Mięśniaki macicy: 5 ważnych informacji
Mięśniaki macicy to problem dotykający wiele kobiet. Badania przeprowadzone przez Hiszpańskie Towarzystwo Położniczo-Ginekologiczne (SEGO) wskazują, że u niemal 70% kobiet mięśniaki macicy mogą pojawić się na jakimś etapie życia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że tylko w 0,5% przypadków, mięśniaki mają podłoże nowotworowe.
Przeczytaj ten artykuł i poznaj 5 niezwykle ważnych faktów na temat mięśniaków macicy.
Mięśniaki wiążą się z wieloma dolegliwościami towarzyszącymi, które mogą znacznie pogarszać jakość życia. Mięśniak u kobiet to najpowszechniej występujący rodzaj guza, dlatego warto mieć to na uwadze i robić regularne badania profilaktyczne.
1. Mięśniaki macicy – czym są i co je wywołuje?
Mięśniaki macicy to dolegliwość dopadająca wiele kobiet, niezależnie od tego, czy prowadzą zdrowy styl życia, dbają o profilaktykę chorób kobiecych i regularnie odwiedzają ginekologa.
Dokładne przyczyny tego problemu wciąż nie są znane. Przypuszcza się, że winne są przede wszystkim czynniki dziedziczne, jednakże każdy przypadek jest zupełnie inny. Mięśniaki różnią się sposobem i tempem rozwoju, mogą się również pojawić na różnych etapach życia kobiety. Ścianki macicy składają się z kilku warstw; jedną z nich jest właśnie mięśniówka macicy. Hormony żeńskie, takie jak estrogen i progesteron, przyczyniają się do rozwoju niewielkich pęcherzyków i guzków w mięśniówce. To właśnie one stopniowo przekształcają się w mięśniaki.
Te z kolei możemy podzielić na podsurowicówkowe, podśluzówkowe oraz śródścienne.
Podział ten zależy oczywiście od miejsca, w którym rozwija się dany mięśniak. Te pierwsze są trudne do rozpoznania, ponieważ rzadko dają wyraźne objawy. Z kolei kolejne dwa typy wpływają na kondycję endometrium, wywołując często ból, krwawienie, a nawet prowadząc do bezpłodności.
Do powstawania mięśniaków prowadzi również nieprawidłowe krążenie krwi, co w konsekwencji może przyczynić się także do problemów z donoszeniem ciąży.
2. Komu zagrażają mięśniaki macicy?
Lekarze podkreślają, że grupa ryzyka to przede wszystkim kobiety pomiędzy 35 a 55 rokiem życia, przy czym największe szanse na rozwój tego schorzenia mają kobiety powyżej 45 roku życia. Mięśniaki, czyli łagodne guzy, pojawiają się jeszcze w okresie płodności.
Ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli ktoś z najbliższej rodziny miał już mięśniaka macicy. Dolegliwość znacznie częściej dopada także kobiety, które nigdy nie rodziły oraz te, które zmagają się z nadwagą.
Przeczytaj także: Ból jajników – 7 możliwych przyczyn
3. Jakie są objawy?
Warto zapamiętać, że w niemal 30% przypadków kobiety nie odczuwają żadnych objawów związanych z rozwojem mięśniaków. Jedynie regularne wizyty u ginekologa i badania profilaktyczne mogą wykazać, czy jest się w grupie ryzyka.
Najczęstszymi objawami są:
- bardzo obfite miesiączki,
- krwawienie pomiędzy miesiączkami,
- przedłużające się cykle menstruacyjne,
- niedobór żelaza i anemia,
- przewlekłe zmęczenie,
- uczucie ciężkości,
- przybieranie na wadze,
- ból pojawiający się podczas stosunku płciowego,
- częste oddawanie moczu.
4. Możliwe sposoby leczenia
Jednym ze sposobów pozbycia się mięśniaków jest interwencja chirurgiczna, jednakże nie jest koniecznością w każdym przypadku. Niewielkie mięśniaki można leczyć farmakologicznie, pamiętając o regularnych wizytach u ginekologa.
Jeśli jednak mięśniak jest duży albo nie reaguje na leki, operacja będzie jedynym wyjściem.
W niektórych przypadkach wystarczy samo chirurgiczne usunięcie mięśniaka, w innych konieczna będzie histerektomia, czyli usunięcie macicy.
Zanim jednak będzie to ostateczne rozwiązanie, lekarze zalecają terapię z wykorzystaniem octanu uliprystalu – związku działającego jako receptor i modulator progesteronu.
Może Cię również zainteresuje: Mięśniaki macicy – poznaj ich najczęstsze objawy
5. Mięśniaki macicy a płodność
Wiele kobiet słysząc diagnozę, obawia się, że z powodu mięśniaka będą bezpłodne. Wszystko jednak zależy od wieku oraz wielu innych czynników i indywidualnych cech każdej pacjentki. Wizja utraty szansy na macierzyństwo jest szczególnie przerażająca dla kobiet w wieku rozrodczym.
Warto jednak zapoznać się z rokowaniami przedstawianymi przez ekspertów:
- W przypadku dużych guzów rzeczywiście mogą pojawić się późniejsze problemy z zajściem w ciążę lub komplikacje w jej trakcie.
- Kobiety, które poddały się zabiegowi usunięcia mięśniaków, a nie histerektomii, mają szanse na zajście w ciążę.
- Mięśniaki mogą być przyczyną poronienia, dlatego też jeśli w przeszłości zmagałaś się z tym problemem, skonsultuj się z ginekologiem i zapytaj, czy nie widzi przeciwwskazań, co do zajścia w ciążę.
- Guzy większe niż 4 cm stanowią ryzyko, jeśli chodzi o donoszenie ciąży. Mogą być także przyczyną przedwczesnego porodu, bólu miednicznego oraz odklejania się łożyska.
Dbaj o swoje zdrowie i nigdy nie zaniedbuj regularnych badań profilaktycznych, ponieważ są szczególnie ważne i mogą pomóc Ci uniknąć wielu dalszych problemów i komplikacji. Miej to na uwadze, zwłaszcza jeśli planujesz ciążę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Donnez, J., & Dolmans, M. M. (2016). Uterine fibroid management: From the present to the future. Human Reproduction Update. https://doi.org/10.1093/humupd/dmw023
- Hurst, B. S. (2014). Uterine fibroids. In Ultrasound Imaging in Reproductive Medicine: Advances in Infertility Work-Up, Treatment, and Art. https://doi.org/10.1007/978-1-4614-9182-8_10
- Khan, A. T., Shehmar, M., & Gupta, J. K. (2014). Uterine fibroids: Current perspectives. International Journal of Women’s Health. https://doi.org/10.2147/IJWH.S51083