Mózg ludzki dojrzewa aż do 36. roku życia

Choć jeszcze do niedawna uważano, że pierwszorzędna kora wzrokowa u człowieka zachowuje się zupełnie tak samo jak u zwierząt, jakiś czas temu odkryto, że u nas etap dojrzałości narządu, jakim jest mózg rozciąga się na całe dekady.
Mózg ludzki dojrzewa aż do 36. roku życia

Ostatnia aktualizacja: 20 sierpnia, 2017

Jeżeli ktoś powiedziałby Ci, że mózg ludzki wciąż dojrzewa aż do 36. roku życia, być może byłbyś bardzo zdziwiony. Jak to możliwe i dlaczego tak się dzieje? Jest to wielka niespodzianka, ale też jak się okazuje, źródło korzyści dla nas samych.

Jeszcze do niedawna utrzymywało się przekonanie, że mózg osiąga poziom dojrzałości w pierwszych latach życia człowieka. Wszyscy przy jakiejś okazji słyszeliśmy o tym bądź o tym czytaliśmy w jakimś naukowym źródle, prawda?

Kolejnym mitem, który możemy już obecnie wrzucić między bajki jest klasyczna koncepcja, że gdy się już zestarzejemy bądź gdy przydarzy nam się jakiś uraz mózgu, zniszczenie neuronów czy też tkanki nerwowej jest już nieodwracalne.

Wszystkie te – oraz wiele innych – pomysłów – aktualizują się i uaktualniają z biegiem lat. Wszystko to dzieje się w miarę rozwoju technik diagnostycznych takich jak chociażby rezonans magnetyczny.

Z każdym rokiem pojawiają się też nowe metody analizy i obserwacji naukowych, dzięki którym można dostrzec wielkie i zachwycające rzeczy, dotąd niewidoczne dla oka ludzkiego.

Jedną z nich jest niewątpliwie jest moc neuroplastyczności. Otóż okazuje się, że nasz mózg regeneruje się pomimo naszego wieku bądź możliwych urazów. Robi to odbudowując bądź ustanawiając nowe połączenia nerwowe. Jeżeli odpowiednio go stymulujemy i stwarzamy ku temu warunki, poprawia się nasza rezerwa poznawcza.

Inne odkrycie dokonane ostatnio, które wielu zachwyca to fakt, że zupełną dojrzałość nasz mózg osiąga między 36. a 40. rokiem życia.

Dokładniejsze dane zaprezentujemy Ci w dalszej części artykułu.

Twój mózg dojrzewa jeszcze długo po trzydziestce

Wirtualny mózg

Jeżeli jeszcze nie osiągnąłeś wieku 30 lat, a także jeśli trzydziestkę osiągnąłeś już jakieś dziesięć lat temu, musisz wiedzieć, że dojrzewanie naszego mózgu jest procesem prawie niezauważalnym. Nie zauważymy go, chyba że w grę wchodzą problemy ze wzrokiem.

Informacja o tym, że mózg ludzki dojrzewa aż do 36 lub nawet 40 roku życia została opublikowana jakiś czas temu w różnych źródłach, między innymi w czasopiśmie Science Daily. Pierwszym naukowym czasopismem publikującym tę teorię był The Journal of Neuroscience.

Przyjrzyjmy się temu nieco bliżej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Umysł – 5 złych nawyków, które mu szkodzą

Twoja kora wzrokowa dojrzewa aż do 36 roku życia

kora wzrokowa

Grupa naukowców z uniwersytetu McMaster w Ontario (Kanada) odkryło, że kora wzrokowa, czyli centrum przetwarzania tego, co się widzi przez mózg ludzki, kończy się rozwijać dopiero pod czterdziestkę.

Do niedawna twierdzono, że proces ten w naszym mózgu kończy się między 5 i 6 rokiem życia. Nic zatem dziwnego, że nowe odkrycia tak bardzo zdziwiły badaczy i znawców tematu.

Na wydziale psychologii i neuronauki uniwersytetu w McMaster przeanalizowano pośmiertnie tkankę mózgową 30 osób w wieku od 20 dni do 80 lat.

Oto, co odkryto w trakcie badania:

  • Aktywność pewnych białek w mózgu osiągała swój najwyższy potencjał, gdy osoba osiągała wiek od 35 do 41 lat.
  • Jeszcze do niedawna uważano, że pierwszorzędna kora wzrokowa zachowywała się tak samo u ludzi jak i u zwierząt, czyli że osiągała pełną dojrzałość podczas wczesnego etapu rozwoju.
  • Wspomniane badania pośmiertne wykazały jednak, że w odróżnieniu od zwierząt, dojrzewanie mózgu ludzkiego może potrwać całe dekady.
  • Wbrew temu, w co wierzono, wzrok ludzki rozwija się znacznie dłużej niż tylko w dzieciństwie.
  • Niektóre białka osiągają około 80% swojej aktywności dopiero w wieku dojrzałym.
  • Należy podkreślić też, że nie ma różnicy między kobietami a mężczyznami – niezależnie od płci jako ludzie rozwijamy się pod tym względem według tego samego schematu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj też artykuł: Siła umysłu – rozwiń ją i odchudź zmartwienia

Jakie są skutki tego odkrycia?

Aby zrozumieć, czemu służy to odkrycie, pomyślmy jaką rolę wypełnia kora wzrokowa, która w wieku 36 lat osiąga pełną dojrzałość aby wykonywać swoje funkcje.

  • Pierwszorzędna kora wzrokowa przetwarza informacje docierające do siatkówki oka.
  • Gdy już się tam znajdzie, zabiera informację do 20 wyspecjalizowanych obszarów, za pośrednictwem prawie 280 milionów neuronów.

Doktor Katryn Murphy, zajmująca się przeprowadzaniem badania, tłumaczy, że coś takiego w znaczny sposób poszerza listę możliwości leczenia zaburzeń widzenia.

Jest to o tyle ważne, że nie znając mechanizmu rozwijania się tego ośrodka mózgu, naukowcy nie byli w stanie odpowiednio kierunkować swoich badań.

Ludzkie oko

Jedną z takich dolegliwości jest tak zwane “leniwe oko”.

  • Dolegliwość ta, znana także jako ambylopia odnosi się do opóźnienia rozwoju funkcji wzrokowej. Bez konkretnej fizycznej przyczyny dziecko nie widzi w 100% i występuje deficyt.
  • Jak dotąd uważano, że jeżeli nie podejmie się odpowiednich kroków między 7 a 9 rokiem życia dziecka, zmiany będą nieodwracalne.
  • W świetle nowych odkryć i biorąc pod uwagę wspomniane przez nas badania, można wyleczyć ambylopię nawet u dorosłych w wieku 30 lat.

Jest jeszcze jedna kwestia. Opisywane przez nas odkrycie otwiera drzwi do kolejnych możliwości oraz kwestii.

A co jeśli nasz mózg ma większe możliwości, niż nam się wydaje? A co jeśli właściwa mu neuroplastyczność sięga znacznie dalej niż twierdzi to nauka? Jeśli istnieje więcej obszarów mózgu, które rozwijają się w wieku dorosłym?

Są to fascynujące pytania, które być może za kilka lub kilkanaście lat znajdą swoje odpowiedzi.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.