod pachami. Uzyskaną miksturę nakładaj wacikiem kosmetycznym i pozostaw aż do wyschnięcia, a następnie usuń. Można również nacierać doły pachowe bezpośrednio plastrami z ziemniaka. Zaleca się stosowanie dwa razy w tygodniu,
 • Soda oczyszczona: w pojemniku wymieszać proszek z dodatkiem wody aż do uzyskania jednolitej pasty. Najlepiej stosować ją przed spaniem, a jeżeli to możliwe pozostawić na cala noc. Następnego dnia zmyć dokładnie dużą ilością wody.

6#:Pachami.jpg

 • Owsianka: świetna forma peelingu dla pach. Wymieszać płatki owsiane z łyżką miodu i sokiem z połowy cytryny. Umieścić na skórze pod pachami na czas jednej godziny i spłukać. Powtarzać zabieg dwa razy w tygodniu
 • Ocet jabłkowy: jest składnikiem używanym w wielu przepisach na preparaty do pielęgnacji skóry. Za względu na zawartość kwasów działa bakteriobójczo i zapobiega rozmnażaniu się bakterii.
 • Usuwa również nieprzyjemny zapach i jednocześnie wybiela ciemne miejsca. Zanurzonym w occie wacikiem kosmetycznym należy przemywać miejsca pod pachami przynajmniej raz w tygodniu.

Zdjęcia zamieszczone dzięki uprzejmości Stephen Fyfe, Georges M Groutas, iamtheo, Elvert Barnes.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.