Rozmowa z samą sobą: 11 toksycznych zdań

Rozmowa z samą sobą jest bardzo ważnym elementem równowagi psychicznej. Żyjąc w zgodzie ze sobą, łatwiej będzie Ci nawiązać relacje z innymi.
Rozmowa z samą sobą: 11 toksycznych zdań
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 05 stycznia, 2023

Rozmowa z samą sobą to sposób na poznanie świata wewnętrznego i zewnętrznego. Dzięki niemu łatwiej jest zrozumieć samą siebie i wszystko, co nas otacza. Zapewne wiesz, jak ważne może to być ze względu na równowagę emocjonalną i umysłową.

Rozmowa wewnętrzna to ciągła interakcja pomiędzy Twoimi myślami, a Twoimi działaniami. Jak mawiał Epiktet: ,,Nie jest ważne to, co się zdarzyło, ale to, jak na to zareagowałeś”.

Rozmowa wewnętrzna a spokój ducha

Koliber

Nasze przeznaczenie to nic innego jak wypadkowa naszych myśli, uczuć i czynów, powiązanych z wyznawanymi wartościami. Wszystkie one możesz wybadać prowadząc ze sobą wewnętrzny dialog, dzięki któremu łatwiej będzie Ci poukładać rzeczywistość wokół siebie.

Spośród uczuć, które mogą negatywnie wpływać na Twoje samopoczucie i jakość życia, warto mieć na uwadze takie toksyczne myśli jak: ,,trzeba szukać uznania u innych osób”. Jeśli jesteś ciekawa, jakich jeszcze toksycznych zdań należy unikać w swoim dialogu wewnętrznym.

1. ,,We wszystkim muszę być najlepsza”

Życie to nie tylko pasmo wygranych i porażek. Gdy Twoje myśli polaryzują się tylko na tym, że możesz mieć albo wszystko, albo nic, nie jest to zdrowe dla Twojej równowagi psychicznej i emocjonalnej.

Pamiętaj, że porażka może być podstawą kolejnego sukcesu. Najważniejsze odkrycia naukowe, takie jak promieniowanie rentgenowskie czy penicylina, również były obkupione wieloma wcześniejszymi niepowodzeniami!

Kobieta z ptakami

2. ,,Jeśli odniosę porażkę, jestem porażką”

Raz jeszcze warto to powtórzyć: błędy i niepowodzenia bardzo często prowadzą do późniejszego sukcesu. Nie warto myśleć o każdym swoim błędzie, jak o końcu świata. Daj sobie prawo do popełniania błędów i wykorzystaj szansę, by się na nich uczyć.

3. ,,Uznanie innych jest miarą mojej wartości”

To bardzo powszechny sposób myślenia wiążący się z tym, że każdy z nas najbardziej na świecie boi się odrzucenia. Pamiętaj jednak, że nie musisz szukać uznania u wszystkich. Najważniejsze jest, byś to Ty akceptowała siebie.

4. ,,To nie ja jestem źródłem swojego szczęścia”

Takie przekonanie bierze się z mylnego postrzegania miłości. Miłość musi być uczuciem wzajemnym, bezinteresownym i zróżnicowanym; nie kocha się kogoś z jakiegoś powodu czy dla jakiejś korzyści.

Jeśli miłość to tylko współzależności, partnerzy w takim związku tylko niszczą się nawzajem.

5. ,,Krytykujesz mnie, żeby mnie zranić”

Dla większości z nas krytyka ze strony drugiej osoby jest równoważna z odrzuceniem i brakiem szacunku wobec naszej osoby. Bierze się to z myślenia, że Twoja wartość zależy tylko od tego, co inni sądzą i mówią o Tobie.

Jak powiedział Emerson: ,,Obym nigdy nie uwierzył, że każda krytyka wymierzona w moją stronę to wyrok na moją osobę”.

6. ,,Nikt nie będzie mi mówił, co mam robić”

Każdy z nas musi wziąć odpowiedzialność za swoje czyny, nie warto jednak na siłę zamykać się na rady i opinie innych ludzi. Współpraca z innymi nie odbiera nam naszej tożsamości, a wręcz odwrotnie – pomaga nam stać się lepszymi ludźmi.

Kobieta z ptaszkiem

7. ,,Nie jestem wystarczająco dobra”

Jeśli Twoja rozmowa z samą sobą zasadza się na takich myślach jak ,,Nie mogę”, ,,Nie potrafię”, ,,Nawet nie warto próbować”, popełniasz ogromny błąd i sama skazujesz się na porażkę.

Pierwszym krokiem do sukcesu jest uwierzyć w to, że jest on możliwy. Siła samosprawdzających się przepowiedni jest ogromna, zadbaj o to, by działało to na Twoją korzyść!

8. ,,Nikomu nie ufaj. Bądź czujna”

Wszyscy wiemy, że ludzie popełniają błędy i nie zawsze działają dla naszego dobra. Właśnie dlatego zamykamy się na świat i za wszelką cenę staramy się nie ochronić przed błędami innych.

Oczywiście zasada ograniczonego zaufania może nas ustrzec przed wieloma problemami, jednak w nadmiarze może stać się niebezpieczną obsesją.

9. ,,Jestem lepsza od innych”

Nikt z nas nie jest wart więcej niż inni. Podstawą godności i honoru jest skromność, a gdy czujemy się lepsi od innych, stajemy się aroganccy i odrzucający.

Już Sokrates, jeden z najznamienitszych filozofów wszechczasów, mówił: ,,Jedyną prawdziwą mądrością jest wiedzieć, że nic się nie wie”. Być może brzmi to jak sprzeczność, ale warto przez chwilę się nad tym zastanowić.

10. ,,Jestem bezużyteczna”

Nie ma ludzi bezużytecznych czy niepotrzebnych. Kiedy myślisz w ten sposób o sobie, Twoja wewnętrzna rozmowa odbiera Ci tylko motywacje do działania i tłumi Twoje ambicje i plany.

11. ,,Nie zasługuję na miłość”

W tym miejscu musimy podkreślić, że zasługujesz na wszystko, co najlepsze. Cierpienie jest nieodłączną częścią ludzkiego życia, zwłaszcza, gdy ktoś bliski postanawia Cię porzucić. Pamiętaj jednak, że nie możesz się poddać irracjonalnej potrzebie szukania uznania u innych ludzi; Twoja miłość jest przede wszystkim w Tobie.

Kobieta wśród gołębi

Jak rozmawiać z samą sobą?

Za każdym razem, kiedy Twoja rozmowa z samą sobą opiera się na ,,musisz” czy ,,powinnaś”, ma to bardzo negatywny wpływ na Twoje samopoczucie i równowagę emocjonalną. Na szczęście można tego uniknąć, panując nad swoimi myślami w następujący sposób:

  • Za pewne możemy wziąć tylko to, co udowodnione i realne. Jeśli jednego dnia coś nam nie wyjdzie, nie oznacza to, że jesteśmy bezużyteczni. Przecież każdego dnia robimy dobrze setki innych rzeczy, które świadczą o naszej wartości.
  • Akceptuj tylko to, co logiczne i bezsprzeczne. Przy nadmiarze sprzeczności w Twoim życiu, stajesz się sfrustrowany i tracisz w wiarę w samą siebie.
  • Trzeba być elastycznym i gotowym na zmiany, nawet we własnych poglądach. Bądź tolerancyjną i otwartą osobą, dzięki czemu łatwiej będzie Ci się dostosować do nowych sytuacji.
  • Nie ma wartości absolutnych; nie warto więc być bezwzględnie pewnym jakiejś wartości. Nie oceniaj kategorycznie i nie odrzucaj innych możliwości. Unikaj słów takich jak ,,nic” albo ,,wszystko, ,,wszyscy” albo ,,nikt”, ,,zawsze” lub ,,nigdy”.
  • Oceniaj zachowania, a nie ludzi. Nie mów ,,jesteś głupi” czy ,,jesteś szalony”; powiedz ,,Twoje postępowanie było głupie/szalone”.
  • Patrz na świat z perspektywy prawdopodobieństwa, a nie ślepej wiary. Lepiej jest powiedzieć sobie ,,To będzie trudne, ale spróbuję” niż ,,Nie umiem tego zrobić, nigdy mi się nie uda”.
Wypuszczanie z klatki

Sprawdź, co wpływa na otaczającą Cię rzeczywistość i zawsze szukaj innych perspektyw, nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ma innego rozwiązania. Szukaj alternatywnych odpowiedzi i punktów widzenia, zadawaj pytania, konfrontuj ze sobą Twoje oczekiwania z rzeczywistością.

Rozmowa z samą sobą może przynieść Ci wiele korzyści, musisz jednak wiedzieć, jak nią pokierować. Kontroluj swoje emocje i nie pozwól się przytłoczyć tym negatywnym. Jeśli jednak czujesz, że wymyka Ci się to spod kontroli, nie wahaj się, by poprosić o pomoc psychologa.

Bibliografia:

  • Ellis, A. (2001). Overcoming Destructive Beliefs, Feelings, and Behaviors: New Directions for Rational Emotive Behavior Therapy. wyd. Prometheus Books

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ellis, A. (2003). Manual de Terapia Racional Emotiva. Editorial Desclee.
  • Ferreras, E. (2007). La autoestima. Anales de Mecánica y Electricidad.
  • Cáceres Valdez, R. (2016). EL POSITIVISMO. Ius Inkarri. https://doi.org/10.31381/inkarri.v0i1.547

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.