Umiejętność rozmowy - 5 sposobów na jej podniesienie

Jeśli chcesz umieć prowadzić ciekawe, udane rozmowy, musisz pamiętać nie tylko o temacie, na jaki dyskutujesz, ale także o technikach, jakie stosujesz wchodząc w interakcję z drugą osobą oraz w jaki sposób przejmujesz inicjatywę.
Umiejętność rozmowy - 5 sposobów na jej podniesienie

Ostatnia aktualizacja: 28 marca, 2019

Czasami wystarczy udana rozmowa, aby odnieść spory sukces. Możesz jednak pomyśleć, że umiejętność rozmowy zależy bardziej od Twoich odbiorców lub otoczenia, zamiast Twoich własnych zdolności, nieprawdaż?

Prawdą jest taka, że jeśli chcesz prowadzić satysfakcjonujące, interesujące dyskusje, będziesz musiał przestrzegać pewnych zaleceń i zwracać uwagę na rzeczy, które prawdopodobnie nie przyciągały Twojej uwagi do tej pory. Na umiejętność rozmowy składa się bowiem wiele różnych mniejszych i większych aspektów.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci najważniejsze z nich – zapraszamy do lektury.

Jak poprawić swoją umiejętność rozmowy z innymi osobami?

Jeśli chciałbyś opanować umiejętność rozmowy z innymi osobami, do tego tak szybko, jak to tylko możliwe, musisz przede wszystkim zapamiętać, że im lepiej poznasz siebie samego, tym szybciej uda Ci się to zrobić.

Ale poznawanie samego siebie zaczyna się od sfery umysłowej. Dopiero wtedy może ono zacząć objawiać się zewnętrznie podczas kontaktów z innymi ludźmi.

Czytanie przez kobietę a umiejętność rozmowy

Ale to jeszcze nie wszystko. Przekażemy Ci kilka prostych wskazówek pozwalających lepiej opanować umiejętność rozmowy, które nie zajmą Ci dużo czasu. Na dodatek możesz zacząć je wprowadzać w życie już teraz.

Pora zabrać się do dzieła!

1. Otaczaj się ludźmi, od których możesz się czegoś nauczyć

Jeśli chcesz, aby Twoje dyskusje stały się bardziej interesujące, musisz zacząć otaczać się stymulującymi Twoją osobowość ludźmi, czyli osobami, od których możesz się uczyć.

Wiesz już jednak, że nie wszyscy ludzie są tacy. Powinieneś jednak również wiedzieć o tym, że masz pełne prawo wybierać tego, z kim chcesz przebywać i rozmawiać. Dlaczego więc nie zacząć lepiej wybierać swoich rozmówców?

Zobaczysz, ile się od nich nauczysz i ile oni mogą się od Ciebie nauczyć. Niezależnie jednak od tego, znacznie podniesie się w ten sposób Twoja umiejętność rozmowy.

Koniecznie przeczytaj również ten artykuł: Rozmowa z nastolatkiem – cztery porady

2. Uważnie słuchaj

Jeśli nie wyrobiłeś w sobie nawyku uważnego słuchania, oznacza to, że Twoja umiejętność rozmowy nie osiągnęła jeszcze poziomu pozwalającego Ci prowadzić naprawdę interesujące dyskusje. W końcu przecież, jeśli nie słuchasz rozmówcy, to w efekcie zawsze będziesz mówić tylko o sobie.

Zawsze będziesz chciał być w centrum uwagi. Przez to inni ludzie pomyślą, że nie dbasz o to, co oni mają do powiedzenia lub po prostu jesteś narcyzem.

W przypadku każdej dyskusji musi być jakiś jej cel. Musisz wykazywać aktywne zainteresowanie tym, co mówi druga osoba. W przeciwnym razie cała taka rozmowa nie ma większego sensu.

Dodatkowo jeśli chcesz zastosować się do pierwszego zalecenia podanego powyżej, zdolność uważnego słuchania będzie bardzo przydatna w procesie uczenia się od innych ludzi.

3. Spróbuj nauczyć się wyczuwać rytm rozmowy

Zrozumienie i stosowanie się do rytmu toczonej dyskusji może na pozór wydawać się bardzo prostym zadaniem. Jednak rzeczywistość wskazuje na to, że jest to kluczowa umiejętność rozmowy, której opanowanie jest jednak bardzo trudne.

Ktoś może sądzić, że dopiero co brał udział w intensywnej debacie, podczas gdy tak naprawdę przez większość czasu zachowywał milczenie.

Dyskusja a umiejętność rozmowy

Masz problem z rozpoznaniem odpowiedniego momentu, w którym należy coś powiedzieć? Czy prowadzisz daną rozmowę? Masz w zwyczaju mówić za dużo, kiedy nadejdzie Twoja kolej? O tym wszystkim należy pamiętać podczas każdej kolejnej dyskusji.

Bycie świadomym swojej słabości i sprawdzanie wszystkich aspektów, w których możesz się choć trochę poprawić, pomoże Ci nieustannie uczyć się i szlifować swoją własną umiejętność rozmowy. Zawsze należy jednak zachować równowagę we wszystkich kwestiach!

4. Trudna sztuka dostosowania stylu dyskusji do Twojego rozmówcy

Być może mówisz na bardzo zaawansowany, techniczny temat. Zauważyłeś więc, że właściwie to nikt nie rozumie niczego z tego, co do nich mówisz. Czy postarałeś się postawić w sytuacji swoich słuchaczy? Czy zauważyłeś, co się właśnie dzieje? Uzyskanie tej świadomości znacznie poprawi Twoją umiejętność rozmowy.

Tak jak nie można prowadzić rozmowy na ściśle techniczne tematy z sześciolatkiem, tak samo dzieje się z poziomem wiedzy, jaki mogą mieć wszystkie osoby, które będą słuchać tego, co masz do powiedzenia.

Jeśli będziesz w stanie to dostrzec, postawić się na ich miejscu i dostosować poziom dyskusji do ich poziomu wiedzy, sprawisz automatycznie, że będziesz bardziej dostępny dla swoich słuchaczy. Cała rozmowa okaże się wówczas o wiele bardziej satysfakcjonująca.

5. Mów o sobie, jeśli to konieczne

Czasami ludzie boją się mówić o sobie samych. Może tak być, ponieważ są bardzo ostrożni w życiu prywatnym lub dlatego, że uważają, że inni nie będą nimi zainteresowani. Albo nie chcą być też uznani za narcyzów zakochanych w samych sobie.

Ale nie jest to jednak odpowiednie podejście. Jeśli uważasz, że masz jakąś ciekawą historię lub myśl, która może dodać pewien szczególny akcent do dyskusji, w której bierzesz udział, nie trzymaj jej w sobie.

Konwersacja a umiejętność rozmowy

Ludzie wokół Ciebie będą z tego zadowoleni, a Ty poprawisz jakość całej rozmowy, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Bądź naturalny, słuchaj, na zmianę dopasowuj się do poziomu rozmówców i ucz się od nich.

Postępuj zgodnie z tymi wskazówkami, a będziesz w stanie znacznie lepiej opanować umiejętność rozmowy. Nawet jeśli na początku będziesz musiał zwracać na to baczniejszą uwagę.

Miej oczy szeroko otwarte, aby zobaczyć ukryte wiadomości, które Twoi rozmówcy mogą Ci wysyłać poprzez swoje wyrażenia i jak odbierają to, co do nich mówisz.

Dobrze jest też być otwartym na poznawanie nowych, interesujących osób. Mogą po prostu sprezentować Ci one najbardziej satysfakcjonującą rozmowę, jaką odbyłeś w całym swoim życiu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.