Nieodwzajemniona miłość - czy da się ją zapomnieć?

03 czerwca, 2019
Aby uporać się z nieodwzajemnioną miłością, musisz najpierw zadać sobie pytanie: czy naprawdę chcesz o niej zapomnieć, czy może celowo tkwisz w martwym punkcie, trzymając się myśli o czymś niemożliwym, chroniąc się przed kolejnymi rozczarowaniami?

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, czy nieodwzajemniona miłość jest możliwa do uleczenia i czy można o niej zapomnieć? Życie niestety nie zawsze układa się tak pięknie jak w filmach czy książkach. Czasami mimo naszych najlepszych starań osoba, którą darzymy uczuciem nie czuje do nas tego samego.

Może wam się wydawać, że zawalił wam się świat i już nigdy nie będziecie szczęśliwi, jednakże w głębi duszy każdy z nas wie, że czas jest w stanie wyleczyć wszelkie rany. W niniejszym artykule postaramy się odpowiedzieć czym jest nieodwzajemniona miłość i czy da się o niej zapomnieć.

Nieodwzajemniona miłość – dlaczego ją wybieramy, mimo że jest niemożliwa?

Niektóre związki z różnych przyczyn po prostu nie mają racji bytu, nawet jeżeli walczyliście i zrobiliście wszystko, co w waszej mocy. Jeżeli nie jest wam pisane bycie w związku z daną osobą, to taki związek po prostu nie przetrwa.

Być może zabrzmi to trochę okrutnie, ale jest jeden rodzaj miłości, o którą nie warto walczyć. Jaka to miłość? Miłość jednostronna.

nieodwzajemniona miłość nie przetrwa

Nieodwzajemniona miłość występuje wówczas, gdy dwoje ludzi nie czuje do siebie tego samego. Może mieć wiele przyczyn: orientacja seksualna, to, że druga osoba jest już w związku lub po prostu to, że ktoś nie czuje tego samego.

Dlaczego zatem mamy nadzieję, że możemy być z kimś, kto nie odwzajemnia naszej miłości? Niektórzy powiedzą, że to dlatego, że lubimy cierpienie. Inni powiedzą, że przecież nie mamy wpływu na to w kim się zakochujemy.

Możesz również zakochać się lub zainteresować się kimś, kto jest “nieosiągalny” lub “niemożliwy” – ktoś z pracy, kto jest już w związku małżeńskim, ktoś o odmiennej orientacji seksualnej, osoba, która jest znacznie starsza lub młodsza itd.

Przeczytaj także artykuł: Miłość – o nią nigdy nie trzeba prosić

chłopak patrzy przez okno

Czy naprawdę chcesz się zaangażować?

Można stwierdzić, że osoby, które zakochują się bez wzajemności tak naprawdę nie są zainteresowane byciem w stałym związku. Chcą po prostu uniknąć “problemów”, które niesie za sobą prawdziwy związek z partnerem.

Innym powodem zakochiwania się bez wzajemności jest idealizacja. Chodzi o to, że jest się przekonanym, że dana osoba jest dla nas idealna, i że będąc z nią w związku nasze życie byłoby wspaniałe. W zasadzie nie jest się wtedy zakochanym w danej osobie, ale w idealnym o niej wyobrażeniu.

Staje się on lub ona naszym księciem lub księżniczką z bajki, którzy mają ochronić nas przed wszelkim złem.

Są też osoby, które czują pociąg do “zakazanych” osób, ponieważ lubią ryzyko, emocje lub uczucie, które odczuwają na myśl o byciu z kimś, kogo tak naprawdę nie mogą mieć. Często jest to naturalna reakcja na unikanie zaangażowania i sposób na cieszenie się chwilą.

Nieodwzajemniona miłość – czy da się ją zapomnieć?

Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników. Na przykład:

  • jak mocno jesteśmy zakochani,
  • jak bardzo zależni czujemy się od tej osoby,
  • uczucia, które odczuwamy, gdy jesteśmy razem z tą osobą.
nieodwzajemniona miłość w związku

W przeciwieństwie do związków, w których istnieje porozumienie między osobami, w przypadku niemożliwej miłości nie spotka nas rozczarowanie. Dzieje się tak dlatego, że w naszej głowie wciąż istnieje iluzja i nadzieja, że sytuacja może ulec zmianie.

Jest to podstawowy problem: bycie “uwiązanym” w związku, który nie ma przyszłości, a nawet nie istnieje. Taki stan rzeczy nie pozwala nam na znalezienie kogoś, kto nas zaakceptuje i pokocha naprawdę.

Aby zapomnieć o nieodwzajemnionej miłości, należy chcieć wymazać ją z pamięci. Jeśli jednak ktoś woli pozostać pod wpływem tej iluzji, żadne metody ani rady nie będą w stanie mu pomóc.

Najpierw pokochaj siebie

Warto także poznać powody, dla których pozwalamy sobie na zakochiwanie się w kimś, kto jest niedostępny, zwłaszcza jeśli zdarzyło się to nie pierwszy raz.

Wybieranie osób, które są nieosiągalne może wynikać ze strachu przed zaangażowaniem, przed powtórzeniem się przeszłych doświadczeń lub z powodu przyjemności jaką odczuwa się, idealizując dany obiekt zainteresowania.

Może warto zadać sobie pytanie: czy zakochaliśmy się w kimś prawdziwym, czy jest to tylko wytwór naszej wyobraźni? Czy naprawdę dobrze znamy tę osobę i wiemy na pewno, że jest dla nas idealna?

Często mamy jakieś wyobrażenie, wykreowany w głowie ideał. Czasem, gdy wreszcie zdamy sobie sprawę, że ta osoba nie jest jednak księciem czy księżniczką z bajki, okazuje się, że jesteśmy już “automatycznie” w niej zakochani.

kobieta kłóci się z partnerem

W takiej sytuacji należy zrobić wszystko, co tylko możliwe i być dla siebie dobrym. Oznacza to, że trzeba siebie zaakceptować i pokochać. Trzeba za wszelką cenę pozbyć się przekonania, że nie zasługujemy na miłość. Wręcz przeciwnie – każdy ma prawo do zdrowego, spełnionego związku.

Polecamy przeczytać również: Pokochaj siebie – powtarzaj te 3 magiczne zdania

Nieodwzajemniona miłość – czas uleczyć rany

Naszą ostatnią radą jest sugestia otwarcia się na nowe doświadczenia.

Wypłakiwanie oczu w poduszkę i przesiadywanie w domu nie wchodzi w grę. Zaangażujcie się w nowe zajęcia, gdzie spotkacie ludzi o podobnych zainteresowaniach. Umawiajcie się na wyjścia w weekendy. Zgadzajcie się na spotkania ze znajomymi z pracy. Nigdy nie wiadomo, czy miłość nie czeka na Was za następnym zakrętem!

Ta specjalna osoba może już jest w Waszym otoczeniu. Wy jednak nie widzicie, że ktoś się Wami interesuje, bo zaślepia Was obsesja nieodwzajemnionej miłości. Przestańcie patrzeć w złym kierunku!

  • Bringle, R. G., Winnick, T., & Rydell, R. J. (2013). The prevalence and nature of unrequited love. Sage Open, 3(2), 2158244013492160.
  • Baumeister, R. F., & Dhavale, D. A. W. N. (2001). Two sides of romantic rejection. Interpersonal rejection, 55-71.
  • Regan, P. C. (2000). Love relationships.