Mięśniaki macicy – poznaj ich najczęstsze objawy

Chociaż mięśniaki macicy niekoniecznie są niebezpieczne, dobrze jest skonsultować ten problem z ginekologiem, jeśli te symptomy są Ci znane.
Mięśniaki macicy – poznaj ich najczęstsze objawy
José Gerardo Rosciano Paganelli

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz José Gerardo Rosciano Paganelli.

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Mięśniaki macicy najczęściej rozwijają się z włókien mięśni gładkich. Zazwyczaj są one łagodne i nie są związane ze zwiększonym prawdopodobieństwem rozwoju nowotworu.

Jeśli jednak mięśniaki macicy rozwijają się szybko, powinny być monitorowane przez ginekologa. Istnieją pewne objawy, które wskazują, że coś jest nie w porządku.

Co to są mięśniaki macicy?

Mięśniaki macicy rozwijają się, gdy komórki wewnątrz macicy zaczynają rosnąć w sposób niekontrolowany, tworząc zwartą strukturę. Mogą być na tyle małe, że nie będą widoczne gołym okiem i nie będą przyczyną dyskomfortu.

Problem pojawia się, gdy są na tyle duże, aby naciskać na macicę, a nawet klatkę piersiową. Powoduje to dyskomfort, który rośnie wraz z upływem czasu.

Mięśniaki macicy dają o sobie znać wówczas, gdy:

  • Kilka mięśniaków zdążyło się już rozwinąć
  • Znajdują się one w bardzo wrażliwych miejscach

Dlatego im większe one są, tym bardziej nasilają się Twoje objawy. Oto kilka objawów dotyczących mięśniaków, na które powinnaś zwrócić uwagę.

1. Mięśniaki macicy to problemy z pęcherzem

Pierwsze objawy mięśniaków nie zawsze są związane z tym problemem. Kiedy mięśniaki pojawiają się na zewnętrznej ścianie macicy w okolicy pęcherza moczowego, mogą naciskać na ten narząd i powodować zmniejszenie wielkości pęcherza.

Kobieta z sinym parciem na pęcherz

Najczęstszym objawem będzie chęć oddawania moczu częściej niż zwykle. Mięśniaki mogą nawet zahamować oddawanie moczu, nawet jeśli pęcherz jest pełny – co jest zarówno niewygodne, jak i niebezpieczne.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, najlepiej jest zasięgnąć porady specjalisty.

2. Nacisk na odbytnicę

Tak, jak mięśniaki mogą naciskać na pęcherz, może to dotyczyć również odbytnicy. W tym przypadku nacisk na odbytnicę sprawia, że odnosisz wrażenie pełnego żołądka. Ponadto, utrudnia ruchy jelit i może spowodować rozwój hemoroidów.

Chociaż inne okoliczności mogą powodować podobne objawy, zawsze warto odwiedzić ginekologa, jeśli w Twojej rodzinie są przypadki wystąpienia mięśniaków macicy.

3. Dyskomfort lub ból w okolicy miednicy

Bardzo często jest tak, że większe mięśniaki macicy powodują uczucie dyskomfortu i bólu w miednicy.

Dla niektórych kobiet jest to bardzo zauważalne i niewygodne, zwłaszcza gdy się pochylają lub leżą. Inne kobiety symptomy te porównują do uczucia ciężkości lub pełności.

Dziewczyna trzyma się za brzuch - mięśniaki macicy

Niektóre kobiety mogą doświadczyć ostrego i ciężkiego bólu w miednicy. Dzieje się tak, ponieważ mięśniak rozpada się, co może potrwać od dwóch tygodni do miesiąca.

Ponadto, składniki mięśniaków mogą zainfekować krwiobieg i otaczające tkanki, powodując gorączkę.

4. Mięśniaki macicy to też ból pleców

Ból w dolnej części pleców jest kolejnym objawem mięśniaków macicy. Kiedy mięśniak znajduje się na zewnętrznej ścianie macicy, może naciskać na nerwy kręgosłupa lub pleców.

Może to powodować silny ból pleców, który ogranicza wykonywanie codziennych czynności. Również ze względu na lokalizację ból pleców może występować wraz z innymi objawami wymienionymi powyżej.

5. Ból podczas stosunku

Objaw ten może pojawić się u niektórych kobiet i zależeć będzie od rozmiaru i lokalizacji mięśniaka. Możesz doświadczyć dyskomfortu lub bólu podczas stosunku płciowego, który wzrasta w niektórych pozycjach.

Łóżkowe problemy

Istotną kwestią jest przede wszystkim utrzymanie dobrych relacji z partnerem, dzięki czemu będzie on pewny, że nie jest przyczyną problemu.

6. Obfite krwawienie miesiączkowe

Jednym z najbardziej znanych objawów mięśniaków macicy jest obfite krwawienie miesiączkowe, które może powodować dyskomfort. Problemem jest to, że te objawy są również bolesne. Mogą powodować głębokie skurcze lub ból, który jest trudny do wyeliminowania.

W przypadku obfitego krwawienia miesiączkowego i silnego bólu, natychmiast skontaktuj się z lekarzem.

To dlatego, że kobiety z obfitymi miesiączkami są bardziej podatne na rozwój niedokrwistości, która może powodować uczucie zmęczenia i ból głowy.

7. Długi okres miesiączkowania lub plamienie między nimi

Podobnie, jak w przypadku obfitego krwawienia miesiączkowego, mięśniaki macicy mogą nie tylko zakłócać obfitość, ale także czas jego trwania.

Mogą prowadzić do miesiączek, które trwają dłużej niż siedem dni lub powodować plamienie między okresami. Mogą temu również towarzyszyć skurcze i silny ból.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.