Nawyki żywieniowe – 8 najzdrowszych, które pokochasz
2 maja, 2019
Zdrowa dieta nie musi być nudna, niesmaczna i monotonna. Dowiedz się, jakie nawyki powinnaś wprowadzić do swojego codziennego życia i jeść jednocześnie smacznie i zdrowo.
Nawyki żywieniowe to niewielkie zmiany, które można wprowadzać krok po kroku do naszego życia, by stopniowo zmieniać swoją sylwetkę, poprawiać kondycję i samopoczucie.
Zdrowa dieta nie musi być nudna i monotonna; choć nieodłącznie kojarzy się z liczeniem kalorii i głodem, w rzeczywistości zmiana powinna polegać na zupełnie innych elementach. Zmień swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze, a poczujesz się lepiej. Koniecznie czytaj dalej i poznaj 8 zasad, dzięki którym pokochasz zdrowe odżywianie.
Zdrowy styl życia to nie taka prosta sprawa – wymaga cierpliwości, dyscypliny, konsekwencji i wiedzy na temat tego, co i w jakich ilościach będzie najlepsze dla naszego organizmu. Niestety bardzo wiele osób ma mylne pojęcie na temat zdrowych nawyków żywieniowych i popełnia wiele błędów, nawet nie zdając sobie z tego sprawy.
W społeczeństwie wciąż pokutuje wiele mitów na temat zdrowego stylu życia i odżywiania – w dalszym ciągu dużą popularnością cieszą się na przykład produkty oznaczone jako ,,light” albo ,,beztłuszczowe” czy ,,dietetyczne”; nie brakuje także zwolenników głodówek, eliminowania z diety całych grup produktów czy bezwzględnego wyliczania sobie kalorii.
Specjaliści udowodnili już jednak, że zdrowa dieta to dieta zbilansowana i zróżnicowana, bogata w produkty z różnych grup, skomponowane ze sobą w odpowiednich proporcjach.
Poniżej znajdziesz aż 8 zasad, którymi powinnaś się kierować, jeśli chcesz zadbać o zdrowe nawyki żywieniowe, zawalczyć o dobre samopoczucie i nienaganną sylwetkę.
1. Zdrowe nawyki – zróżnicowane, ale z umiarem
Jednym z sekretów zdrowej diety jest jej zróżnicowanie przy jednoczesnej dbałości o odpowiednie porcje. Oznacza to, że warto sięgać po różne produkty, by korzystać z ich właściwości i obecnych w nich substancji odżywczych.
Jednocześnie jednak nie należy nadużywać produktów z żadnej z grup. Najprościej będzie powiedzieć, że 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia to lepsze rozwiązanie niż 3 potężne porcje.
2. Nie rezygnuj całkowicie z tłuszczu
Wiele osób, które dopiero zaczynają zmieniać swoje nawyki żywieniowe na zdrowsze mylnie uważa, że konieczna jest całkowita rezygnacja z produktów zawierających tłuszcz. Prawdą jest, że produkty tego rodzaju dostarczają dużo kalorii, jednak kompletne wyeliminowanie tłuszczów z jadłospisu to poważny błąd.
Zamiast tego warto wybierać te, które nie szkodzą organizmowi, a wręcz wspierają wiele jego funkcji. Są to między innymi kwasy tłuszczowe omega-3, które znajdziesz w takich produktach jak:
oliwa z oliwek
awokado
orzechy
nasiona i ziarna
siemię lniane
tłuste ryby
3. Ogranicz spożycie białek zwierzęcych
Codzienne spożycie białka jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i utrzymania odpowiedniej masy mięśniowej. Wprawdzie najłatwiej dostępne są białka pochodzenia zwierzęcego, jednak zdecydowanie lepiej jest wybierać białka roślinne.
Białka zwierzęce zawierają o wiele więcej tłuszczu, co może wywoływać problemy trawienne. Z drugiej strony, białka roślinne to dodatkowe źródło błonnika, przeciwutleniaczy i substancji odżywczych, które pomagają odbudować zdrową florę jelitową.
4. Ogranicz spożycie cukru
Słodycze i wszelkie inne źródła rafinowanego cukru to główny wróg Twojego zdrowia i optymalnej sylwetki i masy ciała. Tego rodzaju produkty to główna przyczyna zaburzeń metabolicznych, a także niektórych rodzajów chorób nowotworowych.
Im więcej cukru spożywasz, tym bardziej się od niego uzależniasz, jeśli więc zależy Ci, by zmienić swoje nawyki na zdrowsze, w pierwszej kolejności ogranicz więc jego spożycie i uważnie czytaj etykiety.
5. Zmniejsz spożycie soli
Nadmierne spożycie soli to główna przyczyna takich problemów zdrowotnych jak retencja płynów, stany zapalne czy nadciśnienie. W ostatnich latach okazało się, że większość z nas spożywa nawet pięć razy więcej soli niż wynosi jej zalecana dzienna ilość.
Jako że zdrowe nawyki żywieniowe nie muszą wcale oznaczać nudnych i mdłych posiłków, zastąp sól zdrowymi przyprawami – ziołami, octem, kurkumą, czosnkiem czy pieprzem cayenne.
6. Pij dużo wody
To prawdopodobnie najlepiej znana i zarazem najprostsza metoda, by wprowadzić zdrowe nawyki do swojego życia. Specjaliści do spraw żywienia zalecają picie co najmniej 8 szklanek wody dziennie.
Woda to napój, który najlepiej nawadnia organizm, wpływając na jego optymalne funkcjonowanie. Co więcej, woda ogranicza negatywny wpływ wolnych rodników, które szkodzą kondycji naszej skóry.
7. Wybieraj produkty organiczne
Produkty organiczne i ekologiczne to gwarancja najwyższej jakości i największej dawki substancji odżywczych – są one bowiem nieprzetwarzane i nie miały kontaktu ze szkodliwymi konserwantami czy pestycydami. Oczywiście najczęściej są one nieco droższe, ale jest to inwestycja, która na pewno Ci się opłaci.
8. Jedz dużo owoców i warzyw
Surowe owoce i warzywa dostarczą Ci najwięcej substancji odżywczych korzystnych dla Twojego organizmu. Jedząc je regularnie poprawisz swoje trawienie, oczyścisz organizm z toksyn i schudniesz.
Czy jesteś już gotowa, by poprawić swoje nawyki żywieniowe i zmienić swoje życie na lepsze? Wprowadzaj niewielkie zmiany każdego dnia, a stopniowo poczujesz się lepiej. Na pewno nie pożałujesz!
Dieta śródziemnomorska jest jedną z najlepszych opcji dla tych, którzy chcą utrzymać idealną wagę przy jednoczesnym zachowaniu dobrego stanu zdrowia. Ale co jest takiego specjalnego w niej jest? Zapraszamy Cię do lektury naszego dzisiejszego artykułu! Będziesz mógł z niego dowiedzieć…
Chcesz przejść na dietę śródziemnomorską? Czy znasz wszystkie jej zalety? Tradycje kulturowe tego regionu hołdują zdrowym nawykom żywieniowym, które są korzystne dla nas wszystkich. Co więcej, kuchnia śródziemnomorska jest znana w wielu krajach na całym świecie i plasuje się na…
Granola na każde śniadanie gości na stołach coraz większej liczby osób, które chcą się zdrowo odżywiać. To proste danie staje się popularne nie tylko dlatego, że jest po prostu pyszne, ale także dlatego, że jeśli chodzi o śniadania, granola to…
Wartości odżywcze roślin strączkowych polegają przede wszystkim na ich wysokiej zawartości białka. To właśnie ze względu na proteiny, rośliny strączkowe powinny być stałym elementem Twojej codziennej diety. Możesz przygotować i serwować je jako samodzielne dania albo cieszyć się pełnią smaku…
Banany dostarczają Ci energii potrzebnej do ciężkiej pracy, fizycznej lub umysłowej. Musisz tylko nauczyć się je jeść we właściwym czasie i w odpowiedni sposób. Diety odchudzające czasami kłamią, jeśli chodzi o konkretne jedzenie. Jednak prawdą jest, że niektóre produkty spożywcze…
Dieta przyśpieszająca przemianę materii została opracowana przez amerykańską dietetyczkę Haylie Pomroy. Jej celem było uzyskanie lepszych wyników w kwestiach takich jak zrzucanie wagi, możliwość jedzenia większych ilości pożywienia oraz ogólnie rzecz biorąc lepsze i zdrowsze odżywianie się. Jeśli spędziłaś większość…