Mowa ciała: 7 wskazówek pozwalających ją zrozumieć
Twoja mowa ciała to cicha orkiestra, której obecności nie zawsze jesteś świadomy. Ma ona jednak bezpośredni wpływ na Twoje otoczenie i ludzi, którzy Cię otaczają.
Kontrolowanie tego mechanizmu, poznanie jego możliwości i zrozumienie sekretów, jakimi cechuje się mowa ciała może pomóc Ci w naprawdę wielu sytuacjach. Na przykład możesz poprawić pierwsze wrażenie, jakie zrobisz na obcej osobie. To z kolei może sprawić, że staniesz się dla niej bardziej atrakcyjny.
A to w efekcie może zapewnić Ci lepszą pozycję wyjściową podczas ewentualnej dyskusji lub negocjacji.
Mowa ciała nie oznacza jednak konieczności ślepego otaczania się strategiami stosowanymi przez sprzedawców lub polityków dla swoich klientów lub wyborców.
Mówimy tutaj raczej o zdolności do zwiększania pewności siebie, aby mieć dzięki temu lepszą kontrolę nad dyskusjami, rozmowami o pracę, a nawet poprawić swoją skuteczność uwodzenia osób płci przeciwnej.
W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci 7 interesujących wskazówek, dzięki którym Twoja mowa ciała może stać się o wiele skuteczniejsza w różnych, także opisanych powyżej sytuacjach. Jesteśmy pewni, że te kilka minut poświęcone na lekturę okaże się świetną pomocą.
1. Mowa ciała, a Twój język wizualny
Twój mózg stara się zademonstrować na zewnątrz Twoje intencje. Jeśli czegoś chcesz, Twoje oczy są pierwszym krokiem, który stawiasz w celu wyszukania tego czegoś. Są więc pierwszym elementem, który może zdradzać Twoje rzeczywiste zamiary.
Zatem Twoje oczy są pierwszą, podstawową metodą i narzędziem używanym przez Twoje ciało. Dlaczego więc nie wykorzystać w pełni możliwości, jakie daje Ci mowa ciała? Wystarczy pamiętać o tym, by:
- Nigdy nie spuszczać wzroku z rozmówcy podczas rozmowy.
- Spoglądać bezpośrednio na osobę, z którą właśnie rozmawiasz.
- Pamiętać o tym, że Twoje oczy mogą zdradzać Twoje emocje. Staraj się więc okazywać spokój, stanowczość i całkowitą, niezachwianą pewność siebie.
2. Prawidłowa postawa i przestrzeń osobista
Podczas rozmowy z osobą, którą masz tuż przed sobą, ważne jest to, aby zwracać uwagę na swoją własną postawę. Twoje plecy powinny być wyprostowane, ramiona rozluźnione, natomiast szyja prosta, a nie przechylona na bok.
Twoja postawa odzwierciedla Twoje nastawienie oraz intencje. Aby zwiększyć swoją pewność siebie i przekonać innych o tym, co mówisz, nie powinieneś popadać w skrajności. Innymi słowy, nie powinieneś przyjmować sztywnej, typowo wojskowej postawy lub wręcz przeciwnie, starać być nadmiernie rozluźnionym i swobodnym.
Idealnie będzie, jeśli Twoja mowa ciała pozwoli Ci połączyć naturalność z poczuciem bezpieczeństwa. W tym celu ważne jest także i to, abyś zadbał o swoją przestrzeń osobistą.
Staraj się zachować odpowiednią, naturalną odległość od swojego rozmówcy. Nie staraj się nadmiernie zbliżać do drugiej osoby. Ale jednocześnie istnieje pewien stopień bliskości, przy którym rozmowa jest w pełni naturalna, a wygląd i postawa obu rozmówców ma równy wpływ na przebieg dyskusji.
3. Zawsze pokazuj swoje ręce
Jeśli jesteś właśnie w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej, uroczystej, proszonej kolacji lub poważnej rozmowy z inną osobą, nigdy nie ukrywaj swoich dłoni. Nie wkładaj ich do kieszeni, pod stół ani nie krzyżuj rąk na piersiach.
Niech będą tą wirtualną pałeczką, którą dyrygują Twoje słowa i która przekazuje ekspresję Twoich emocji. Pozwól im poruszać się w naturalny sposób wraz z rozwojem dyskusji. Uwolnij je!
Przeczytaj również: Sposoby na piękne i młode dłonie!
4. Zachowanie milczenia i spokoju w określonym momencie może być naprawdę dobrą strategią
Podążając za metaforą, zgodnie z którą mowa ciała pełni rolę podobną do orkiestry, można rozwinąć opisując ją jako zespół instrumentów, które odgrywają odpowiednią rolę we wzbudzaniu zainteresowania wśród Twojej publiczności (słuchaczy).
Jak już wiesz, muzyka nie byłaby taka sama bez odpowiednio użytych momentów ciszy. Tak więc, aby wywierać bezpośredni wpływ na tych, którzy są przed Tobą i słuchają tego, co mówisz, Twoja mowa ciała musi także od czasu do czasu skorzystać z tego mechanizmu.
Na przykład, gdy druga osoba mówi coś, z czym nie zgadzasz się, zamiast natychmiast jej przerywać i upominać lub odpowiadać przecząco, skorzystaj z możliwości, jakie daje Ci chwila ciszy. Uśmiechnij się lekko. Zrelaksuj się przy okazji.
Czasami chwila milczenia jest sposobem na okazanie swojej mądrości. Zrób z niej dobry użytek.
5. Przytrzymaj w rękach jakiś przedmiot podczas rozmowy
Aby mieć bezpośredni wpływ na kogoś lub grupę ludzi, zawsze warto chwycić ołówek, pióro, a nawet okulary w dłonie, gdy mówisz. Posiadanie tych przedmiotów lub akcesoriów traktowanych jako atrybuty intelektualisty stworzy obraz osoby godnej zaufania przed Twoimi słuchaczami.
Niezależnie od tego, że na zjawisku tym opiera się skuteczna mowa ciała, jednocześnie trzymanie czegoś w dłoniach pomaga Ci skierować ewentualną tremę i niepokój w inną stronę tak, by nie zakłócały Ci udziału w dyskusji lub wystąpieniu.
6. Kiwaj głową
Kiwanie głową to istotna strategia, na której opiera się mowa ciała. Jest to sposób na podświadome nawiązanie porozumienia z osobą, którą masz przed sobą. Gest ten stanowi potwierdzenie tego, co druga osoba właśnie mówi. Kiwanie głową demonstruje również Twoją otwartość lub zainteresowanie.
Nie musi to oznaczać, że zgadzasz się w pełni z tym, co właśnie słyszysz. Jest to bardziej sposób na okazanie szacunku i pewności siebie. Daje Ci możliwość stworzenia pozytywnej atmosfery w trakcie rozmowy, co ułatwia dojście do porozumienia.
Samo tylko kiwanie głową jest w stanie wytworzyć w oczach Twojego rozmówcy obraz pewnej siebie, godnej szacunku i inteligentnej osoby.
7. Nie garb się zbyt mocno. Poszukaj punktu pośredniego, takiego, który zapewni Ci odpowiedni komfort siedzenia.
Aby przekonać innych do swoich racji, nie musisz być dobrym aktorem. Nie musisz także używać przesadnych gestów ani nieodpowiednio wyważonego sposobu prowadzenia rozmowy w postaci monologu, który nie pozwala innym dojść do głosu. Do tego celu wystarczy dobrze opanowana mowa ciała.
Ćwiczenie mowy ciała jest podobne do trenowania sposobu bycia sobą, ale kontrolując kilka prostych mechanizmów i zachować można stworzyć wrażenie bycia pewnym siebie i przekonującym, nie popadając przy tym w nadmierną przesadę i unikając teatralnych sztuczek.
Powinniśmy powiedzieć jednak w tym miejscu, że nie jest to łatwe zadanie. Aby je wykonać, będziesz musiał naprawdę sporo popracować nad poczuciem własnej wartości, osobistą pewnością siebie, a nawet nad opanowaniem pewnych nerwowych tików i nawyków.
Przeczytaj także:Atrakcyjność; gdzie tkwi sekret? Nauka ma odpowiedź
Często służą one bowiem do ukrywania stanu własnych nerwów lub poczucia niepewności.
Na koniec warto wspomnieć o tym, że lubimy przecież czuć się bardziej komfortowo w naszych codziennych relacjach i sytuacjach. Chcemy również zwiększyć naszą własną atrakcyjność w oczach innych osób i poprawić swoje własne poczucie wartości.
Z tego właśnie powodu mowa ciała jest czymś, czemu powinniśmy rzucić wyzwanie – jej opanowanie zapewni nam same korzyści.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Ponzio, A. (2006). Lenguaje corporal. En Encyclopedia of Language & Linguistics (págs. 78–85). Elsevier Ltd. https://doi.org/10.1016/B0-08-044854-2/01397-3
-
Pease, A. y Pease, B. (2006). El libro definitivo del lenguaje corporal . PDF (Vol. 1, pág. 400).
https://doi.org/10.1162/asep.2010.9.1.54 -
De Gelder, B. y Hadjikhani, N. (2006). Reconocimiento no consciente del lenguaje corporal emocional. NeuroReport , 17 (6), 583–586.
https://doi.org/10.1097/00001756-200604240-00006