Mydło w płynie domowej roboty - Przepis na uniwersalny środek czystości
Mydło w płynie to jeden z najpowszechniej wykorzystywanych na świecie środków czystości. Jest to produkt nie tylko łatwy w przechowywaniu i użyciu, ale także znacznie ułatwia wykonywanie wielu domowych obowiązków, jako że można wykorzystać go do różnych celów.
Istnieje wiele rodzajów mydła w płynie, które możemy bez problemu kupić w każdym sklepie; okazuje się jednak, że produkty komercyjne nie tylko nie są w stu procentach bezpieczne dla nas, ale i dla środowiska. Koniecznie poznaj przepis na domowe mydło w płynie i ciesz się bezpiecznym i tanim środkiem czystości.
Wiele osób zdecydowanie woli mydło w płynie od konwencjonalnego mydła w kostce. Jest ono uważane za bardziej higieniczne jeśli chodzi o codzienną higienę (zwłaszcza mycie rąk), jest również łatwe w przechowywaniu i bardzo powszechnie dostępne.
Niestety okazuje się, że wiele marek wypuszcza na rynek mydła o wysokiej zawartości substancji chemicznych, które mogą wywoływać alergie, podrażniać skórę, a nawet zanieczyszczać środowisko, gdy spływają wraz z wodą do ścieków.
Jeśli szukasz taniej i skutecznej alternatywy dla komercyjnych środków czystości, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. Możesz przygotować we własnym domu w stu procentach naturalny produkt, bezpieczny dla Ciebie i otoczenia. Koniecznie czytaj dalej i poznaj przepis w kilku krokach.
Domowej roboty mydło w płynie
Przepis, który przedstawiamy poniżej jest niezwykle ciekawy – nie tylko dlatego, że stworzysz dzięki niemu uniwersalny środek czystości, który będziesz mogła wykorzystać na przykład do prania swoich ulubionych ubrań, ale także ze względu na fakt, że do przygotowania mydła wykorzystasz stary olej roślinny, który na pewno masz w swojej kuchni.
To doskonały sposób, by zaoszczędzić, a w dodatku wykorzystać produkty, które i tak są w Twoim domu. W rezultacie uzyskasz wysokiej jakości mydło o wielu zastosowaniach.
Potrzebne składniki
- 700 g sody kaustycznej
- 13 litrów wody
- 2 litry oleju roślinnego
- 2 litry przyjaznego dla środowiska mydła
- 500 g nadwęglanu (opcjonalnie)
Co jeszcze musisz mieć?
- rękawiczki i okulary ochronne
- duża plastikowa miska
- drewniana łyżka lub trzepaczka
Zobacz także: Jak uprościć sobie sprzątanie? 8 porad
Sposób przygotowania
- Wybierz dobrze wentylowane pomieszczenie, w którym przeprowadzisz całą operację bezpiecznie i bez ryzyka zniszczenia mebli czy innych powierzchni.
- Załóż okulary ochronne i rękawiczki, aby ochronić się przed szkodliwym działaniem substancji, które będziesz wykorzystywać.
- Wlej do miski dwa litry zimnej wody, a następnie stopniowo dodawaj sodę kaustyczną.
- Wymieszaj składniki drewnianą łyżką, starając się nie wdychać oparów.
- Gdy soda kaustyczna rozpuści się w wodzie, wlej olej roślinny i mieszaj aż uzyskasz płyn o gładkiej konsystencji.
- Dodaj mydło. Jeśli planujesz wykorzystywać ten środek tylko do prania możesz też dodać płyn zmiękczający tkaniny lub wybrany olejek, który zapewni środkowi przyjemny zapach.
- Z kolei jeśli interesuje Cię efekt wybielający skorzystaj z nadwęglanu.
- Gdy mydło uzyska już odpowiednią konsystencję, pozostaw je na 24 godziny w ciemnym miejscu.
- Po tym czasie przemieszaj, dodaj kolejne dwa litry wody i pozostaw na kolejną dobę.
- Po kolejnych 24 godzinach mydło zgęstnieje i będzie miało konsystencję majonezu.
- Dodaj dwa litry wody i powtarzaj procedurę jeszcze przez 6-8 dni, aż mydło uzyska konsystencję zbliżoną do szamponu.
- Przelej do butelki i zamknij.
Przeczytaj również: Sztuczki czyszczące – poznaj 5 z nich, jeśli nie lubisz sprzątać
Jakie są zalety domowego mydła w płynie?
Przygotowując mydło w płynie domowej roboty zaoszczędzisz pieniądze, które normalnie wydałabyś na kilka różnych środków czystości dostępnych w sklepach. Co więcej, nie zmarnujesz też kuchennego oleju roślinnego, który świetnie sprawdzi się w tym akurat przepisie.
Uzyskane mydło to doskonały domowy środek piorący – nie niszczy tkanin i usuwa nawet bardzo trudne plamy.
Tym samym mydłem możesz także umyć podłogę, posprzątać kuchnię i wykorzystać je na kilka innych sposobów. Będzie to nie tylko skuteczne, ale i zdrowe i bezpieczne – dla Ciebie, Twojego zdrowia, Twojej skóry i środowiska.
Produkt ten nie zawiera bowiem szkodliwych i agresywnych substancji chemicznych. Jeśli dodatkowo zależy Ci na efekcie zmiękczającym tkaniny, wlej do pralki szklankę białego octu.
Czy wypróbowałaś już przepis na ten domowy uniwersalny produkt czyszczący i piorący? Jeśli nie to koniecznie zapoznaj się z powyższym przepisem i spróbuj sama, czy naprawdę działa. Organiczne mydło niskim kosztem i wysiłkiem to naprawdę skarb!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Regla, I., Vázquez, E., Cuervo, D., & Neri, A. (2014). La química del jabón y algunas aplicaciones. Revista Digital Universitaria.
- Castañeda Narváez, J. L., Hernández Orozco, H. G., Castañeda-Narváez, J., & Hernández-Orozco, H. (2016). Lavado (higiene) de manos con agua y jabón. Acta Pediátrica de México. https://doi.org/10.18233/APM37No6pp355-357
- [email protected]. (2014). Saponificación :: Grasas y Aceites Vegetales.