Nadmiar tkanki tłuszczowej - 5 rzeczy, by temu zaradzić
Od wielu masz nadmiar tkanki tłuszczowej i bezskutecznie starasz się schudnąć? To częsty problem, który ma swoje rozwiązanie. Ważne, aby zdać sobie sprawę, że często szkopuł tkwi w naszej niedokładności i niewiedzy. W tym artykule poznasz kilka trików, które pozwolą Ci zdrowo i skutecznie zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej.
Czy jesteś gotowy na zmianę swojego wizerunku?
Musimy pamiętać, że nawet najmniejsze nawyki mogą odbijać się na naszym zdrowiu i wywoływać nadmiar tkanki tłuszczowej: na brzuchu, na udach, we wszystkich znienawidzonych przez nas miejscach. Idealna waga nie opiera się tylko na surowej diecie.
Przyjrzyj się wymienionym przez nas wskazówkom i wprowadź do swojego życia odpowiednie zmiany. W krótkim czasie zauważysz, jak zmienia się Twoje ciało i, co więcej, będziesz mógł zapobiec potencjalnemu gromadzeniu się tłuszczu.
1. Unikaj restrykcyjnych diet
Zdecydowanie odradzamy omijanie posiłków. Kiedy przestajesz jeść, Twój organizm próbując zaspokoić potrzeby energetyczne, odkłada je na później w postaci tkanki tłuszczowej.
Tkanka tłuszczowa, zlokalizowana głównie w warstwie podskórnej, pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji. Odpowiada m.in. za magazynowanie substancji odżywczych i pełni rolę termoizolacyjną.
Należy więc mieć na uwadze, że organizm potrzebuje zarówno węglowodanów, jak i tłuszczów, które stanowią ważne źródło energii potrzebnej do wykonywania codziennych czynności. To oznacza, że paradoksalnie, aby schudnąć, musimy jeść. Kluczem jest dobra dieta.
Najlepsze, co można zrobić to spożywać kilka małych posiłków w ciągu całego dnia. W ten sposób ciało ma pewność, że co jakiś czas może spodziewać się dostawy składników odżywczych i przestanie chomikować tłuszcz na później. Brzmi to sensownie, prawda?
2. Naturalna żywność zamiast przetworzonych produktów
Nadmiar tkanki tłuszczowej może zostać zredukowany, jeśli odrzucimy wszelkiego rodzaju półprodukty, przetworzone zamienniki w zamian za to, co oferuje nam Matka Natura.
Powinniśmy włożyć wszystkie nasze siły w to, aby dieta obfitowała w naturalne pokarmy. Takie, które są pozbawione substancji słodzących i chemikaliów.
To one przyczyniają się do nagromadzania nadwyżki kalorii. Kiedy ich szybko nie spalimy, przemienią się w znienawidzony nadmiar tkanki tłuszczowej.
Skieruj swoją uwagę na naturalną żywność. Prostym przykładem jest robienie własnego soku w domu zamiast kupowania gotowego w supermarkecie. Sok pomarańczowy ze sklepu nigdy nie zastąpi tego świeżo wyciskanego w domowym zaciszu.
Krok po kroku wyeliminuj ze swojej diety żywność wysokoprzetworzoną, m.in. słodycze, słone przekąski, żywność typu instant. To produkty pełne konserwantów, ulepszaczy, a także cukrów prostych, niezdrowych tłuszczów oraz pustych kalorii.
Przeczytaj również: Zielony sok z jabłka, ogórka i imbiru na utratę wagi
3. Pożywne śniadanie jako sposób na utratę wagi
Aby utrzymać doskonałą wagę należy spożywać co najmniej 5 posiłków dziennie. Śniadanie jest zdecydowanie najcenniejszym z nich wszystkich. Jako pierwsze dostarcza do organizmu ważnych składników odżywczych i zapewnia energię na resztę dnia.
Udowodniono bowiem, iż ludzie, którzy codziennie spożywają pożywne śniadanie mają mniejszą skłonność do przybierania na wadze, co więcej zauważają zmniejszający się nadmiar tkanki tłuszczowej.
Czy to nie wspaniałe? Możemy zaczynać dzień od smacznego śniadania i chudnąć!
Nasz organizm potrzebuje bodźca, który po długim śnie zmobilizuje metabolizm. Ciało potrzebuje składników odżywczych, błonnika i co za tym idzie energii do wykonywania codziennych czynności.
Niezjedzenie śniadania zaowocuje przyrostem wagi. Ciało bowiem gromadzi tłuszcz na później. Dokładnie zbadaj też o to, z czego składa się Twój pierwszy posiłek.
Powinien łączyć ze sobą trzy mikroskładniki: zdrowe tłuszcze, białka i węglowodany. W ten sposób organizm będzie gotowy do stawiania czoła codziennym wyzwaniom.
4. Rozsądnie dobieraj sosy do posiłków
Nadmiar tłuszczu może być widoczny w każdym miejscu na naszym ciele. Najczęściej jednak z nadmiarem tkanki tłuszczowej mamy do czynienia na brzuchu, udach, biodrach, pośladkach, ramionach czy piersiach.
Zwrócenie uwagi na dodatki serwowane do posiłków wydaje się być błahostką, jednak ma kluczowe znaczenie w procesie zrzucania zbędnych kilogramów.
Unikaj nasyconych i niezdrowych tłuszczów, które zawarte są w gotowych sosach i przetworzonych dressingach. Zobaczysz, jak wielką przyjemność może sprawić przyrządzenie własnego majonezu czy musztardy.
Zrobiony od podstaw sos winegret smakuje zupełnie inaczej, a co ważniejsze – nie tuczy. Może się wydawać, że wymaga to zbyt wiele wysiłku, ale efekty udowodnią Ci, że warto.
Co jeszcze jest niezwykle istotne? Zdrowie naszych tętnic i serce w dobrej kondycji. Przetworzone, sztuczne produkty mają destrukcyjny wpływ na tętnice i układ sercowo-naczyniowy. Na szczęście masz do dyspozycji zdrowe tłuszcze, takie jak: oleje z awokado, olej kokosowy czy oliwę extra virgin.
5. Nadmiar tkanki tłuszczowej – przestaw się na oleje w sprayu
Większość z nas uwielbia smażone potrawy. Zazwyczaj używasz do smażenia masła lub margaryny? Bez wątpienia pozostawiają one niepowtarzalny aromat, który uwielbiamy.
Niestety stanowią sporą przeszkodę w zrzuceniu zbędnych kilogramów. To, co oferuje nam dzisiejsza przemyślana kuchnia, to olej w sprayu. Znacznie ogranicza ilość spożywanych tłuszczów.
Chociaż samo smażenie niczym nie różni się od tradycyjnego, kaloryczność posiłków nie wzrasta.
Alternatywnym rozwiązaniem będzie stosowanie tylko olejów roślinnych. Bądź jednak ostrożny, bo nawet z tego rodzaju tłuszczami można przesadzić.
Warto kontrolować ilość implementowanych tłuszczów, chociażby przy pomocy łyżeczki. W ten sposób konsekwentnie możesz pilnować aby nie przekroczyć dozwolonej dla zdrowia dawki.
Zazwyczaj kiedy słyszymy o redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej do głowy przychodzą intensywne treningi, głodówka i rezygnacja ze wszystkiego, co kochamy.
Jak widzisz można też zrobić kilka mniejszych kroków, aby sobie pomóc. Nadmiar tkanki tłuszczowej może być tylko chwilowym problemem.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Manuel Moreno, G. (2012). Definición y clasificación de la obesidad. Revista Médica Clínica Las Condes. https://doi.org/10.1016/S0716-8640(12)70288-2
- Casanueva, E., & Flores-Quijano, M. E. (2008). Nutriologia Medica. In Nutriología Médica. https://doi.org/10.1016/j.jvolgeores.2004.08.004
- Organización Mundial de la Salud. (2015). OMS | Obesidad y sobrepeso. Nota descriptiva No, 311. https://doi.org/http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs311/es/
- Ministerio de Salud. (2013). SOBREPESO Y OBESIDAD. Journal of Chemical Information and Modeling. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004