Nadkwaśność i zgaga - 11 sposobów
Nadkwaśność żołądka objawia się nieprzyjemnym uczuciem pieczenia, które zaczyna się w okolicach klatki i piersiowej i dochodzi aż do gardła. Prawie we wszystkich przypadkach dolegliwości pojawiają się, kiedy kwasy żołądkowe przemieszają się w stronę przełyku.
Pojawia się przy tym kwaśny lub gorzki smak w ustach i piekący ból w piersi. Do czynników wywołujących nadkwaśność należą:
- Jadanie zbyt obfitych posiłków.
- Nadwaga
- Palenie tytoniu
- Ciąża
Jeżeli przypadłość ta pojawia się częściej niż 4 razy w tygodniu, należy zgłosić się do lekarza, żeby postawić odpowiednią diagnozę. Istnieją środki farmakologiczne, które skutecznie zwalczają wszystkie objawy. Pamiętaj jednak, że ich ciągle zażywanie może wywołać wiele skutków ubocznych.
Dzisiaj poznasz naturalne remedia zwalczające nadkwaśność. Są naprawdę skuteczne!
Naturalne sposoby na nadkwaśność żołądka i zgagę
1.Woda
To najprostszy sposób. Woda pomoże rozcieńczyć soki gastryczne i ułatwi im powrót do żołądka.
2. Soda oczyszczona
Możesz kupić ten biały proszek niemal w każdym sklepie. Wiadomo, że działa zasadowotwórczo i neutralizuje kwasy żołądkowe.
Składniki
- Jedna łyżeczka sody oczyszczonej (4,6 g)
- Szklanka wody (200 ml)
Przygotowanie
- Rozpuść łyżeczkę sody w szklance wody i wypij powoli. Rezultaty są natychmiastowe!
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Soda oczyszczona najlepszym sprzymierzeńcem!
3. Sok z ziemniaków
Aktywne związki w ziemniakach, podobnie jak soda oczyszczona, neutralizują kwasy żołądkowe i regulują produkcję soków gastrycznych. Skutecznie zwalczają nadkwaśność i zgagę.
Przygotowanie
Wystarczy jedna łyżka stołowa soku z ziemniaka. Rozpuszczamy go w szklance wody i pijemy po każdym ciężkim posiłku.
4. Imbir
Imbir jest przyprawą stosowaną od stuleci. Wiadomo też, że doskonale leczy dolegliwości żołądkowe. W przypadku nadkwaśności – imbir pomaga uregulować pH żołądka.
Składniki
- Jedna łyżeczka korzenia imbiru (3 g)
- Jedna szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj wodę. Kiedy zacznie wrzeć, dodaj imbir.
- Gotuj przez około 10 minut, odcedź i wypij.
5. Napar z anyżu
Anyż bardzo skutecznie zwalcza nadkwaśność żołądka i jej objawy. Trzeba jednak zachować ostrożność, ponieważ u niektórych osób może wywołać alergię.
Składniki
- 2 łyżeczki anyżu (6 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
Doprowadź do wrzenia szklankę wody i dodaj dwie łyżeczki anyżu. Gotuj przez 10 minut. Zdejmij z ognia, odczekaj kolejne 10 minut i gotowe!
6. Ocet jabłkowy
Wiadomo, że ocet jabłkowy zawiera kwasy. Mimo tego działa zasadowotwórczo.
Składniki
- 1 łyżka octu (15 ml)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Przygotowanie
Wystarczy rozpuścić jedną łyżkę stołową octu jabłkowego w szklance wody i wypić zaraz po obfitym posiłku. Rezultaty gwarantowane.
7. Sok z aloesu
Zawsze powtarzamy, że warto mieć w domu doniczkę z aloesem. Jest to jedno z najlepszych naturalnych remediów na wiele dolegliwości. Żel z aloesu łagodzi problemy żołądkowe i poprawia metabolizm.
Wystarczą dwie łyżki stołowe. Proponujemy stosować go jako dodatek do soków i koktajli.
8. Papaja
Papaja zawiera enzym trawienny zwany papainą, który przyspiesza procesy trawienne i łagodzi nadkwaśność i zgagę. Skutecznie spisze się również w przypadku niestrawności i zaparć.
Jadaj papaję na surowo lub jako dodatek do sałatek i koktajli.
9. Cynamon
Napar z cynamonu potrafi czynić cuda, zwłaszcza jeżeli chodzi o gazy i problemy żołądkowe.
Składniki
- 1 łyżeczka cynamonu (3 g)
- 1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
- Zagotuj szklankę wody i dodaj do wrzątku jedną łyżeczkę cynamonu.
- Odczekaj 10 minut i wypij.
- Zadziała jeszcze skuteczniej, jeżeli dodasz do naparu odrobinę miodu.
10. Banany
Ten przepyszny owoc ma wskaźnik pH 5.6, dlatego też jest świetnym remedium na objawy nadkwaśności żołądka. Pamiętaj tylko, że niektóre osoby nie czują się najlepiej po zjedzeniu banana.
Wystarczy niewielka porcja. Warto spróbować!
Nie zapomnij przeczytać: Które banany są zdrowsze – zielone czy dojrzałe?
11. Ananas
Ananas jest owocem tropikalnym z dużą ilością bromeliny – chroni żołądek przed obrzękami, stanami zapalnymi, gazami i nadkwaśnością. A przy okazji jest przepyszny!
Jadaj go na surowo lub stosuj jako dodatek do soków i koktajli.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- McRorie, J. W. (2018). Heartburn. Nutrition Today. https://doi.org/10.1097/NT.0000000000000244
- Varannes, S. B. Des, Zerbib, F., & Galmiche, J. P. (2013). Functional Heartburn. In Practical Manual of Gastroesophageal Reflux Disease. https://doi.org/10.1002/9781118444788.ch8
- Fass, R., & Sifrim, D. (2009). Management of heartburn not responding to proton pump inhibitors. Gut. https://doi.org/10.1136/gut.2007.145581
- Locke, G. R., Talley, N. J., Fett, S. L., Zinsmeister, A. R., & Melton, L. J. (1997). Prevalence and clinical spectrum of gastroesophageal reflux: A population-based study in Olmsted County, Minnesota. Gastroenterology. https://doi.org/10.1016/S0016-5085(97)70025-8