Przyjaźń z byłym partnerem i jej motywy

Dlaczego nagle chce zostać przyjacielem? W tym artykule poznasz możliwe przyczyny!
Przyjaźń z byłym partnerem i jej motywy

Ostatnia aktualizacja: 11 maja, 2019

Bez względu na to czy to ty zakończyłaś/-eś związek, czy to on lub ona zdecydowała się go zakończyć – może zaskoczyć Cię propozycja, aby kontynuować przyjaźń z byłym partnerem.

Jeśli zadajesz sobie pytanie: “Dlaczego mój były chce zostać moim przyjacielem?” i nie znasz odpowiedzi, przeczytaj ten artykuł. Zobacz, czy przyjaźń z byłym partnerem jest dobrym rozwiązaniem.

Przyjaźń z byłym partnerem: mit czy rzeczywistość?

Często widujemy taką sytuację w filmie, serialu lub książce… ale w rzeczywistości zdarza się rzadko. Przyjaźń z byłym partnerem nie wydaje się dobrym pomysłem. Dlaczego?

Ponieważ stawką jest wiele uczuć i prawdopodobnie jedna osoba (lub obie) zostanie zraniona. Nawet jeśli rozpad był efektem “współwiny” lub “za porozumieniem” trudno jest zmienić związek w przyjaźń. Oczywiście istnieją różne wyjątki, ale generalnie trudno jest utrzymać taką relację przez dłuższy czas.

Możesz zadać sobie pytanie: jeśli nie ma między nami miłości ani namiętności, czy przyjaźń może zadziałać? To trochę skomplikowane do określenia, ponieważ nie mamy możliwości zajrzenia w przyszłość.

Jeśli jednak żadne z nas nie cierpi z powodu tej nowej sytuacji i nie kłócimy się, gdy pojawiają się nowi partnerzy, możemy powiedzieć, że przyjaźń z byłym jest możliwa.

 

Dlaczego Twój były chce zostać Twoim przyjacielem? Ukryte motywy

Być może twój był partner przyciągnął twoją uwagę mówiąc, że chce abyście nadal byli przyjaciółmi. Jego pożądanie będzie cię zadziwiać niezależnie od przyczyny dla której zakończył się wasz związek. Jeśli nie przyszło Ci to do głowy, to dlaczego jemu tak?
Oczywiście nie możemy zajrzeć do jego serca ani umysłu, aby dowiedzieć się”na pewno”jakie były powody, które skłoniły go do złożenia takiej propozycji. Możemy jednak przeanalizować lub wyeliminować niektóre z przyczyn dla których twój ex poprosił cię, abyście zostali przyjaciółmi.

1. Poczucie winy

Dotyczy to sytuacji, gdy to on Cię opuścił. Może czuje się naprawdę winny z powodu zakończenia związku lub z powodu tego jak czujesz się po “nowince”, że nie będziecie już razem.

Poczucie winy, para obrażona na sofie

Zdasz sobie sprawę, że jest to propozycja wynikająca z poczucia winy, jeśli po wyczerpaniu wszystkich swoich wyjaśnień i wymówek dotyczących rozpadu związki, usłyszysz typowe “nadal możemy być przyjaciółmi” bez większego przekonania.

2. Przyzwyczajenie

Kiedy jesteśmy w związku przyzwyczajamy się do drugiej osoby. Na początku jej brak jest tym, co nas najbardziej boli lub rani. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy sami zdecydowaliśmy się zerwać.

Przyzwyczajenie, kobieta i mężczyzna odwróceni od siebie patrzą na telefony

Jeśli Twój były powiedział ci, że chce być Twoim przyjacielem, to może dlatego, że nie wyobraża sobie życia bez Ciebie.

Jednak uważaj, ponieważ nie jest to dobre wyjście, jeżeli chcesz do niego wrócić: być może w pierwszych dniach częściej będzie cię odwiedzał, aby pójść na obiad lub na kawę, ale gdy tylko odzwyczai się od Ciebie, przestanie się z Tobą spotykać.

3. Możliwość odbudowy związku

Można powiedzieć, że “tonący brzytwy się chwyta”, wówczas gdy to nie on zdecydował zakończyć związek. Fakt bycia przyjaciółmi daje mu iluzję lub nadzieję, że jeśli dobrze mu pójdzie, będziesz znowu rozważać go jako swojego partnera.

Skąd mam wiedzieć czy przyjaźń z byłym partnerem może doprowadzić do związku?

Na początku będzie najdoskonalszą osobą na świecie. Będzie próbował zmienić wszystko czego kiedyś nie lubiłaś lub chciałaś żeby było inaczej. Poza tym przestanie mówić “ale”, będzie ci zawsze pochlebiał i chwalił; będzie chciał zabierać Cię na obiad lub do kina jak za dawnych czasów.

Możliwość odbudowy związku. Kobieta z partnerem siedzą na dywanie

Zasadniczo stanie się dla ciebie idealnym kandydatem, tak jak wtedy, gdy pierwszy raz się spotkaliście.

4. Samotność

Musisz być bardzo ostrożna jeśli twój ex chce być Twoim przyjacielem, ponieważ czuje się samotny, ponieważ stoi za tym “niezdrowe” pragnienie powrotu. Jeśli nie ma innych przyjaciół; jeśli dzwoni do ciebie w nocy, płacze lub zauważysz, że jest smutny: może bardzo bać się osamotnienia.

Zamiast oferować swoją przyjaźń, lepiej pomóż mu nawiązać kontakt z innymi ludźmi, spotkać się z nimi na jakiejś imprezie lub spotkaniu albo zorganizować zabawy w grupie.

5. Zabawa

Zwróć szczególną uwagę, ponieważ ten motyw jest jednym z najbardziej niebezpiecznych. Twój były powiedział ci, że możecie zostać przyjaciółmi, gdy w rzeczywistości to co go interesuje to na przykład okazjonalny seks.

Taka sytuacja jest kombinacją kilku czynników: może nie chce być sam, lubi twoje towarzystwo, a może czuje się winnym … Jednak prawdą jest, że bawi się Tobą i Twoimi uczuciami, a Ty skończysz cierpiąc.

Przyjaźń z byłym? Szczęśliwa para na wycieczce rowerowej

Najlepszą rzeczą jaką możesz zrobić w tych przypadkach jest odcięcie się. Oznacza to ignorowanie jego wiadomości lub połączeń oraz odrzucanie zaproszeń do domu lub w inne miejsca. Powinnaś się szanować!

6. Własne interesy

Finalnie jeśli Twój były chce się przyjaźnić może to być podyktowane uzyskaniem jakichś korzyści z takiej relacji. Pieniądze, pozycja w firmie, dobry status społeczny, nieruchomości, dom weekendowy? To będzie zależeć od tego co masz do zaoferowania.

Rozpoznaj w jakich sytuacjach działa w swoim interesie lub zmienia plany. Jeśli ich nie akceptuje lub po prostu dzwoni do ciebie kiedy czegoś potrzebuje – chce być twoim przyjacielem, aby cię wykorzystać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.