Miłość - o nią nigdy nie trzeba prosić

Jedyną osobą niezbędną do osiągnięcia szczęścia jesteś Ty sam. Jeśli masz zdrową samoocenę i szacunek do samego siebie, znacznie trudniej będzie innym Cię zranić.
Miłość - o nią nigdy nie trzeba prosić
Raquel Aldana

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Raquel Aldana.

Ostatnia aktualizacja: 04 stycznia, 2023

Nigdy nie poświęcaj własnej wartości dla kogoś, kto nie wie ile posiadasz. Jeśli ktoś nie potrafi dostrzec Twojej wartości, ignoruje, porzuca lub nie okazuje Ci szacunku, nie proś o jego uwagę, ponieważ nie będzie ani prawdziwa, ani szczera. Pamiętaj, że o miłość nie trzeba prosić.

Nie kosztuj zatrutego owocu, jakim jest nieodwzajemniona miłość, bo możesz tego później żałować.

Jeśli “prosisz o zbyt dużo”, to tylko dlatego, że wiesz czego chcesz oraz jak bardzo jest to dla Ciebie ważne. To przede wszystkim Ty musisz doceniać swoje myśli, opinie, pragnienia i zachowania.

Musisz zachować dystans od ludzi, którzy zagrażają Twojej emocjonalnej równowadze, nad którą tak pieczołowicie pracujesz.

Uwolnij swoje najbardziej ukryte pragnienia, słuchaj i kochaj siebie, ponieważ tylko samodzielnie możesz uwolnić się od fałszywej miłości.

kobieta z jabłkiem

Nigdy nie musisz prosić o miłość

Proszenie o miłość oznacza żądanie czegoś, co tak naprawdę nie istnieje poza Twoim umysłem. Jedyna rzecz, jaka wynika z proszenia, to brak szacunku do samego siebie, przeszkody we własnym emocjonalnym rozwoju oraz ból wywołany utratą godności.

Kiedy kogoś kochasz, chcesz o niego dbać i uniknąć złamania serca. Twoje emocjonalne refleksje powodują tworzenie otoczenia, w którym czujesz, że zasługujesz na miłość – czucie, któremu towarzyszą harmonia, szczerość i przywiązanie.

Jeśli nie poradzisz sobie z fałszywą miłością, będziesz myśleć, że nie zasługujesz na uwagę i uczucie. Ponadto, będziesz sobie wmawiać, że jednostronne relacje są w porządku.

Osoba, która na Ciebie zasługuje, to taka która sama wyciąga do Ciebie rękę, docenia Cię i poświęca Ci swój czas i myśli.

o miłość nie należy prosić

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Inteligencja emocjonalna – 7 cech

Nikt nie może uczynić Cię nieszczęśliwym bez Twojego pozwolenia

Najpotężniejszym narzędziem w zwalczaniu emocjonalnej niesprawiedliwości jest obojętność i zdecydowanie, którym powinna towarzyszyć zdrowa samoocena, samoświadomość i refleksja nad uczuciami, pragnieniami oraz zachowaniem własnym i innych.

Proces, w wyniku którego znajdziesz się w takich okolicznościach świadczy o Twoim braku godności. Prawdopodobnie zapominasz, że nie należy gonić tych, którzy na Ciebie nie zasługują.

Musisz wiedzieć jak podejmować skuteczne strategie w przezwyciężaniu bólu fałszywej miłości. Przyjrzyj się kilku powszechnym sytuacjom:

  • Ból fałszywej miłości to ciężki proces, który poprzedza bolesna faza prekontemplacji. Zazwyczaj wiesz, “że coś jest nie tak”, ale nie chcesz ubierać tego w słowa i ściągać emocjonalnych zaślepek.
  • Ignorujesz dyskomfort i unikasz go, trzymając się przekonania, że problem emocjonalny rozwiąże się sam.
  • Kiedy wreszcie poddasz się dyskomfortowi, przychodzi czas, gdy jest on zbyt ciężki do udźwignięcia i sprawia, że musisz stawić czoła problemowi zanim ogarnie Cię całkowicie.
  • Co dzieje się kiedy walczysz z własnymi uczuciami? Steruje Tobą koncentracja i walczysz na raty w nieskończonej bitwie, która tylko wydłuża cierpienie.
  • Często słyszysz o “uwięzieniu bólu”. Ignorowanie go nie jest dobrym rozwiązaniem.
kobieta patrząca w światło

Staw czoła fałszywej miłości

Aby poradzić sobie z bólem fałszywej miłości musisz stawić jej czoła i podążać w innym kierunku, z jednoczesnym uświadomieniem sobie odczuwania bólu, że ktoś na kim Ci zależy nie odwzajemnia Twojego uczucia.

W celu pokonania bólu wprowadź w życie odpowiednie rozwiązanie. Jakie? Przekonanie siebie, że jeśli nie możesz być docenionym naturalnie, to otrzymanie tego na siłę będzie jeszcze gorsze. Trzymaj się z dala od tej osoby, bo tylko tak można pokonać ból.

By zakończyć cierpienie związane z fałszywą miłością musisz je najpierw zrozumieć i zaakceptować. To naturalne że opłakuje się coś, czego tak się pragnęło.

Kochaj i doceniaj siebie: zasilaj swoje relacje samooceną

Choć każda sytuacja emocjonalna jest inna, każde cierpienie ma rozwiązanie. Tak naprawdę prawdziwa zmiana zawsze jest możliwa, jeśli chce się nad nią pracować i stawić czoła bolesnej sytuacji.

Musisz więc najpierw zdać sobie sprawę, że najwięcej czasu należy poświęcać sobie. Dopiero wtedy docenisz tych, którzy Cię uszczęśliwiają. Nie proś o zainteresowanie, a tym bardziej o miłość od nikogo, ponieważ każdy kto Cię kocha, okaże to na swój własny sposób.

Pamiętaj, że emocjonalna niesprawiedliwość gra ważną rolę w rozwoju samooceny; pozwala oceniać potrzeby, wartości i pragnienia.

kobieta czekająca na miłość

Nie dzwoń do kogoś, kto nie odbiera Twoich telefonów. Przestań szukać i pozwól sam się znaleźć. Przestań myśleć o ludziach obecnych w Twoim życiu jedynie w formie pocztówki. Chodzi o tych, którym tylko zależy na pozorach i którzy będą sprawiać Ci przyjemność, tylko gdy inni będą w pobliżu.

Nie zapomnij przede wszystkim pomyśleć o powodach, dla których tak przywiązałeś się do tej osoby. Co sprawiło, że chciałeś błagać o jej miłość i uznanie? Dojdź do źródła i zacznij swoją wewnętrzną przemianę.

Popraw swoją samoocenę i przestań błagać o miłość, bo prawdziwa jest zawsze widoczna i odczuwalna. Nigdy nie trzeba o nią prosić. Twoja uwaga i przywiązanie są zbyt cenne, aby marnować je dla kogoś, kto na nie nie zasługuje.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.