Rodzaje miłości - czy istnieje ten idealny?

Istnieją różne rodzaje miłości, które odpowiadają różnym aspektom naszego życia i wszystkie są równie ważne w relacjach społecznych
Rodzaje miłości - czy istnieje ten idealny?

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Czy istnieją różne rodzaje miłości? Co właściwie mamy na myśli, gdy wypowiadamy słowo “miłość“? Szeroko pojęte stosunki międzyludzkie obfitują w to słowo, ale może się ono odnosić także do zwierząt, przyjaciół, miejsc, krajobrazów, sytuacji, a nawet do jedzenia.

Jednak w najgłębszym sensie miłość jest tym intensywnym uczuciem, które rozwijasz w stosunku do drugiej osoby i pragniesz, aby było odwzajemnione. Ten rodzaj miłości najtrudniej osiągnąć. Bycie kochanym z wzajemnością wiąże się z wieloma warunkami, które sprawiają, że to uczucie jest bardzo złożone.

W głębi duszy każdy chciałby kochać i być kochanym. Miłość do końca życia jest naturalnym pragnieniem dla większości z nas. Czasami jednak odnosimy wrażenie, że świat pragnie zrobić wszystko, aby udowodnić, że taka wieczna miłość nie istnieje. Nieustanne widzimy jak związki między ludźmi stają się coraz mniej trwałe.

Rodzaje miłości według Greków

W kwestii miłości za ekspertów można z pewnością uznać Greków. Inspirując się swoją kulturą, opracowali pewne definicje, które wyjaśniają w jak różny sposób może się ona objawiać.

rodzaje miłości kobieta z partnerem

Przelotna miłość

Jest to rodzaj miłości, która jest krótkotrwała i wiąże się przede wszystkim z pociągiem seksualnym i pożądaniem.

  • Taka miłość pojawia się w pierwszej fazie związku, w którym kluczową rolę odgrywa namiętność i fizyczna bliskość.
  • Jest to początek przygody, która z czasem może przerodzić się w coś znacznie głębszego. Jednak w tych pierwszych chwilach jest wyidealizowana i cielesna.

W kulturze greckiej jest ona reprezentowana przez Erosa, boga miłości.

Miłość braterska

Ten rodzaj miłości odnosi się do tego, co ludzie czują w stosunku do swoich rodzin, przyjaciół i towarzyszy.

Charakteryzuje ją lojalność, która pociąga za sobą zaangażowanie i głęboką znajomość osoby obdarzonej takim uczuciem.  Zazwyczaj wymaga czasu, aby mogła się rozwinąć. Jest to także uczucie, którym darzymy nasze zwierzęta.

Ten rodzaj miłości Grecy określają słowem storge.

Miłość społeczna

Jest to uczucie, które inspiruje szlachetne działania i może odnosić się do pojedynczej osoby lub całej grupy społecznej.

  • Ten rodzaj miłości prowadzi do chęci nawiązywania współpracy między ludźmi i walki o wspólne dobro.
  • Przynosi także solidarność. To miłość, która inspiruje do bycia dobrym i do pracy zespołowej, prowadzącej do osiągnięcia wspólnych celów.

Miłość społeczna jest bardzo ściśle związana z psychologią społeczną.

Otwarta miłość

Mówiąc o “otwartej” miłości Grecy mieli na myśli jej najszerszy aspekt, jakiego może doświadczyć człowiek. Jest to miłość do samej natury, boga lub całej ludzkości. Jest to rodzaj miłości, który najbardziej zanika w dzisiejszym świecie, w którym dominują indywidualizm i egocentryzm.

Jaki rodzaj miłości jest idealny?

Wszystkie cztery rodzaje miłości, które opisaliśmy, są idealne w innym sensie. Osoba, której uda się ich wszystkich doświadczyć, będzie najbardziej kompletna w kwestii, ponieważ wszystkie rodzaje miłości niosą ze sobą szlachetne uczucia i wprowadzają szczęście i dobre samopoczucie.

rodzaje miłości para szczęśliwa

Miłość idealna łączy w sobie wszystkie rodzaje miłości, różne języki i różne sposoby bycia. Problem dla większości ludzi polega na jej podtrzymaniu i pielęgnowaniu, aby nie wygasła.

Ludzie mówią bardzo różnymi językami miłości, a te różnice mogą prowadzić do nieporozumień, a nawet konfliktów. Abyśmy byli szczęśliwi i umieli żyć ze sobą, musimy nauczyć się języka miłości osoby, z którą budujemy związek. 

Jest to proces wzajemnego uczenia się i jest on tak samo ważny dla par, jak dla przyjaciół i członków rodziny. Jest podstawą dla każdej grupy społecznej, która tworzy więzi oparte na miłości.

Język miłości

Dr Gary Chapman, który specjalizuje się w sprawach rodzinnych, uznaje, że istnieje pięć języków miłości. Ich znajomość jest kluczem do osiągnięcia trwałych uczuć.

rodzaje miłości szczęśliwa para
  • Po pierwsze słowa afirmacji, uwielbienia, słowne komplementy, słowa zachęty, miłe słowa. Pobudzają innych i sprawiają, że ludzie czują się doceniani i kochani.
  • Miłość wymaga także poświęcania czasu drugiej osobie i spędzania go wspólnie, na robieniu wartościowych rzeczy.
  • Prezenty, nawet te najskromniejsze, pokazują drugiej osobie,  że jest kochana.
  • Wykonywanie codziennych czynności takich jak gotowanie, sprzątanie, opieka nad dziećmi potrafią być wielkim wsparciem i dowodem miłości.
  • Kontakt fizyczny, taki jak trzymanie się za ręce, pocałunki, uściski, a w przypadku par – również stosunek seksualny, są wyrazem wzajemnej miłości.

Stosowanie się do tych kilku zasad, które nazywamy językami miłości, pomaga zaspokoić emocjonalne potrzeby drugiej osoby. W ten sposób uczucie przetrwa i z czasem będzie stawało się coraz silniejsze.

Miłość jest obecna w życiu każdego, ale musimy nauczyć się ją wyrażać. Wszystko co musisz zrobić, to zdecydować w jaki sposób.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.