Ludzie którzy Cię otaczają są Twoim własnym lustrem

Czy przyszło Ci kiedyś do głowy, że zachowanie drugich, które tak bardzo Cię irytuje, wpływa na Ciebie w taki sposób, ponieważ stanowi jedną z Twoich słabości?
Ludzie którzy Cię otaczają są Twoim własnym lustrem

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czy wiedziałeś, że ludzie którzy Cię otaczają są dla Ciebie niczym lustro i niezwykle skutecznie odbijają Twoją osobowość? Być może nigdy sobie tego nie uświadomiłeś, ale poprzez nawiązywanie więzi z drugimi, wchodzisz tak naprawdę w kontakt ze samym sobą.

Posłużmy się pewnym przykładem. Prawda, że istnieją zachowania ludzkie, których Twoi znajomi wręcz nie mogą znieść, podczas gdy Ciebie wcale one nie drażnią? Dzieje się tak, ponieważ widzą oni w cudzym postępowaniu cząstkę siebie, co zwyczajnie ich denerwuje.

Problem polega na tym, że bardzo często wierzysz, iż fakt, że ludzie którzy Cię otaczają drażnią Cię z ich własnej winy. Pierwszy błąd.

Gdyby nie byli oni dla nas lustrem, gdyby nie ujawniali naszych własnych słabych stron, zwyczajnie ignorowalibyśmy ich zachowania. Ponieważ jednak dotykają naszej czułej struny, są w stanie nas poruszyć…

Ludzie którzy Cię otaczają to Twoje lustro, wykorzystaj to dobrze

Na pierwszy rzut oka stwierdzenie, że ludzie którzy Cię otaczają są Twoim lustrem może brzmieć nieco przerażająco. Jest to jednak wspaniała okazja, by dostrzec, co tak naprawdę w nas tkwi i wyleczyć to, co wymaga naprawy.

Jeżeli na przykład przeszkadza Ci, że ktoś nieustannie krytykuje drugich i naprawdę nie jesteś w stanie dłużej tego znieść, uważaj! Możliwe, że jesteś dla siebie wyjątkowo surowy, masz zbyt duże wymagania i musisz się tego jak najszybciej pozbyć.

Kolejna bolesna kwestia: jeżeli ucierpiałeś w wyniku niewierności (partnera, przyjaciela bądź członka rodziny) i zdarza się to nagminnie, zastanów się, czy przypadkiem nie jesteś niewierny względem samego siebie. Zapytaj siebie – “W jakim aspekcie nie szanuję przyjętych przeze mnie wartości?”.

Kobieta przed lustrem

Jak widzisz, lustro to wcale nie pokazuje, że jesteś krytyczny względem drugich lub niewierny względem partnera. Chodzi raczej o związek, jaki masz sam ze sobą.

Ludzie którzy Cię otaczają mogą Ci pomóc przeprowadzić autointerpretację, która jest możliwa jedynie przez pryzmat swoich własnych doświadczeń i przeżyć.

Dzięki otaczającym Cię osobom możesz dostrzec, co musisz w sobie zmienić. Jeżeli Twój partner jest bardzo przywiązany do swojej mamy, a Ciebie wyprowadza to z równowagi, jaka jest Twoja relacja z mamą? A może w głębi duszy chciałbyś, żeby była nieco bardziej zażyła?

Nie obwiniaj innych za to, co czujesz

Ogromnym błędem, jaki popełniamy jest to, że pozostawiamy nasze własne szczęście w rękach innych. Robimy tak też z innymi aspektami naszego życia. Na przykład, zrzucamy na innych odpowiedzialność za to, że się na nich zezłościliśmy.

Nikt jednak nie jest w stanie wywołać w Tobie reakcji, na którą osobiście się nie zgodzisz. Chyba, że cudze słowa lub czyny otwierają ranę, która już istnieje.

Jeżeli na przykład Twój szef wspomina, że należy poprawić coś w Twojej pracy, a Ty czujesz w związku z tym ogromne odrzucenie, być może brak Ci pewności siebie i poczucia własnej wartości.

Kobieta medytuje o zachodzie słońca

Ludzie którzy Cię otaczają, te żywe lustra uczą Cię zawsze jednej i tej samej rzeczy – żebyś zaczął skupiać się na sobie samym. Żebyś wsłuchał się w swój głos i poświęcił sobie należytą uwagę.

Nie jest najlepszym pomysłem obwinianie drugich i obarczanie ich odpowiedzialnością za to, co się nam przydarza. Człowiek o przywarach, które tak bardzo nas drażnią może wcale nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie uczucia w nas wywołuje. Może nam jednak powiedzieć dużo o nas samych.

Dlatego, tak czy inaczej, ludzie którzy Cię otaczają pozwalają Ci tak naprawdę wejść w kontakt ze sobą samym. Wszystko to, co dobre i złe widzimy w innych jest tak naprawdę częścią nas samych. Gdyby tak nie było, zwyczajnie byśmy tego nie widzieli.

Twoje relacje z innymi ujawniają, co wymaga zmiany

Bywa, że bardzo cierpimy, ponieważ nasi przyjaciele do nas nie dzwonią i zawsze to my musimy o nich zabiegać. W innych sytuacjach narzekamy, ponieważ zawsze kończymy w związku z tym samym toksycznym typem ludzi, co w ostatecznym rozliczeniu prowadzi tylko do frustracji i cierpienia.

Jeżeli odczuwasz ból, cierpisz i czujesz, że zupełnie nie układa Ci się w życiu emocjonalnym, wykorzystaj to aby móc wejrzeć w siebie i dostrzec, co tak naprawdę robisz źle.

Papierowe ludziki

Zwykle bowiem skupiamy się na drugich, chcąc odpowiednio odczytywać i interpretować ich zachowanie. Trudno nam uwierzyć, że to, co oni robią, mogłoby mieć jakikolwiek związek z nami i naszym zachowaniem. Nie uświadamiamy sobie, że tak naprawdę mogą oni ujawniać coś na nasz temat.

Koniecznie przeczytaj też artykuł: Toksyczny związek – jak uniknąć takiej relacji?

Postaraj się odczytać, co na Twój temat mówią Ci ludzie którzy Cię otaczają. Być może dajesz z siebie zbyt dużo. Może też nie pozwalasz, żeby inni mieli przestrzeń na to, żeby wykazać się kreatywnością w dbaniu o związek?

Czy potykasz się zawsze o ten sam toksyczny rodzaj osób? A może nieświadomie wikłasz się w te same związki? Może to oznaczać, że być może nie kochasz siebie ani nie szanujesz dostatecznie swojej osoby. Może nawet popadłeś w uzależnienie emocjonalne?

Nadszedł czas, żeby zdjąć klapki z oczu i dostrzec prawdę.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Emily Pronin. (2008). Cómo nos vemos a nosotros mismos y cómo vemos a los demás. Departamento de Psicología y Escuela de Asuntos Públicos e Internacionales Woodrow Wilson, Universidad de Princeton, Princeton, NJ 08540, EE. UU.
  • Van Overwalle, F. y Baetens, K. (2009). Comprender las acciones y los objetivos de los demás mediante el espejo y los sistemas de mentalización: un metaanálisis. NeuroImage, 48 (3), 564–584. https://doi.org/10.1016/j.neuroimage.2009.06.009

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.