Nieodwzajemniona miłość – czy da się ją zapomnieć?

· Lipiec 30, 2018
Aby uporać się z nieodwzajemnioną miłością, musisz najpierw zadać sobie zasadnicze pytanie. Czy naprawdę chcesz o niej zapomnieć, czy może celowo tkwisz w martwym punkcie, kurczowo trzymając się myśli o czymś niemożliwym, chroniąc się przed kolejnymi rozczarowaniami?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy nieodwzajemniona miłość jest możliwa do uleczenia i czy da się ją zapomnieć? Życie niestety nie zawsze układa się tak pięknie jak w filmach czy książkach. Czasami mimo naszych najlepszych starań, osoba, którą darzymy uczuciem nie czuje do nas tego samego.

Może wam się wydawać, że zawalił wam się świat i już nigdy nie będziecie szczęśliwi. Jednak w głębi duszy każdy z nas wie, że czas jest w stanie wyleczyć wszelkie rany. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: Nieodwzajemniona miłość – czy można o niej zapomnieć?

Dlaczego wybieramy coś, co jest niemożliwe?

Niektóre związki z różnych przyczyn po prostu nie mają racji bytu. Mimo że walczyliście i zrobiliście co było w waszej mocy, jeżeli nie jest wam pisane bycie w związku z daną osobą… to się po prostu nie stanie.

Być może zabrzmi to trochę okrutnie, ale prawdą jest, że jest jeden rodzaj miłości, o którą po prostu nie warto walczyć.

Jaka to miłość?

Miłość jednostronna.

Mężczyzna ochodzi od kobiety

Nieodwzajemniona miłość występuje wówczas, gdy dwoje ludzi nie czuje wobec siebie tego samego. Może być tego wiele przyczyn; orientacja seksualna, to, że druga osoba jest już w związku lub po prostu to, że ktoś nie czuje tego samego co my.

Dlaczego kurczowo trzymamy się myśli o tym, że możemy być z kimś, kto nie odwzajemnia naszej miłości? Niektórzy powiedzą, że to dlatego, że lubimy cierpienie. Inni powiedzą, że przecież nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy.

Możesz również zakochać się lub zainteresować się kimś, kto jest „nieosiągalny” lub „niemożliwy”: ktoś z pracy, kto jest już w związku małżeńskim, ktoś o odmiennej orientacji seksualnej, osoba, która jest znacznie starsza lub młodsza i tak dalej.

Chłopak patrzy przez okno

Czy naprawdę chcesz się zaangażować?

Można również stwierdzić, że osoby, które zakochują się bez wzajemności tak naprawdę nie są zainteresowane byciem w stałym związku. Chcą one po prostu uniknąć „problemów”, które niesie za sobą prawdziwy związek z partnerem.

Innym powodem zakochiwania się bez wzajemności jest idealizacja. Jest się wówczas przekonanym, że ta osoba jest dla nas idealna i że będąc z nią w związku nasze życie było by wspaniałe. W zasadzie nie jest się wtedy zakochanym w danej osobie, ale w idealnym o niej wyobrażeniu.

Staje się on lub ona naszym księciem lub księżniczką z bajki, którzy mają ochronić nas przed wszelkim złem.

Są też osoby, które czują pociąg do „zakazanych” osób, ponieważ lubią ryzyko, emocje lub uczucie, które odczuwają na myśl o byciu z kimś, kogo tak naprawdę nie mogą mieć. Nie musisz czuć się źle lub niemądrze, jeśli towarzyszą ci takie uczucia: może to być naturalna reakcja na unikanie zaangażowania i sposób na cieszenie się chwilą.

Zobacz również: Pokochaj siebie – powtarzaj te 3 magiczne zdania

Nieodwzajemniona miłość – czy da się ją zapomnieć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Na przykład:

  • Jak mocno jesteśmy zakochani
  • Jak bardzo zależni czujemy się od tej osoby
  • Uczucia, które odczuwamy, gdy jesteśmy razem z tą osobą.
Para się kłóci

W przeciwieństwie do innych związków (w których istnieje porozumienie między osobami), w przypadku niemożliwej miłości nie spotka nas rozczarowanie. Dzieje się tak dlatego, że w naszej głowie wciąż istnieje iluzja i nadzieja, że sytuacja może ulec zmianie.

Jest to podstawowy problem: bycie „uwiązanym” w związku, który nie ma przyszłości – a w rzeczywistości, który nawet nie istnieje. Taki stan rzeczy nie pozwala nam na znalezienie kogoś, kto nas zaakceptuje i pokocha naprawdę.

Aby zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości, musimy chcieć wymazać ją z pamięci. Jeśli jednak ktoś woli pozostać pod wpływem tej iluzji, żadne metody ani rady nie będą w stanie mu pomóc.

Najpierw pokochaj siebie

Ważne jest również poznanie powodów, dla których pozwalamy sobie na zakochiwanie się w kimś, kto jest niedostępny (zwłaszcza jeśli zdarzyło się to nie pierwszy raz).

Wybieranie osób, które są nieosiągalne może wynikać ze strachu przed zaangażowaniem, przed powtórzeniem się przeszłych doświadczeń lub z powodu przyjemności jaką odczuwa się idealizując obiekt naszego zainteresowania – zupełnie tak jak w filmach.

Może warto zadać sobie pytanie: czy zakochaliśmy się w kimś prawdziwym, czy jest to tylko wytwór naszej wyobraźni? Czy naprawdę dobrze znamy tę osobę i wiemy na pewno, że jest dla nas idealna?

Często mamy jakieś wyobrażenie, wykreowany w głowie ideał. Czasem gdy wreszcie zdamy sobie sprawę, że ta osoba nie jest jednak księciem czy księżniczką z bajki, okazuje się, że jesteśmy już „automatycznie” w niej zakochani.

Kobieta kłóci się z partnerem

Polecamy przeczytać: Bieganie pomoże Ci zwalczyć negatywne emocje

W takiej sytuacji należy zrobić wszystko co jest możliwe i być dla siebie dobrym. Oznacza to, że trzeba siebie zaakceptować i pokochać. Trzeba za wszelką cenę pozbyć się przekonania, że nie zasługujemy na miłość. Wręcz przeciwnie: każdy ma prawo do zdrowego, spełnionego związku.

Nieodwzajemniona miłość –czas uleczyć rany

Naszą ostatnią radą jest sugestia, że w celu uleczenia się z nieodwzajemnionej miłości trzeba otworzyć się na nowe doświadczenia.

Wypłakiwanie oczu w poduszkę i przesiadywanie w domu nie wchodzi w grę. Zaangażujcie się w nowe zajęcia, gdzie spotkamy ludzi o podobnych zainteresowaniach. Umawiajcie się na wyjścia w weekendy. Zgadzajcie się na spotkania ze znajomymi z pracy. Nigdy nie wiadomo, a może miłość nie czeka na Was za następnym zakrętem!

Zobacz również: Mity dotyczące związków – 7 najbardziej destrukcyjnych

Ta specjalna osoba może już jest w Waszym otoczeniu. Wy jednak nie widzicie, że ktoś się Wami interesuje, bo zaślepia Was obsesja nieodwzajemnionej miłości. Przestańcie patrzeć w złym kierunku!