Afty i owrzodzenia w jamie ustnej nie są poważnym schorzeniem, ale są dość kłopotliwe i wprowadzają dyskomfort do codziennych czynności. Czy wiesz, że niektórzy z nas są na nie bardziej narażeni, przez względy genetyczne?
Ostatnia aktualizacja: 08 listopada, 2018
Owrzodzenia jamy ustnej, nazywane też aftami – to patologie i ubytki, które tworzą się na błonie śluzowej jamy ustnej, na ustach, policzkach lub języku. Charakteryzują się białym albo lekko żółtawym odcieniem. Zwykle występują w młodym wieku, od wewnętrznej części policzka, warg i na dziąsłach.
Mimo że są praktycznie niezauważalne, niewielkiego rozmiaru afty doprowadzają do wyraźnego dyskomfortu, generując ból i uniemożliwiając jedzenie i mówienie.
W tym artykule poznamy najskuteczniejsze domowe i naturalne sposoby na zwalczanie aft i wszelkiego rodzaju ubytków błony śluzowej jamy ustnej.
Klasycznym lekarstwem na owrzodzenia i ubytki jest wodorowęglan sodu, który ma właściwości antyseptyczne. To dzięki nim jest tak skuteczny w zwalczaniu patologii błony śluzowej jamy ustnej.
Soda oczyszczona to remedium nie tylko proste w zastosowaniu ale też bardzo ekonomiczne. Można codziennie stosować wodorowęglan, bez obawy o swój domowy budżet.
Składniki
1 łyżka sody oczyszczonej (9 g)
1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
Należy dodać łyżeczkę sody oczyszczonej do kubka z wodą i dobrze wymieszać.
Najlepiej płukać jamę ustną 3 razy dziennie i unikać połykania roztworu.
2. Mleko kokosowe
Owrzodzenia jamy ustnej najczęściej mijają samoistnie, ale ich zwalczanie można przyspieszyć na wiele naturalnych sposobów. Jednym z najprzyjemniejszych jest użycie mleka kokosowego. Mleko to otrzymuje się z miąższu orzecha kokosowego i ma niezwykle użyteczne właściwości.
Mleko kokosowe jest bogate w krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które szczególnie służą zdrowiu jamy ustnej i nie tylko. Zawiera wiele witamin i składników mineralnych, między innymi: mangan, miedź i magnez.
Można je kupić w większości sklepów, jednak samodzielne przygotowanie jest bardzo proste:
Składniki
1 szklanka startego kokosa (90 g)
1 szklanka wody (250 ml)
Przygotowanie
Najpierw podgrzejmy wodę, razem ze startym kokosem.
Następnie dodajmy wszystkie składniki do blendera i miksujmy przez ok 3 min.
Kolejnie należy odcedzić mieszaninę.
Mleko kokosowe jest gotowe!
Stworzonym samodzielnie preparatem wystarczy 3 razy dziennie przepłukiwać jamę ustną.
2. Napar z rumianku
Rumianek – nasz lek na całe zło. Ma nieprawdopodobne właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Ponadto jest świetnym sprzymierzeńcem w walce z aftami. Najlepszym sposobem będzie stosowanie go w postaci naparu.
Gdy osiągnie punkt wrzenia, dodaj łyżeczkę kwiatów rumianku.
Następnie stopniowo zmniejszaj ogień i odstaw na 5 lub 7 minut.
Po upływie krótkiej chwili – można cieszyć się smacznym naparem z rumianku.
Kiedy napar jest gorący – pij go ostrożnie, gdyż może podrażniać afty i powodować większy ból.
3. Miód jako lekarstwo na owrzodzenia jamy ustnej
Miód tak jak rumianek – jest pełen właściwości przeciwzapalnych. Przyda się w zwalczaniu patologii błony śluzowej naszej jamy ustnej, także ze względu na cechy antybakteryjne. Oto słodki i smaczny ekwiwalent gorzkich lekarstw.
Miód pomaga w odbudowie tkanek, które odgrywają istotną rolę w procesie gojenia się ran. Ma też swoje zastosowanie w chorobach przyzębia.
5. Sól jako skuteczne lekarstwo
Mówi się, że zabija i zaleca się niwelowanie jej w posiłkach – jednak sól, ma też swoje właściwości lecznicze, szczególnie w kontekście zdrowia jamy ustnej.
Przede wszystkim ten skuteczny środek antyseptyczny jest powszechnie dostępny w domu i bardzo ekonomiczny.
Kolendra, zwana również chińską pietruszką jest pełna wartości przeciwzapalnych, antyseptycznych i przeciwgrzybiczych, przez co uznana jest za najskuteczniejszy środek na afty i owrzodzenia. Ponadto zmniejsza ból i dyskomfort, a oprócz tego ma właściwości profilaktyczne.
Otrzymaną miksturę przelej do słoika i płucz jamę ustną 3 razy dziennie.
7. Papaja
Papaja dzięki swoim związkom detoksykującym, zwłaszcza papainie – jest świetnym lekarstwem na owrzodzenia i ubytki w jamie ustnej. Pomaga też utrzymać w zdrowiu dziąsła i zwalcza kandydozę.
Ten egzotyczny owoc, kształtem przypominający gruszkę – jest źródłem licznych substancji antyoksydacyjnych. Nie tylko zwalcza patologie błony śluzowej, ale też hamuje proces starzenia się skóry i jest pomocna w walce z nowotworami.
Składniki
2 plastry papai
Przygotowanie
Należy zmielić lub zgnieść widelcem 2 plasterki papai.
Otrzymaną pastę należy zaaplikować na dotknięty problemem obszar.
Pozostaw na 15 minut.
Ponadto ważne jest aby językiem nie usunąć pasty, najlepiej więc przez 15 minut dać mu odpocząć.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Pizzorno, J. E., Murray, M. T., & Joiner-Bey, H. (2016). Aphthous stomatitis (aphthous ulcer/canker sore/ulcerative stomatitis). In The Clinician’s Handbook of Natural Medicine. https://doi.org/10.1016/b978-0-7020-5514-0.00015-4
L., N. (2009). A case report of stomatitis aphtosa. Allergy: European Journal of Allergy and Clinical Immunology. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1111/j.1398-9995.2009.02076.x
Petersen, M. J., & Baughman, R. A. (1996). Recurrent aphthous stomatitis: Primary care management. Nurse Practitioner. https://doi.org/10.1080/19966205-199605000-00003
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.