Nadciśnienie i 7 jego groźnych konsekwencji zdrowotnych

Nadciśnienie bywa dość często określane mianem ,,cichego zabójcy
Nadciśnienie i 7 jego groźnych konsekwencji zdrowotnych

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Nadciśnienie to choroba układu krążenia, której przyczyną jest nieprawidłowy przepływ krwi w naszym organizmie. Jedną z przyczyn może być zwężenie się tętnic lub ich niedrożność z innego powodu.

Gdy nadciśnienie staje się problemem przewlekłym, Twoje serce musi pracować nawet dwa razy ciężej niż zazwyczaj, aby umożliwić krążenie krwi.

Nic więc dziwnego, że za nadciśnieniem idzie cała masa powikłań i komplikacji zdrowotnych, które w  konsekwencji mogą nawet zagrozić Twojemu życiu. Nie bez powodu o nadciśnieniu mówi się, że jest ,,cichym zabójcą”. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się więcej.

Nadciśnienie to dolegliwość, która w początkowej fazie rozwoju niemal nie daje o sobie znać, co sprawia, że jest jeszcze większym zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Gdy zaczynamy rozpoznawać objawy i możliwe zagrożenia, czasami może być już za późno, by zapobiec niebezpiecznym komplikacjom.

Z biegiem czasu wpływ nadciśnienia na różne funkcje i organy naszego ciała staje się coraz bardziej wyraźny i z niepozornej dolegliwości staje się ono przyczyną przewlekłych chorób zagrażających życiu.

Poniżej znajdziesz aż 8 powikłań, u których źródła leży właśnie nadciśnienie.

1. Zawał serca

Ból serca

Zawał serca to jedna z najpowszechniejszych konsekwencji przewlekłego i nieleczonego nadciśnienia. Nierozpoznany w porę może prowadzić nawet do zgonu. Do ataku serca dochodzi, gdy tętnice zwężają się i sztywnieją, przez co nie jest możliwy odpowiedni dopływ krwi do tego organu.

2. Nadciśnienie a udar

Kiedy dopływ krwi do mózgu zostaje niemal odcięty lub ograniczony do jednego naczynia krwionośnego, wówczas dochodzi do tego, co w medycynie określa się mianem udaru. Ciśnienie krwi wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie tak istotnego organu jakim niewątpliwie jest mózg.

Osoby zmagające się z nadciśnieniem znajdują się więc w grupie ryzyka jeśli chodzi o udar mózgu.

3. Niewydolność serca

Zawał serca

Niewydolność serca to stan, w którym zbyt obciążony organ nie jest już w stanie realizować swoich funkcji i nie daje rady pompować krwi przez stwardniałe i zwężone tętnice. To właśnie niewydolność krążenia jest jedną z głównych przyczyn zgonów u osób zmagających się z nadciśnieniem.

Dzieje się tak dlatego, że bezpośrednio uszkadza ona mięsień sercowy.

Jak rozpoznać niewydolność serca? Oto najczęstsze objawy:

  • trudności z oddychaniem
  • stany zapalne kończyn
  • wzdęcie brzucha
  • trudności z zasypianiem
  • nietrzymanie moczu
  • osłabienie i przemęczenie

4. Nadciśnienie a cukrzyca

Przypadek cukrzycy jest nieco inny od schorzeń i dolegliwości opisywanych powyżej; może być ona bowiem zarówno przyczyną, jak i konsekwencją zbyt wysokiego ciśnienia krwi. Utrata kontroli nad poziomem cukru we krwi wpływa bezpośrednio na ciśnienie krwi.

W rezultacie zaburzone zostaje funkcjonowanie układu krążenia, a krew nie dociera do serca tak jak powinna.

Z kolei samo nadciśnienie – będące konsekwencją innych nawyków czy schorzeń – wpływ na zdolność wykorzystania cukrów jako źródła energii. U pacjentów z cukrzycą nadciśnienie nasila się, ponieważ zaburzone są procesy metaboliczne, funkcjonowanie trzustki oraz nerek.

5. Miażdżyca

Miażdżyca

Miażdżyca to schorzenie będące konsekwencją przewlekłego nadciśnienia i niestety nie ma jednego w stu procentach skutecznego leku na tę dolegliwość. Miażdżyca objawia się twardnieniem i zapychaniem się tętnic, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju choroby wieńcowej.

6. Choroby nerek

Nerki to organy umiejscowione po dwóch stronach Twojego kręgosłupa. Są one odpowiedzialne za filtrowanie krwi i usuwanie z niej produktów przemiany materii. Odpowiadają także za regulowanie poziomu elektrolitów i wydalanie z organizmu nadmiaru płynów wraz z moczem.

Nadciśnienie wpływa bezpośrednio na funkcjonowanie nerek, ponieważ znacznie zaburza dopływ krwi do tych organów.

Z biegiem czasu może to prowadzić do poważnego uszkodzenia nerek, jako że wraz z ograniczeniem dopływu krwi, ograniczony jest także dopływ tlenu i przepływ substancji odżywczych.

W wyniku nadciśnienia zwężeniu ulegać mogą również tętnice bezpośrednio przylegające do nerek, co ogranicza ich zdolność wydalania substancji z organizmu i wywołuje nieodwracalne uszkodzenia.

7. Problemy ze wzrokiem

Zamknięte oczy

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele szkód może wyrządzić nadciśnienie Twoim oczom.

Niektórym wydaje się, że są to tak odległe od siebie układy, że nie mają prawa na siebie wpływać, jednak w rzeczywistości ograniczony dopływ krwi do jakiejkolwiek części ciała może prowadzić na przykład do uszkodzenia naczyń krwionośnych w siatkówce.

U osób ze zdiagnozowany nadciśnieniem obserwuje się przyspieszoną degenerację narządu wzroku. Pierwsze objawy są niepozorne – to najczęściej stan zapalny czy utrata ostrości widzenia.

Jak kontrolować nadciśnienie?

Pamiętaj, że nadciśnienie to nie wyrok i spokojnie można nad nim zapanować. Koniecznie udaj się do lekarza i stosuj się do jego wytycznych; większość leków wykorzystywanych do leczenia nadciśnienia doskonale zredukuje też ryzyko czy objawy innych, towarzyszących mu schorzeń, takich jak choroby siatkówki.

Regularne wizyty u lekarza i badania profilaktyczne to klucz do tego, by uchronić się przed komplikacjami zdrowotnymi związanymi z nadciśnieniem. Nie ignoruj nawet najbardziej niepozornych objawów i walcz o swoje zdrowie i jakość życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.