Miłość - o nią nigdy nie trzeba prosić
Nigdy nie poświęcaj własnej wartości dla kogoś, kto nie wie ile posiadasz. Jeśli ktoś nie potrafi dostrzec Twojej wartości, ignoruje, porzuca lub nie okazuje Ci szacunku, nie proś o jego uwagę, ponieważ nie będzie ani prawdziwa, ani szczera. Pamiętaj, że o miłość nie trzeba prosić.
Nie kosztuj zatrutego owocu, jakim jest nieodwzajemniona miłość, bo możesz tego później żałować.
Jeśli “prosisz o zbyt dużo”, to tylko dlatego, że wiesz czego chcesz oraz jak bardzo jest to dla Ciebie ważne. To przede wszystkim Ty musisz doceniać swoje myśli, opinie, pragnienia i zachowania.
Musisz zachować dystans od ludzi, którzy zagrażają Twojej emocjonalnej równowadze, nad którą tak pieczołowicie pracujesz.
Uwolnij swoje najbardziej ukryte pragnienia, słuchaj i kochaj siebie, ponieważ tylko samodzielnie możesz uwolnić się od fałszywej miłości.
Nigdy nie musisz prosić o miłość
Proszenie o miłość oznacza żądanie czegoś, co tak naprawdę nie istnieje poza Twoim umysłem. Jedyna rzecz, jaka wynika z proszenia, to brak szacunku do samego siebie, przeszkody we własnym emocjonalnym rozwoju oraz ból wywołany utratą godności.
Kiedy kogoś kochasz, chcesz o niego dbać i uniknąć złamania serca. Twoje emocjonalne refleksje powodują tworzenie otoczenia, w którym czujesz, że zasługujesz na miłość – czucie, któremu towarzyszą harmonia, szczerość i przywiązanie.
Jeśli nie poradzisz sobie z fałszywą miłością, będziesz myśleć, że nie zasługujesz na uwagę i uczucie. Ponadto, będziesz sobie wmawiać, że jednostronne relacje są w porządku.
Osoba, która na Ciebie zasługuje, to taka która sama wyciąga do Ciebie rękę, docenia Cię i poświęca Ci swój czas i myśli.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Inteligencja emocjonalna – 7 cech
Nikt nie może uczynić Cię nieszczęśliwym bez Twojego pozwolenia
Najpotężniejszym narzędziem w zwalczaniu emocjonalnej niesprawiedliwości jest obojętność i zdecydowanie, którym powinna towarzyszyć zdrowa samoocena, samoświadomość i refleksja nad uczuciami, pragnieniami oraz zachowaniem własnym i innych.
Proces, w wyniku którego znajdziesz się w takich okolicznościach świadczy o Twoim braku godności. Prawdopodobnie zapominasz, że nie należy gonić tych, którzy na Ciebie nie zasługują.
Musisz wiedzieć jak podejmować skuteczne strategie w przezwyciężaniu bólu fałszywej miłości. Przyjrzyj się kilku powszechnym sytuacjom:
- Ból fałszywej miłości to ciężki proces, który poprzedza bolesna faza prekontemplacji. Zazwyczaj wiesz, “że coś jest nie tak”, ale nie chcesz ubierać tego w słowa i ściągać emocjonalnych zaślepek.
- Ignorujesz dyskomfort i unikasz go, trzymając się przekonania, że problem emocjonalny rozwiąże się sam.
- Kiedy wreszcie poddasz się dyskomfortowi, przychodzi czas, gdy jest on zbyt ciężki do udźwignięcia i sprawia, że musisz stawić czoła problemowi zanim ogarnie Cię całkowicie.
- Co dzieje się kiedy walczysz z własnymi uczuciami? Steruje Tobą koncentracja i walczysz na raty w nieskończonej bitwie, która tylko wydłuża cierpienie.
- Często słyszysz o “uwięzieniu bólu”. Ignorowanie go nie jest dobrym rozwiązaniem.
Staw czoła fałszywej miłości
Aby poradzić sobie z bólem fałszywej miłości musisz stawić jej czoła i podążać w innym kierunku, z jednoczesnym uświadomieniem sobie odczuwania bólu, że ktoś na kim Ci zależy nie odwzajemnia Twojego uczucia.
W celu pokonania bólu wprowadź w życie odpowiednie rozwiązanie. Jakie? Przekonanie siebie, że jeśli nie możesz być docenionym naturalnie, to otrzymanie tego na siłę będzie jeszcze gorsze. Trzymaj się z dala od tej osoby, bo tylko tak można pokonać ból.
By zakończyć cierpienie związane z fałszywą miłością musisz je najpierw zrozumieć i zaakceptować. To naturalne że opłakuje się coś, czego tak się pragnęło.
Nie zapomnij przeczytać: Twoja miłość – Ty zasługujesz na nią najbardziej
Kochaj i doceniaj siebie: zasilaj swoje relacje samooceną
Choć każda sytuacja emocjonalna jest inna, każde cierpienie ma rozwiązanie. Tak naprawdę prawdziwa zmiana zawsze jest możliwa, jeśli chce się nad nią pracować i stawić czoła bolesnej sytuacji.
Musisz więc najpierw zdać sobie sprawę, że najwięcej czasu należy poświęcać sobie. Dopiero wtedy docenisz tych, którzy Cię uszczęśliwiają. Nie proś o zainteresowanie, a tym bardziej o miłość od nikogo, ponieważ każdy kto Cię kocha, okaże to na swój własny sposób.
Pamiętaj, że emocjonalna niesprawiedliwość gra ważną rolę w rozwoju samooceny; pozwala oceniać potrzeby, wartości i pragnienia.
Nie dzwoń do kogoś, kto nie odbiera Twoich telefonów. Przestań szukać i pozwól sam się znaleźć. Przestań myśleć o ludziach obecnych w Twoim życiu jedynie w formie pocztówki. Chodzi o tych, którym tylko zależy na pozorach i którzy będą sprawiać Ci przyjemność, tylko gdy inni będą w pobliżu.
Nie zapomnij przede wszystkim pomyśleć o powodach, dla których tak przywiązałeś się do tej osoby. Co sprawiło, że chciałeś błagać o jej miłość i uznanie? Dojdź do źródła i zacznij swoją wewnętrzną przemianę.
Popraw swoją samoocenę i przestań błagać o miłość, bo prawdziwa jest zawsze widoczna i odczuwalna. Nigdy nie trzeba o nią prosić. Twoja uwaga i przywiązanie są zbyt cenne, aby marnować je dla kogoś, kto na nie nie zasługuje.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Harlow, H. F. (2013). The nature of love. In The Macaque Connection: Cooperation and Conflict between Humans and Macaques. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-3967-7_2
- Jankowiak, W. R. (2014). What is this thing called love? Emotion Review. https://doi.org/10.1177/1754073915594434