Mówienie o uczuciach - czy ciężko Ci powiedzieć "kocham"?
Mówienie o uczuciach, które mamy względem drugiej osoby, może być bardzo trudne. Niestety, nieumiejętność mówienia: “kocham” często powoduje problemy w związku.
Większość osób oczekuje od partnera wyrażania miłości słowami, a nie tylko poprzez czyny. Mówienie o uczuciach sprawia, że czują się one dobrze, dodaje im to otuchy i sprawia, że czują się bezpieczne.
Tylko właściwie jakie znaczenie mają dla nas słowa? Jeśli nasz partner na każdym kroku pokazuje nam, że nas kocha, dlaczego nam to nie wystarcza?
Powód, dla którego mówienie o uczuciach jest takie trudne
Istnieje kilka powodów, dla których możesz mieć problemy z mówieniem “kocham”.
Żeby dowiedzieć się, dlaczego, musimy cofnąć się do dzieciństwa. Etapu rozwoju, który daje początek większości problemów w dorosłym życiu.
Oto kilka powodów, które sprawiły, że nie umiesz wyrażać uczuć słowami:
- Nie przywykłeś do wyrażania miłości.
- Boisz się zobowiązań.
- Ktoś złamał Ci serce.
- Możesz również cierpieć na aleksytymię.
Wszystkie punkty, poza ostatnim, są przyczyną, dlaczego w obecnym związku zachowujesz się w taki, a nie inny sposób.
Jeśli Twoi rodzice nie mówili Ci, że Cię kochają, nie miałeś jak nauczyć się wyrażania uczuć.
Również jeśli Twoje dotychczasowe związki były nieudane, słowo “kocham” może kojarzyć Ci się jedynie z bólem, a te negatywne doświadczenia prowadzą do strachu przed zobowiązaniami.
Chociaż wszystkie te doświadczenia w jakiś sposób Cię ukształtowały, jedynie od Ciebie zależy, jak będzie zachowywać się w swoim następnym związku. Jesteś teraz dorosłym i tylko odpowiadasz za swoje życiowe wybory. Jeśli to sobie uświadomisz, uda Ci się w końcu powiedzieć partnerowi, o do niego czujesz.
Jedynym wyjątkiem jest tutaj aleksytymia. Jeśli przyczyną tego, że nie umiesz mówić o uczuciach, jest to schorzenie neurologiczne, powinieneś poszukać pomocy specjalisty.
Twój partner jest bardzo pomocny
Jeśli mówienie o uczuciach przychodzi Ci z trudem z powodu poprzednich nieudanych związków, musisz sobie uświadomić, jak ważny jest dla Ciebie Twój obecny partner.
Problemy z wyrażaniem uczuć nieubłaganie doprowadzą do kłótni w związku. Twój partner będzie czuł się zły i zraniony tym, że nie słyszy od Ciebie “kocham“, a to wszystko może prowadzić do zerwania.
Ale nie jesteś sam ze swoim problemem. Twój partner musi uświadomić sobie, że potrzebujesz jego pomocy. To do niego należy trudne zadanie, jakim jest nauczenie Cię wyrażania uczuć.
Żeby się to udało, musicie pamiętać o tych trzech zasadach:
- Zwracajcie się do siebie z miłością. Warto powstrzymać się od gniewu i robienia sobie nawzajem wyrzutów z powodu czegoś, co dla jednej ze stron jest bardzo trudne.
- Znajdźcie ciche, ustronne miejsce, w którym oboje będziecie czuli się bezpiecznie. Takie otoczenie jest najlepsze do przeprowadzenia trudnych rozmów. Zwłaszcza tych o sprawach tak delikatnych, jak uczucia.
- Bądź empatyczny i cierpliwy. Pamiętaj, że mówienie o uczuciach jest dla Twojego partnera dużym problemem. Spróbuj postawić się na jego miejscu.
Dobrą stroną tego doświadczenia jest to, że chociaż to Ty uczysz swojego partnera wyrażania uczuć, sam również dowiesz się czegoś nowego.
Przekonasz się, jak radzić sobie z własnymi emocjami oraz jak je wyrażać, oczywiście tylko pod warunkiem, że jesteś w stanie uzewnętrznić swój gniew lub wściekłości w odpowiedni sposób…
Ulecz dawne rany
Kochający partner to ogromna pomoc i wsparcie. To jednak nie wszystko. Warto skorzystać również z usług specjalisty. Pokaże Ci on, jak rozliczyć się z przeszłością.
Wyleczenie dawnych ran to prawdziwe wyzwanie. Jeśli jednak tego nie zrobisz, nigdy nie nauczysz się wyrażać emocji.
Musisz spytać sam siebie, jakie znaczenie ma dla Ciebie oraz Twojego partnera wyrażanie miłości słowami.
Być może okazujecie sobie uczucia każdym małym gestem, jednak dla ludzkiego umysłu słowa często mają większe znaczenie, niż czyny.
Z drugiej strony, może warto pomyśleć o wszystkich tych związkach, gdzie piękne deklaracje uczuć padają codziennie, ale nie są poparte odpowiednimi działaniami?
Zastanów się, co ma większe znaczenie, słowa czy czyny?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Comte-Sponville, A. (2015). El amor. Ni El Sexo Ni La Muerte. https://doi.org/10.1021/la1039442
- Maureira, F. (2011). Los Componentes de la Relación de Pareja. Revista Electrónica de Psicología Iztacala.
- Barrios, A., & Pinto, B. (2008). El Concepto De Amor En La Pareja. AJAYU. https://doi.org/10.1017/CBO9781107415324.004
- Maureira C, F. (2009). Amor y adicción: comparación de las características neurales y conductuales . Love and addiction : Rev Chil Neuropsicol.
- Portocarrero, C. I. C. (2012). Intervención al duelo por ruptura de pareja desde la terapia cognitivo conductual a partir del análisis de cuatro casos. Polisemia. https://doi.org/Doi 10.1074/Jbc.M313825200
- VV.AA. (2009).Effects of Parental Divorce on Marital Commitment and Confidence. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2704052/