Co język mówi o Twoim zdrowiu i emocjach?

6 stycznia, 2019
Język ma tysiące zakończeń nerwowych bezpośrednio połączonych z konkretnymi organami. Kolor i faktura języka mogą powiedzieć wiele o Twoim zdrowiu.

Język to jeden z najważniejszych mięśni w ludzkim organizmie. Oprócz realizowania funkcji związanych z przyjmowaniem pokarmów,język odzwierciedla także ogólny stan Twojego zdrowia oraz przeżywane przez Ciebie emocje.

Jeśli nauczysz się odczytywać te sygnały, możesz w porę wykryć wiele problemów zdrowotnych. Dzieje się tak dlatego, iż mięsień ten pokrywają tysiące zakończeń nerwowych powiązanych z konkretnymi organami wewnętrznymi.

Gdy w organizmie dzieje się coś niepokojącego, informują nas o tym zmiany koloru bądź faktury języka. Dziś chcemy przedstawić Ci krótki poradnik, jak zauważyć i interpretować znaki wysyłane Ci przez Twój język. Zacznij już dziś od przyjrzenia się mu w lustrze.

Co język mówi o Twoim zdrowiu i emocjach?

Różowy kolor  języka

Jeśli Twój język ma normalny różowy kolor, oznacza to, że z Twoim zdrowiem wszystko jest w najlepszym porządku. Zaróżowiony kolor języka to znak, że dobrze się odżywiasz i jesteś stabilny emocjonalnie.

Czerwony kolor  języka

Gdy Twój język, a zwłaszcza jego koniuszek, jest zaczerwieniony, zwiastuje to kłopoty z gardłem bądź narządami wewnętrznymi.

Język

Jeśli chodzi o emocje, zaczerwienienie języka to objaw nadmiaru stresu czy irytacji.

Niewielkie wrzody na języku

Wrzody na języku są najczęściej związane z infekcją wirusową lub grzybiczą. Aby to wykluczyć lub podjąć stosowne leczenie należy regularnie monitorować stan swojej jamy ustnej.

Owrzodzenie języka może być także wywołane niedoborem witamin A i C, co jest skutkiem nadmiernego spożycia przetwarzanej żywności, tłuszczów i cukrów.

Owrzodzenie języka

Niewielkie wrzody na języku mogą świadczyć także o chronicznym zdenerwowaniu i stresie lub tłumieniu negatywnych emocji, zwłaszcza złości.

Zobacz takżeAfty – 6 domowych sposobów radzenia sobie z nimi

Zapalenie kubków smakowych

Zapalenie kubków smakowych to jasny sygnał niedoboru substancji odżywczych. Aby język wrócił do swojego normalnego stanu, należy stosować się do porad dietetycznych , identycznych do tych, które za chwilę opiszemy w następnym punkcie.

Zapalenie kubków smakowych to także objaw stresu czy trudności z dostosowaniem się do nowej sytuacji. Aby zwalczyć stan zapalny należy bardzo delikatnie czyścić język podczas szczotkowania zębów.

Biały nalot na języku

Biały kolor języka świadczy o problemach z jelitami i trawieniem. Mogą być one wywołane na przykład nadmiernym spożyciem tłuszczów nasyconych oraz rafinowanych cukrów i mąki.

Biały nalot na języku może być także spowodowany toksemią, czyli odkładaniem się we krwi i jelitach toksycznych substancji, które mogą prowadzić także do wielu poważniejszych dolegliwości.Brzuch

Jeśli zauważyłeś, że Twój język pokrywa biały nalot, bardzo ważna jest zmiana nawyków żywieniowych i wybór diety oczyszczającej organizm. Należy wykluczyć z jadłospisu tłuszcze nasycone, przetworzoną żywność, nabiał oraz smażone potrawy.

Jeśli chodzi o emocje, biały język świadczy o stanie poddenerwowania i niepokoju, który w konsekwencji również może prowadzić do problemów z trawieniem i utrudniać funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Gładka powierzchnia języka

Wyjątkowo gładki język to kolejny sygnał niedoboru substancji odżywczych, a nawet anemii. Emocjonalnie może oznaczać podwyższone ryzyko zachorowania na depresję. Aby tego uniknąć zalecamy zwiększyć spożycie witaminy C i żelaza.

Przeczytaj równieżOwrzodzenia jamy ustnej – 7 sposobów leczenia

Stan zapalny języka

Zaczerwieniony język i stan zapalny to również objaw niskiego poziomu hemoglobiny we krwi, czyli właśnie anemii.

Język geograficzny

Dolegliwość ta nazywana jest także rumieniem wędrującym języka i sprawia ona, że na powierzchni języka pojawiają się plamy i złuszczone obszary, wyglądem przypominające mapę.

Przypadłość ta może być dziedziczna, jednak jeśli jest nawracająca może świadczyć także o alergii lub nietolerancji na niektóre produkty. Pod względem emocjonalnym osoby cierpiące na język geograficzny są najczęściej bardzo wrażliwe i łatwo się denerwują.

  • Ślebioda, Z., Szponar, E., & Linke, K. (2011). Stan błony śluzowej jamy ustnej u osób dorosłych z choroba̧ Leśniowskiego-Crohna w zależności od aktywności choroby, metod jej leczenia i palenia papierosów. Przeglad Gastroenterologiczny. https://doi.org/10.5114/pg.2011.21719