Nerki – szkodliwe dla nich nawyki

Nerki – szkodliwe dla nich nawyki

Ostatnia aktualizacja: 09 czerwca, 2019

Nerki są ważnymi narządami dla naszego organizmu. Nerki są niesamowitym i skomplikowanym mechanizmem oczyszczającym. Powinnaś więc o nie dbać oraz utrzymywać je w dobrym zdrowiu. Właśnie dlatego bardzo przyda Ci się wiedza o tym, co może im szkodzić.

O nawykach, które szkodzą nerkom przeczytasz w niniejszym artykule!     

1. Picie niewystarczającej ilości wody

Na pewno o tym wiesz. Ale zadaj sobie pytanie. Ile szklanek wody zazwyczaj wypijasz w ciągu dnia? Należy pamiętać, że w dłuższej perspektywie niewystarczające nawadnianie nerek może powodować problemy zdrowotne.

Woda dobrze wpływa na nerki

Główne zadanie nerek to wydalanie produktów ubocznych przemiany materii i tym samym równoważenie ilości krwinek czerwonych w organizmie. W momencie, gdy nie dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości wody, przepływ płynów w nerkach zostanie zmniejszony i w krwi zaczną gromadzić się toksyny.

Możesz tego uniknąć po prostu pijąc od półtora do dwóch litrów wody. Jeśli jest to dla Ciebie trudne i widzisz, że nie jesteś w stanie wypić zalecanej ilości, dodaj do wody cytrynę. Dzięki temu będzie lepiej smakowała.

2. Wstrzymywanie moczu

Każdemu niejednokrotnie się to zdarzyło: wstrzymywanie moczu po prostu dlatego, że byliśmy zbyt zajęci by iść do łazienki. Jak długo wstrzymujesz swoją potrzebę po tym, gdy poczujesz, że musisz iść do toalety? Godzinę? Dwie?

Kobieta ze skrzyżowanymi nogami

Powinnaś wiedzieć, że kiedy pęcherz jest pełny przez dłuższy czas, może się to negatywnie odbić na układzie moczowym. Możesz nabawić się na przykład przerostu pęcherza i nerek, wodonercza (wzrost ciśnienia moczu w nerkach) lub innej choroby, której można z łatwością uniknąć. Należy o tym pamiętać.  

3. Złe nawyki żywieniowe

3.1 Spożywanie zbyt dużej ilości sodu

Jak już wiesz, głównym źródłem sodu jest sól . Ale dlaczego sól jest taka szkodliwa? Głównym problemem jest to, że sól sprawia, że nerki ciężej pracują. Muszą ją bowiem wydalić, co w dłuższej perspektywie powoduje ich nadmierne obciążenie.

Może to skutkować rozmaitymi problemami. Powinnaś więc zmniejszyć ilość spożywanej soli lub całkowicie wyeliminować ją ze swojej diety.

3.2 Zbyt dużo białka zwierzęcego

Białko zwierzęce, jak również inne produkty spożywcze bogate w tłuszcze, jest bardzo szkodliwe dla nerek.

Takie produkty sprawiają, że funkcjonowanie nerek staje się stopniowo coraz trudniejsze, przez co pojawiają się problemy z filtrowaniem krwi. Spróbuj ograniczyć spożywanie białek zwierzęcych lub zastąp je białkami roślinnymi.  

3.3 Napoje gazowane

Napoje gazowane są bardzo szkodliwe dla nerek, a przy tym niestety są bardzo chętnie spożywane przez większość ludzi, szczególnie młodych. Dlatego zalecamy ograniczenie spożycia takich napojów w swojej diecie lub po prostu unikanie ich.

Napoje gazowane źle wpływają na nerki

W dłuższej perspektywie powodują bowiem przewlekłe zaburzenia funkcjonowania nerek i kamienie nerkowe.

3.4 Unikaj tytoniu i alkoholu

Alkohol i tytoń oznaczają nadmiar toksyn w Twoim organizmie. Są niebezpiecznymi substancjami, które negatywnie wpływają na stan nerek i uniemożliwiają im wykonywanie swoich zadań. Zrób co w Twojej mocy, żeby unikać alkoholu i tytoniu, szczególnie jeśli chorujesz na nadciśnienie lub cukrzycę.

3.5 Unikaj żywności modyfikowanej genetycznie

Jest powszechnie wiadome, że czasami nie znamy pochodzenia spożywanych produktów. Transgeniczna kukurydza, owoce i warzywa stworzone w laboratoriach, zanieczyszczone mięso ze zwierząt, którym podawano zmodyfikowaną genetycznie karmę, żeby szybciej rosły…

Są to straszne czynniki, których czasami jesteś nieświadoma, a które są bardzo szkodliwe dla nerek. Staraj się kupować naturalną, organiczną, zdrową żywność o znanym pochodzeniu. Taka żywność ci nie zaszkodzi.

4. Zdrowe nerki a wysokie ciśnienie krwi

Nadciśnienie tętnicze powoduje bardzo wyraźne szkody wpływające na funkcjonalność nerek.

Ciśnienie kwi może uszkodzić nerki

Krew przepływa przez nerki w określony sposób. W przypadku nadciśnienia filtracja toksyn nie zachodzi zawsze w ten sam sposób i stopniowo zanika aż do momentu kiedy problem z nerkami staje się naprawdę poważny.

Regularne sprawdzanie ciśnienia krwi, aby mieć je stale pod kontrolą, nie jest trudne. Lekarz powinien być na bieżąco z Twoimi wynikami.

5. Zażywanie lekarstw

Powinnaś zwrócić szczególną uwagę na zażywane leki, ponieważ mogą one poważnie szkodzić nerkom. Medykamenty utrudniają nerkom normalne funkcjonowanie i w dłuższej perspektywie powodują negatywne efekty zdrowotne.

Pigułki i tabletki

Jest to skomplikowana kwestia, ponieważ oczywiste jest, że lekarstw nie przyjmuje się dla przyjemności tylko z konieczności. Jednak są leki bardziej lub mniej agresywne dla nerek i dlatego lekarz powinien kontrolować ich zażywanie.

6. Siedzący tryb życia

Ile godzin dziennie spędzasz siedząc? Miej to na uwadze. Siedzący tryb życia ma wpływ nie tylko na zdrowie nerek, ale także na wiele innych podstawowych funkcji organizmu, co może doprowadzić do choroby nim się zorientujesz.

Brak aktywności fizycznej powoduje wiele problemów z nerkami, których można z łatwością uniknąć jeśli tylko zaczniesz się więcej ruszać. Na przykład spaceruj lub wybierz się na przejażdżkę rowerową. Pomyśl o tym.

Kobieta na spacerze

Jeśli zajmiesz się sportem razem z przyjacielem lub członkiem rodziny, na pewno będzie Ci łatwiej. Twoje nerki to docenią. Pamiętaj: nie zapomnij zabrać ze sobą butelki wody.

* Postaraj się w jak największym stopniu poprawić swój styl życia i nawyki żywieniowe. Małe zmiany w diecie mogą mieć zbawienny wpływ na zdrowie nerek: picie wody, unikanie soli i posiłków o wysokiej zawartości tłuszczów i cukrów… A przede wszystkim wykonuj rutynowe badania lekarskie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.