Ginekolog - zadaj mu tych 6 pytań

Jako że ciało każdej kobiety funkcjonuje inaczej, każda z nas powinna zgłaszać się do ginekologa kiedy tylko zauważy jakieś zmiany w kwestii zdrowia intymnego i ma wątpliwości co do diagnozy.
Ginekolog - zadaj mu tych 6 pytań

Ostatnia aktualizacja: 03 lipca, 2019

Choć ginekolog powinien być specjalistą do którego kobiety zgłaszają się z pełną swobodą i zaufaniem, wiele pań nie czuje się komfortowo kiedy wybiera się do niego na wizytę.

Jest to niestety problem, który miewa bardzo szkodliwe konsekwencje ponieważ wielu poważnych chorób można uniknąć jeśli tylko zostaną one zdiagnozowane we wczesnym stadium.

Ginekolog nie tylko pomaga kobietom zadbać o zdrowie intymne, ale również służy profesjonalną poradą w zakresie ochrony przez m.in. niechcianą ciążą czy chorobami przenoszonymi drogą płciową. Każda młoda kobieta rozpoczynająca pożycie seksualne powinna przełamać barierę dyskomfortu w kontaktach ze swoim ginekologiem i regularnie się badać.

Pomoc ginekologa nie ogranicza się do porad w zakresie antykoncepcji lub regulowania cyklu miesiączkowego. Każda kobieta powinna zgłaszać się na regularne kontrole do ginekologa, aby jak najwcześniej wykryć ewentualne problemy ze zdrowiem.

Niestety, wiele kobiet unika wizyt u ginekologa z różnych powodów. Może to być strach, wstyd, nieśmiałość, a nawet problemy ekonomiczne. Pamiętaj jednak, że ginekolog ma za zadanie ci pomóc i ochronić Cię przed takimi chorobami, jak m.in. rak piersi, rak szyjki macicy, stany zapalne pochwy i wiele innych.

Nawet bardo młode kobiety, które nie rozpoczęły jeszcze pożycia intymnego, ale już miesiączkują, powinny skorzystać z konsultacji z ginekologiem szczególnie jeśli zauważą jakiekolwiek niepokojące symptomy, np. obfite upławy.

Poniżej przygotowaliśmy listę pytań, na które bardzo często odpowiadają ginekolodzy w swoich gabinetach. Sprawdź, czy porozmawiałaś już na te tematy ze swoim ginekologiem.

Na jakie pytania najczęściej odpowiada ginekolog?

Ciało każdej kobiety funkcjonuje w nieco inny sposób, dlatego każda z nas potrzebuje indywidualnego podejścia do swoich problemów zdrowotnych i związanych z nimi wątpliwości.

Nie obawiaj się, że twój ginekolog uzna twoje pytania za niemądre czy niestosowne. Misją każdego lekarza jest pomagać swoim pacjentom, dlatego każdy z nich chętnie rozjaśnia wszelkie kwestie, które tego wymagają.

1. Czy doustna antykoncepcja jest skuteczna?

Jedno z najczęściej zadawanych ginekologowi pytań dotyczy antykoncepcji. Do niedawna najczęściej stosowaną metodą była zażywana doustnie pigułka.

Obecnie jednak medycyna oferuje dużo szerszy zakres możliwości. Dlatego też najlepiej jest porozmawiać z lekarzem, aby pomógł on wybrać najbardziej skuteczną i najlepiej dostosowaną do twoich potrzeb metodę antykoncepcji.

Środki antykoncepcyjne a ginekolog

Choć pigułka jest skuteczna, jej długotrwałe stosowanie może mieć skutki uboczne, szczególnie jeśli zażywasz ją bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Jeżeli chcesz się zabezpieczyć przed niechciana ciążą, koniecznie zapytaj z jakich możliwości antykoncepcji możesz skorzystać i czy będą one miały negatywny wpływ na Twoje zdrowie.

2. Ginekolog powie Ci, jakie są zalety i wady wkładki domacicznej i diafragmy?

Wkładka domaciczna to jedna z najbardziej popularnych metod antykoncepcji i coraz więcej kobiet się na nią decyduje. Jest to bardzo wygodny sposób zapobiegania niechcianej ciąży i wymaga jedynie kontrolnych wizyt u ginekologa co sześć miesięcy.

Z kolei diafragma to krążek, który umieszcza się w pochwie przed stosunkiem. Przed aplikacją należy go posmarować środkiem plemnikobójczym, który nie tylko chroni przed ciążą, ale również zapobiega podrażnieniom ścianek pochwy podczas zakładania krążka.

Skuteczność diafragmy w dużej mierze zależy od tego, czy stosująca go kobieta prawidłowo go zakłada. Dlatego też warto porozmawiać na ten temat z lekarzem, aby rozwiał on wszelkie wątpliwości w tym zakresie.

3. Co to jest mastalgia?

Mastalgia to ból piersi, który może mieć różne nasilenie. Pojawia się najczęściej przed wystąpieniem miesiączki oraz w trakcie ciąży.

Ból piersi

Łagodny ból gruczołów sutkowych nie jest niczym niepokojącym, ale jeśli pojawia się on często lub jeśli staje się zbyt silny, koniecznie skonsultuj się z lekarzem ginekologiem.

4. Czy wydzielina z pochwy jest czymś normalnym?

Wydzielina z pochwy jest czymś w pełni naturalnym i nie jest powodem do niepokoju.

Dopiero gdy jej ilość jest zwiększona lub gdy zauważysz, że upławom towarzyszy nieprzyjemny zapach lub że wydzielina ta ma nietypowy kolor (żółtawy lub jasnobrązowy), powinnaś porozmawiać na ten temat z ginekologiem.

  • Pochwa sama się oczyszcza, a upławy to nic innego, jak obumarłe komórki, bakterie i śluz.
  • U zdrowej kobiety ilość produkowanej dziennie wydzieliny w pochwy waha się pomiędzy 1 a 4 ml. Jest to proces niezbędny do ochrony i nawilżenia pochwy.
  • Przezroczysta lub biaława wydzielina z pochwy nie jest powodem do niepokoju.
  • Żółtawe lub jasnobrązowe upławy mogą być sygnałem, że w pochwie rozwinął się stan zapalny wywołany przez bakterie, wirusy lub grzyby.
  • Jasnobrązowe upławy mogą się również pojawić tuż przed okresem, co jest całkowicie naturalnym zjawiskiem.

5. Co zrobić, żeby zajść w ciążę? To wyjaśni Ci ginekolog.

To jedno z najważniejszych pytań, jakie zadają kobiety swojemu ginekologowi. Niektóre pary bezskutecznie starają się o dziecko przez bardzo długi czas, co może prowadzić do frustracji. Jeżeli od ponad pół roku próbujesz zajść w ciążę, porozmawiaj na ten temat z ginekologiem, aby mógł cię skierować na odpowiednie badania.

Para - test ciążowy

Problem może leżeć również po stronie partnera, dlatego obydwoje będziecie musieli się poddać m.in. badaniu płodności.

Kobiety, które korzystają z porad ginekologa położnika o 10 do 15% szybciej zachodzą w upragnioną ciążę.

6. Jak wyregulować cykl miesiączkowy?

Wiele kobiet ma nieregularne miesiączki lub ma wątpliwości co do tego, czy ich cykl nie jest zbyt długi lub krótki. Cykl miesiączkowy trwa przeciętnie 28 dni, a w jego połowie następuje owulacja, czyli uwolnienie jajeczka.

W przypadku kobiet, u których cykl trwa dłużej lub krócej, trudniej jest dokładnie określić dni płodne, przez co nie mogą one tak skutecznie chronić się przed niechcianą ciążą lub w nią zajść – w zależności od sytuacji.

Wkładka i tampon, a ginekolog

Nieregularne cykle można łatwo wyleczyć stosując doustne środki hormonalne. Pamiętaj jednak, że cykl może trwać od 21 do 40 dni i dopóki jest on regularny, nie ma powodów do zmartwień. Ciało każdej kobiety jest inne.

Podsumowując, wizyta u ginekologa może przynieść bardzo wiele korzyści i pomóc Ci lepiej zrozumieć co się dzieje z Twoim ciałem. Nie zwlekaj zatem i umów się na wizytę, podczas której zadasz lekarzowi wszystkie nurtujące cię pytania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.